czwartek, grudzień 1, 2022

Ogród zimowy i jego koszty

0
Ogród zimowy i jego koszty

Przeszklony salon z widokiem na przepiękne rośliny w śnieżne dni to marzenie wielu właścicieli domów. Ogród zimowy stanowi doskonały sposób na zwiększenie powierzchni użytkowej domu oraz pozwala na niesamowity relaks, nawet wówczas gdy aura nie sprzyja. Jakie są koszty założenia i utrzymania takiej oazy roślinności? 

Czym jest ogród zimowy? 

Ogród zimowy to nic innego jak przeszklona konstrukcja, która może być oparta na szkielecie drewnianym, aluminiowym oraz stalowym. Najczęściej przylega on do powierzchni domu i swym wyglądem przypomina nieco tradycyjną szklarnię. Jednak w przeciwieństwie do niej nie ma w nim warzyw, lecz przepiękne rośliny ozdobne. W takim wyjątkowym miejscu doskonale prezentują się okazy śródziemnomorskie, takie jak:

– oleander,

– fuksja,

– datura.

W ogrzewanych przestrzeniach, w których temperatura przekracza 20 st. C. można też z powodzeniem hodować: 

– róże chińskie,

– begonie,

– anturium,

– fiołki afrykańskie,

– skrzydłokwiaty,

– ananasy. 

Jakie są koszty budowy zimowego ogrodu? 

Przeszklona oaza, pełna bujnych i okazałych roślin jest doskonałym miejscem do wypoczynku i relaksu, wówczas gdy za oknem jest zimno i mocno sypie śnieg. Niestety stworzenie takiego miejsca wiąże się z kosztami. Zimowy ogród potrafi być w pełni funkcjonalny tylko wtedy, gdy znajduje się w nim odpowiedni system wentylacji i podgrzewania, który umożliwi roślinom prawidłowy wzrost. Do tego celu świetnie sprawdzają się nawiewniki oraz wentylator. Urządzenia te pozwalają na eliminację ciepłego powietrza z wewnątrz budynku. A w celu utrzymania odpowiedniej temperatury w zimne dni trzeba zamontować grzejniki lub system ogrzewania podłogowego.

Trudno jest jednoznacznie określić, jakie są koszty budowy zimowego ogrodu, gdyż są one uzależnione od jego wielkości oraz wyposażenia. Nie bez znaczenia są też preferencje użytkowników oraz właściwe dostosowanie warunków do potrzeb hodowanych w nim roślin. Cena budowy jest zawsze znacznie wyższa, wówczas gdy z ogrodu zamierzamy korzystać przez okrągły rok. W jej skład wchodzi koszt:

– projektu,

– użytych materiałów,

– założenia niezbędnych instalacji,

– usług firmy budowlanej. 

Jakie są koszty utrzymania zimowego ogrodu? 

Inwestując w  takie przedsięwzięcie, trzeba zawsze mieć na uwadze koszty jego utrzymania. Są one zależne od:

rodzaju posadzonych roślin – gatunki egzotyczne i wrażliwe na temperatury wymagają zawsze dodatkowego naświetlenia oraz odpowiedniej wentylacji,

funkcji ogrodu zimowego – chcąc, aby pomieszczenie to było miejscem do rekreacji, trzeba liczyć się z kosztami związanymi z ogrzewaniem i wentylacją.

Do kalkulacji kosztów związanych z utrzymaniem ogrodu zimowego należy też doliczyć opłaty związane z konserwacją materiałów. Trzeba też pamiętać o tym, że rośliny wymagają stałej pielęgnacji, więc podczas czasowej nieobecności w domu potrzebna będzie osoba do opieki nad nimi.

Co prawda, koszty założenia oraz utrzymania zimowego ogrodu nie są małe, ale warto zdecydować się na takie przedsięwzięcie. Oaza pełna bujnej roślinności potrafi bowiem zapewnić niesamowity relaks i wypoczynek o każdej porze roku. 

Zlecenia budowlane Dolnośląskie – kilka istotnych prawd

0
Zlecenia budowlane Dolnośląskie

Oczytani dość dobrze wiedzą o tym, że zlecenia budowlane Dolnośląskie do jakiegoś stopnia są tymi podobnymi do zleceń budowlanych Zielona Góra. Mowa tu o tym, że to remonty mieszkań, czyli malowanie takowych lub wykładanie płytek po kuchniach. Trafiają się także usługi bezpośrednio powiązane z domami, czyli stawianie takowego od podstaw, ale może być to też zlecenie powiązane z wykonaniem ocieplenia lub elewacji. Jakaś część firm budowlanych zajmuje się tylko zleceniami związanymi z dachami, ale już stworzenie pokoju lub kilku na poddaszu, to już nie zajęcie dla takich firm.

Ludzie nie gotowi.

Trafiają się także chętni powiązani ze zleceniami budowlanymi Zielona Góra, a dokładniej ludzie, którzy to chcą wymienić dachówkę na wiekowym dachu. Tacy chętni zgromadzili już dachówkę przy domu, a nawet drewno takie jak łaty i kontrłaty. Nie mniej jednak takich zlecających kompletnie zaskoczyło to, że przegniło kilka krokwi i do tego blisko 1/3 całego deskowania. Utrudnienia tego rodzaju trafiają się w przypadku zabytkowych domów i nie są to sytuacje wyjątkowe. Dlatego też właściciel konkretnego domu musi wziąć kredyt, po to by wykonać bardziej rozległy remont konstrukcji dachu. Niestety tego typu kombinowania nie da się uniknąć, bo im dłużej dana osoba zwleka tym bardziej pogłębia się ten tragiczny stan konkretnego domu. Brzmi to rzecz jasna dość słabo, ale lepiej się o fatalnej kondycji dachu dowiedzieć z ust specjalisty, niż doczekać momentu, w którym to część domu najzwyczajniej w świecie się zawali.

Firmy wyspecjalizowane.

Pewne firmy jeśli chodzi o zlecenia budowlane Dolnośląskie zajmują się niemal wyłącznie dachami, a inne wykładają płytki w łazienkach i w kuchniach. Trafiają się też i te ze sprzętami niezbędnymi do ociepleń i elewacji. Takie ciągłe wykonywanie tych samych zleceń ma swoją zaletę, a dokładniej nie trzeba mieć zbyt wiele rozmaitego sprzętu i stale szuka się zleceń dokładnie tego samego rodzaju i to w sieci, a dokładniej za pomocą portali społecznościowych takich jak Facebook.

Jak wyglądają zlecenia obecnie?

Dzisiejsze zlecenia budowlane Lubelskie to rzecz jasna posty publikowane na grupach powiązanych z konkretnymi miastami, a te grupy rzecz jasna istnieją na portalu społecznościowym takim jak Facebook. Te posty powiązane ze zleceniami mogą rzecz jasna publikować osoby chętne na usługę lub przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi tego rodzaju. Wiele znaczy też i ta częstotliwość odwiedzania grup powiązanych z okolicznymi miastami, czyli im częściej odwiedza się te grupy tym większym jest prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego zlecenia.

Ogrzewanie w łazience – czym ogrzać dużą łazienkę?

0
Ogrzewanie w łazience

Zimna łazienka to wbrew pozorom dość powszechnie występujący problem w wielu domach i mieszkaniach szczególnie w przypadkach, w których pomieszczenie jest sporych rozmiarów. Kąpiel w takim miejscu z pewnością nie będzie należała do najprzyjemniejszych. Jakie ogrzewanie zastosować w dużej łazience, by zawsze było w niej ciepło i przyjemnie?

Co wybrać – ogrzewanie ścienne czy podłogowe?

Masywne i nieestetyczne żeberka w łazience? Takie rozwiązanie dziś już jest spotykane niezwykle rzadko. W jego miejscu pojawiają się estetyczne i nowoczesne grzejniki drabinkowe, które nie tylko bardzo dobrze wyglądają pomieszczeniu, ale również pozwalają na uzyskanie w nim pożądanej temperatury, a przy tym regulują wilgotność powietrza, mogą pełnić również rolę suszarki i wieszaka. Grzejniki drabinkowe zasilane są wodą pochodząca z instalacji centralnego ogrzewania. W większości przypadków takie grzejniki do łazienki wykonane są ze stali lub miedzi i odpowiednio zabezpieczone, dzięki czemu są trwałe i wysoce odporne na specyficzne warunki panujące w pomieszczeniu. Często w nowoczesnych grzejnikach montowane są grzałki elektryczne, co będzie wygodnym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć dostępne ogrzewanie łazienki nawet poza sezonem grzewczym.

Ogrzewanie ścienne to podstawa regulowania temperatury w każdej łazience. Czasem jednak może się okazać, że to za mało, by duże pomieszczenie było odpowiednio ciepłe i zapewniało komfortowe warunki do kąpieli. Poszukując dodatkowego sposobu na dogrzanie łazienki, warto postawić na ogrzewanie podłogowe. Tu możliwość są dwie. Pierwsza to ogrzewanie elektryczne, które jest stosunkowo niedrogie w założeniu, jednak jego częste eksploatowanie generuje już pewne koszty. Druga opcja to ogrzewanie wodne, którego założenie jest co prawda dość kosztowne, jednak inwestycja dość szybko się zwraca ze względu na niewielkie koszty eksploatacyjne. W przypadku ogrzewania podłogowego najlepsze efekty można uzyskać, gdy jest ono ułożone pod materiałem dobrze przewodzącym ciepło, czyli granitem, gresem lub płytkami.

W jaki sposób jeszcze można ogrzać dużą łazienkę?

Grzejnik do łazienki to podstawa ogrzewania pomieszczenia, przydatne jest także ogrzewanie podłogowe. To jednak niejedyne sposoby na zapewnienie komfortowego ciepła w czasie kąpieli. Zimą można skorzystać z przenośnych grzejników czy wentylatorów, które będą stanowiły dodatkowe źródło ogrzewania, gdy tylko zajdzie potrzeba zwiększenia temperatury w pomieszczeniu. Wybierając tego typu urządzenie, warto zwrócić uwagę głównie na jego funkcjonalność i moc grzewczą.

Zapraszamy do sklepu https://arenalazienek.pl/pl/c/Grzejniki-lazienkowe/394.

Teleskop w domowym użytku – sprzęt dla amatora

0
Teleskop w domowym użytku

Poszukiwanie ciał niebieskich na nocnym niebie to prawdziwa przygoda. Wie o tym każdy, kto miał okazję choć raz w życiu oglądać niebo przez teleskop. Wiele osób potrafi spędzić całą noc na poszukiwaniu wybranych ciał niebieskich, układów, mgławic lub systemów gwiazd. Dużym ułatwieniem jest fakt, że każdego roku poszerza się oferta teleskopów przeznaczonych do użytku domowego. Poniżej przyglądamy się im z bliska oraz podpowiadamy jakie kategorie teleskopów znajdziesz w sklepach, na jakie sprawy warto zwrócić uwagę w czasie zakupów oraz jakie typy teleskopów warto wybrać do użytku domowego. 

Gwiazdy na nocnym niebie – oraz ich amatorskie obserwowanie 

Podstawowym wyborem, przed jakim stają amatorzy obserwacji ciał niebieskich, jest wybór pomiędzy teleskopem soczewkowym a zwierciadlanym. Czym różnią się te dwie kategorie produktów? Przede wszystkim – sposobem konstrukcji i wykonania. Teleskopy soczewkowe (nazywane też refraktorem) zawierają obiektyw złożony z ciągu soczewek. Załamują one światło, doprowadzając do jego skupienia. Teleskopy zwierciadlane (nazywane też reflektorami) posiadają natomiast lustro skupiające światło metodą odbicia.

Obie grupy urządzeń nadają się do rozmaitych obserwacji nocnego nieba. Możesz za ich pomocą szukać ciał niebieskich znajdujących się w naszym układzie słonecznym jak i poza jego granicami. Różnica tkwi jednak w możliwościach optycznych oraz parametrach użytkowych. 

Najważniejsze parametry zakupowe 

Osoby początkujące w obserwacji nieba powinny sięgać po produkty o określonych parametrach. Najważniejszy jest zastosowany system optyczny, którym może być soczewka, zwierciadło lub okular. Elementy te mają wpływ na widoczność oraz ostrość uzyskanego obrazu. 

Kolejną istotną sprawą jest średnica soczewki, która ma wpływ na ilość pochłanianego światła. Przekłada się to na jakość obrazu, który będziesz oglądać. Zasady doboru jest pod tym względem dość prosta – im większa jest średnica danego urządzenia, tym lepszej jest ono jakości oraz tym będzie droższe. Średnica teleskopów amatorskich podawana jest w milimetrach i najczęściej mieści się w granicy od 80 do nawet 150 mm (choć znajdziesz też teleskopy szersze). 

Ogniskowa teleskopu to parametr określający odległość dzielącą soczewkę od punktu skupienia. Ogniskowa ma wpływ na zdolność teleskopu do powiększania obrazu. Warto podkreślić, że teleskopy długie nie są zbyt poręczne w użyciu ani transporcie, jednak urządzenia amatorskie rzadko posiadają dużą ogniskową i najczęściej są dość krótkie. 

Sprawy dodatkowe w wyborze teleskopu

Na rezultaty obserwacji nocnego nieba ma wpływ nie tylko sam rodzaj sprzętu, z którego korzystasz, ale dodatkowe akcesoria oraz warunki, w których dokonujesz obserwacji. Polecamy sięgać po teleskopy wyposażone w solidny stelaż pozwalający na jego niemal dowolne ustawienie i stabilne utrzymanie w niezmienionej pozycji. Stelaż powinien być wyposażony w precyzyjne systemy sterowania i regulacji, które pomogą wybrać pozycję odpowiednią do zamierzonych obserwacji.

Nie mniejszy wpływ na przebieg obserwacji ma także miejsce jej dokonywania. Im dalej znajdziesz się od dużych ośrodków miejskich i ich świateł, tym lepszej jakości obraz uzyskasz. Warto pamiętać, że nawet najlepszej jakości teleskop astronomiczny nie zastąpi dobrze dobranej lokalizacji.

Wanny wolnostojące – jak urządzić łazienkę z taką wanną?

0
Wanny wolnostojące

Wanna w łazience to element nie tylko istotny, ale niemal oczywisty. Praktycznie każdy z nas chce mieć w domu wannę, która zapewnia największy komfort i pozwala cieszyć się długimi kąpielami w dużej ilości wody. Jednym z popularnych trendów jest obecnie stosowanie wanny wolnostojącej. Zobaczmy, jak wykorzystać tę modę?

Dlaczego właśnie wanna wolnostojąca?

Wanna wolnostojąca z pozoru wydaje się nowym rozwiązaniem, ale tak naprawdę już starożytne kultury korzystały z podobnych rozwiązań. Za przykład możemy wziąć choćby rzymskie czy egipskie łaźnie, które właśnie mogły poszczycić się wannami-basenami umieszczonymi na środku pomieszczenia.

Obecnie wanny wolnostojące są chętnie wybierane ze względu na ich wygodę. Pozwalają na dostęp do wanny z każdej strony, co może ułatwiać korzystanie z niej. Są także pozbawione konieczności umieszczania ich w miejscu narażonym czy też przy ścianie pomieszczenia, co pozwala na stworzenie ciekawszych i bardziej funkcjonalnych łazienek.

Bez wątpienia jednak najczęściej ten rodzaj wanny wybierany jest ze względu na swój ozdobny charakter. Nieodmiennie przywodzi na myśl zachwycający, duży pokój kąpielowy, jakiego spodziewalibyśmy się w najlepszym spa – właśnie takie pomoże też urządzić w domu.

Wanna na środku nie musi być na środku

Bardzo ważną kwestią w przypadku wanny wolnostojącej jest punkt, w którym ma zostać umieszczona. Oczywiście, nie musimy dosłownie traktować jej ustawienia na środku łazienki – wręcz przeciwnie, warto dobrze przemyśleć, gdzie znajduje się wanna wolnostojąca. Dzięki temu będzie mogła zagościć w najwygodniejszym punkcie łazienki i pozostawi wiele miejsce na inne, niezbędne akcesoria.

Wanna wolnostojąca pomaga w ten sposób zaoszczędzić miejsce i jest idealna wówczas, gdy klasyczne rozwiązania zawodzą ze względu na umieszczenie pozostałych elementów. Dodatkowo wspomaga rozplanowanie łazienki zgodnie z naszymi życzeniami i preferencjami, bez oglądania się na tradycyjną modę.

Dopasowana wyglądem do pozostałych elementów

Zastanawiasz się może, jaki model wanny wolnostojącej wybrać? Każda z nich będzie zupełnie odkryta, dlatego twój wybór powinien być ostateczny. Całą wysokość wanny będziesz w końcu widział każdego dnia.

Aby dokonać dobrej decyzji, warto zastanowić się, jak wyglądają pozostałe elementy wyposażenia, w szczególności ceramika. Jeśli mają zaokrąglone brzegi, warto zdecydować się na jak najbardziej zaokrągloną wannę. Jednak w przypadku bardziej kwadratowych rozwiązań, również wanna powinna mieć w przybliżeniu kształt bardziej zaostrzony. Pomoże to stworzyć bardzo harmonijne wnętrze.

Kosa spalinowa czy elektryczna? Którą wybrać?

0
Kosa spalinowa czy elektryczna

Kosa zarówno spalinowa, jak i elektryczna stanowią doskonałe uzupełnienie kosiarki. To właśnie dzięki kosie można dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, porządkując je, pielęgnując, pozbywając się trawy rosnącej tuż przy murku bądź chaszczy otaczających np. rozmaite rabaty roślinne.

Który jednak sprzęt będzie bardziej odpowiedni? Czym się kierować podczas wybierania poza ceną urządzenia?

Kosa spalinowa – mocniejsza i do zadań specjalnych

Kosy spalinowe to urządzenia cięższe, większe, mocniejsze, dzięki czemu radzące sobie z najtrudniejszymi zadaniami. Mogą być wyposażone w żyłkę lub tarcze tnące, co oznacza, że uporają się nawet z twardymi krzakami, którym inny sprzęt nie da rady.

Kosom spalinowym nie można odmówić mocy i wydajności. Doskonale sprawdzają się podczas pracy na dużych terenach, bo nie są zależne od źródła prądu. Szybciej i wygodniej można z nimi poradzić sobie z podkaszaniem na dużych terenach. Taki sprzęt przydaje się zatem nie tylko profesjonalistom, celem podkaszania na terenach miejskich, ale i użytkownikom prywatnym, którzy mają bardzo duże ogrody.

Mając do dyspozycji kosę spalinową można również ścinać wysokie i gęste trawy, krzaki czy chaszcze, przy których model elektryczny prawdopodobnie uległby uszkodzeniu. W wyborze odpowiedniego modelu kosy spalinowej pomoże narzędzie, jakim jest ranking kos spalinowych.

Kosa elektryczna – mniejsza, lżejsza i tańsza

Kosy elektryczne należą do urządzeń tańszych, lżejszych i bardziej poręcznych od spalinowych odpowiedników. Na małych przestrzeniach radzą sobie wystarczająco dobrze. Będą zatem świetnym wyborem dla użytkowników, którzy tylko raz na jakiś czas potrzebują uporać się np. z trawą tuż przy murku lub obrzeżach rabat i innych kompozycji kwiatowych pośród zielonej przestrzeni.

Niewielki hałas, który generują, nie przysparza niewygody podczas ich użytkowania. Są stosunkowo łatwe w manewrowaniu, a ich wydajność i trwałość wystarczająca do zadań o przeciętnym stopniu trudności.

Dla osób, które stawiają na ekologiczne rozwiązania, elektryczna kosa również będzie odpowiednim wyborem. Do pracy potrzebuje bowiem dostępu do prądu, a nie paliwa. Nie ma tu ryzyka głośnej pracy silnika spalinowego, a do tego wydzielających się do atmosfery szkodliwych spalin.

Kosy / podkaszarki elektryczne łatwo przechować. Z ich obsługą poradzi sobie nawet amator. Nie są drogie w zakupie, dostępność zaś różnych modeli, np. o dodatkowych funkcjach, pozwala na dopasowanie do indywidualnych potrzeb.

Zobacz także: Wiertarka do domu – jak wybrać najlepszą dzięki rankingom produktów

Spalinowa czy elektryczna? Na co lepiej postawić?

Najważniejsze jest określenie własnych potrzeb i ustalenie budżetu przeznaczonego na zakup urządzenia. Zarówno kosa spalinowa, jak i elektryczna mają zalety i wady, przy czym dostosowane do wielkości i rodzaju powierzchni, z którą mają pracować, są w stanie sprostać wszystkim stawianym przed nimi oczekiwaniom. 

Jak ważne są dodatki w wystroju salonu

0
Jak ważne są dodatki w wystroju salonu

Aranżacja przestrzeni, w jakiej żyjemy, ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia. Kolor ścian w pomieszczeniu, materiał na podłodze, meble i inne wyposażenie wbrew pozorom mają spory wpływ na nasz psychiczny komfort. Nie bez znaczenia są też wszelkiego rodzaju dodatki jak świeczniki, szklane misy, wazony z kwiatami, a nawet firany.

Jak aranżować pomieszczenia w domu

Kiedy przystępujemy do zagospodarowania przestrzeni w nowym albo świeżo wyremontowanym domu warto sobie wszystko zaplanować. Jeżeli jest dużo pomieszczeń, pomysły powinny zostać zapisane, a nawet można wykonać własne szkice. Nie wystarczy pomyśleć o kolorach ścian czy panelach i wykładzinach na podłodze. Ważne, aby zaplanować także drobne szczegóły takie jak obrazki na ścianach, żyrandol, szklaną misę na komodzie czy kwiaty na parapecie.

Pamiętać należy o tym, że rozplanować trzeba całą przestrzeń, poczynając od korytarza, a nawet przedsionka, a na garderobie czy pomieszczeniu gospodarczym kończąc.W zależności od naszego charakteru oraz przeznaczenia pomieszczenia powinniśmy skupić się na innych elementach. Jeżeli ma być to miejsce sprzyjające odpoczynkowi i relaksowi postawić musimy na harmonię i stonowanie. W salonie natomiast powinny pojawić się akcenty, które w delikatny sposób będą tę harmonię burzyć. Może to być np. szklana misa o oryginalnym kształcie stojąca na komodzie, niezwykły zegar wiszący na ścianie czy bardzo nietypowy żyrandol.

Ważne dodatki na stole i komodzie

Często jest tak, że powierzchnie na komodzie i na stole w salonie na co dzień nie są wykorzystywane. Są to jednak wspaniałe przestrzenie do zagospodarowania. Trzeba mieć jednak na uwadze, że obstawienie mebli zbyt dużą ilością małych bibelotów bardzo utrudni ich sprzątanie. Dlatego warto postawić na większe ozdoby. Komoda to znakomite miejsce na postawienie ramek ze zdjęciami oraz różnych pamiątek z wakacji i innych podróży. Dobrym pomysłem jest także kilka książek na komodzie, mała stojąca lampka albo świecznik. Mogą się tutaj także znaleźć szklane misy, w których umieścić można różnego rodzaju stroiki nawiązujące do pory roku. Wykorzystać tutaj można wiosenne kwiaty, mech z lasu, szyszki czy jesienne liście.

Szklane misy znakomicie sprawdzą się także jako ozdoba stołu. W tym przypadku mogą być wypełnione np. sezonowymi owocami. Na stole może się znaleźć także bieżnik albo obrus a na nim wazon ze świeżymi kwiatami. Dobrym pomysłem jest także kompozycja z dużych świec, które mogą harmonizować albo być mocnym kontrastem dla otoczenia.

Sofa jak łóżko sypialniane? Poznaj sofy rozkładane!

0
Sofa jak łóżko sypialniane

Szczególnie w mniejszych mieszkaniach warto odpowiednio wykorzystać każdą przestrzeń. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są sofy rozkładane, które bez problemu mogą zastąpić łóżka sypialniane. Ich dużym atutem jest także fakt, że zazwyczaj zapewniają dodatkowe miejsce do przechowywania. Sprawdź, jakie sofy z funkcją spania dostępne są w ofercie sklepów.

Sofa w roli łóżka sypialnianego

Niektórym osobom sofa kojarzy się z mało funkcjonalnym meblem do salonu. Być może kiedyś takie wyobrażenie miało rację bytu. Obecnie jednak w ofercie sklepów można znaleźć wiele modeli, które są bardzo praktyczne i doskonale sprawdzą się w wielu domach. Przede wszystkim warto podkreślić, że sofa z funkcją spania pozwala w szybki i łatwy sposób zmienić salon w pokój sypialniany. Można śmiało powiedzieć, że na sofie rozkładanej da się porządnie wyspać. To świetne rozwiązanie dla gości, ale także dla domowników, kiedy w mieszkaniu brakuje miejsca na wydzielenie oddzielnej sypialni. Sklepy meblowe proponują opcje zarówno dla osób, które cenią twarde podłoże do snu, jak i tych preferujących bardziej komfortowe powierzchnie. Dla tych drugich polecane są sofy z funkcją spania z wypełnieniem ze sprężyn bonell oraz pianki. Większość modeli rozkłada się w nieskomplikowany sposób, aby codzienna czynność rozkładania i składania nie sprawiała żadnych trudności. Ciekawą opcją są sofy rozkładane do przodu. Dzięki nim możesz zaoszczędzić w salonie jeszcze więcej przestrzeni, ponieważ nie potrzebują one wolnego miejsca przy ścianie. Rozkładana sofa do salonu nie musi być nudna. Różnorodna oferta sklepów sprawia,  że z łatwością  znajdziesz model dopasowany do stylu, w jakim chcesz urządzić salon. Dostępne są na przykład sofy w stylu skandynawskim, które cechuje minimalizm. Fani odważnych rozwiązań również znajdą coś dla siebie, ponieważ mogą zdecydować się na sofy w różnych kształtach i kolorach. Sklepy nadążają za oczekiwaniami klientów i proponują coraz to ciekawsze modele. W ofercie możesz znaleźć na przykład sofy welurowe czy też takie, w których zamiast tradycyjnych guzików wykorzystano cyrkonie.

Jaki rozmiar sofy wybrać?

Rozmiar sofy należy uzależnić od wielkości pomieszczenia. Najpopularniejszym rozwiązaniem są  sofy trzyosobowe i sofy dwuosobowe z funkcją spania. W dzień można na nich wygodnie posiedzieć, pooglądać serial czy też przyjąć gości. W nocy natomiast idealnie sprawdzą się jako pełnowymiarowe łóżko. Ciekawą opcją, trochę mniej znaną, są sofy jednoosobowe. Warto zwrócić na nie uwagę, jeśli musisz urządzić bardzo małe pomieszczenie. To szczególnie ciekawa propozycja do pokojów dziecięcych czy też młodzieżowych.

Jak wybrać klamkę do drzwi?

0
Jak wybrać klamkę do drzwi

Klamka do drzwi jest przede wszystkim elementem funkcjonalnym, który jest niezbędny do otwierania całego skrzydła. Dlatego też w pierwszej kolejności powinna być wygodna i użyteczna. Jednak nie można zapominać, że jednocześnie może pełnić rolę ozdobną. Z tego powodu powinna również dobrze się prezentować i zostać dopasowana do wystroju całego wnętrza. Zobaczmy zatem, jaką klamkę do drzwi można wybrać.

Wygodna rękojeść i wysoka wytrzymałość

Klamki w wielu miejscach są przede wszystkim elementami funkcjonalnymi, które mają za zadanie służyć wielu osobom w częstym otwieraniu drzwi. Dzieje się tak w szczególności w przestrzeniach publicznych, gdzie muszą obsługiwać wejście przez cały dzień bez najmniejszego szwanku, niezależnie od tego, czy zostaną naciśnięte mocniej, czy lżej.

Z tego powodu każda klamka do drzwi oraz znajdujący się przy niej mechanizm zapadkowy, który pomaga w zablokowaniu lub odblokowaniu drzwi, powinny być wykonane z jak najlepszych materiałów. Klamki do drzwi będą dzięki temu niezawodne i wytrzymałe, co przełoży się na ich wieloletnie bezproblemowe działaniu.

Co więcej, powinny zostać wyposażone w wygodną, najlepiej lekko zaokrągloną i wyprofilowaną rękojeść. Dzięki temu będą ułatwiały otwieranie drzwi dosłownie każdej osobie, zarówno młodej, jak i starszej, niezależnie od wielkości ręki czy też siły nacisku. Warto zadbać o ich lekkie działanie, co tym bardziej ułatwi korzystanie z wejścia osobom wiekowym, chorym lub dzieciom.

Odporne na działanie czynników zewnętrznych

Wiele klamek narażonych jest na działanie czynników zewnętrznych. Zarówno te, które znajdują się na drzwiach wejściowych domów i budynków wielorodzinnych, jak i te, które zostały przeznaczone do instytucji, mogą być poddane działaniu wiatru niosącego pył, deszczu i śniegu, a także skrajnych temperatur. Mocna budowa klamek i wykonanie ich z materiału odpornego na korozję sprawiają, że są one odporne na każde uszkodzenie. Dzięki temu doskonale sprawdzają się nawet w najbardziej wymagających warunkach.

Dopasowane do całego wnętrza

Dużo powiedzieliśmy już o funkcjonalności i wygodzie użytkowania klamek. Jednak ważną cechą tego elementu jest także jego wygląd, który powinien dobrze odzwierciedlać wygląd całego wnętrza. Z tego powodu do pokoju w stylu glamour lepiej będą pasować barokowe, pałacowe klamki o bogatym zdobieniu, a do minimalistycznego pomieszczenia idealnie proste, pozbawione jakichkolwiek ozdób.

Warto także przyjrzeć się kolorystyce klamki. Najbardziej popularne są wciąż te, które mają srebrzysty lub złocisty kolor. Należy jednak wziąć pod uwagę, że do niektórych rodzajów drzwi czy wystrojów wnętrz znacznie lepiej mogą pasować także inne modele klamek, na przykład czarne czy kolorowe. Dobrym pomysłem może być eksperymentowanie z nimi, aby uzyskać optymalny wygląd pomieszczenia.

A może gałka lub antaba?

Alternatywą dla klamki może być także funkcjonalna gałka albo antaba. Są to rozwiązania stosowane w miejscach, w których nie ma konieczności otwierania drzwi z obu stron samą klamką i mogą one być wyposażone w system zatrzaskowy, wymagający użycia klucza. Często ma to miejsce w domach wielorodzinnych, na przykład w przejściach do garażu czy innych częściach wspólnych.

Również antaby są szeroko rozpowszechnione, zwłaszcza w przypadku wejść ciężkich, jak drzwi przeciwpożarowe, albo takich, które otwierane są przez wiele osób różnego wzrostu. Antaba ułatwia im wówczas ich otwarcie bez względu na osobiste preferencje dotyczące wysokości i przyspiesza przejście. Z tego powodu możemy je spotkać w wielu przestrzeniach publicznych, na przykład w centrach handlowych.

Baterie łazienkowe, które oszczędzają wodę

0
Baterie łazienkowe

Inwestując w poszczególne elementy wykończenia przestrzeni łazienkowej, warto zwracać uwagę nie tylko na funkcjonalność i estetykę wszelkich urządzeń. Znaczenie ma również oszczędność wody, którą przecież właśnie w łazience zużywa się najwięcej. Sprawdź, co brać pod uwagę przy wyborze baterii łazienkowej w tym aspekcie.

Baterie łazienkowe z perlatorem 

Perlator to specjalne sitko, które napowietrza wodę, dzięki czemu jej strumień ma większą objętość, ale realnie zużywa się jej mniej. Wylicza się, że inwestując w baterię łazienkową z perlatorem, udaje się generować nie tylko oszczędności z tytułu mniejszego zużycia wody w ramach dbania o środowisko, ale także oszczędności finansowe. W skali roku to nawet kilkaset złotych. 

Na https://elazienki.pl/k/baterie/lazienkowe/ znajdziesz szeroki wybór baterii łazienkowym z perlatorem wysokiej jakości. Jak zauważysz, inwestycja w tego rodzaju urządzenie wcale nie jest większa finansowo, za to zalety ogromne. 

Baterie łazienkowe z termostatem 

Termostat to kolejne urządzenie, które pozwala oszczędzać wodę. Jej zużycie podczas kąpieli jest standardowe, natomiast wody zużywa się znacznie mniej na etapie ustawiania pożądanej temperatury. Ustawienie właściwego strumienia i temperatury wody przed kąpielą zajmuje około 30 sekund, w tym czasie spływa co najmniej kilka litrów wody. Termostat pozwala automatycznie ustawiać wodę wedle indywidualnych preferencji. Przy każdorazowym używaniu baterii łazienkowej za każdym razem dostarczana jest woda o takiej samej, optymalnej temperaturze. 

Termostat można wykorzystywać zarówno w baterii umywalkowej, wannowej oraz prysznicowej, przy czym w tej ostatniej sprawdza się najlepiej. 

Baterie łazienkowe z czujnikiem 

Świetną opcją, która wykorzystuje nowoczesną technologię, jest bateria łazienkowa z czujnikiem ruchu. Najlepiej sprawdza się w przypadku baterii umywalkowej. Wystarczy włożyć dłonie pod kran, aby woda zaczęła lecieć. Jej zużycie można ustawić wedle własnych potrzeb, natomiast najczęściej producent zaleca automatyczne włączanie wody przez 5, 10 lub 15 sekund. Po tym czasie woda wyłącza się. 

Baterie z czujnikiem charakteryzują się jeszcze jedną, ważną zaletą. Nie trzeba dotykać dłońmi kranu, co zapobiega nie tylko jego brudzeniu, ale również przenoszeniu się rozmaitych bakterii i wirusów. Baterie bezdotykowe zyskały ogromne uznanie w czasie pandemii koronawirusa, są dzisiaj stosowane w szczególności w miejscach użyteczności publicznej. 

Wybierając baterię łazienkową, zawsze zwracaj uwagę na jakość wykonania takiego urządzenia. Kupuj sprzęty renomowanych producentów, którzy oferują serwis i gwarancję. Pamiętaj, że inwestycja w wykończenie łazienki nie jest mała, a jej remont realizuje się raz na kilkanaście lat. Warto, aby wszelka armatura łazienkowa mogła przez ten czas funkcjonować w pełni swojej doskonałości.