nawilżacz

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego rozpoczyna się panująca w mieszkaniach niska wilgotność powietrza. Jesienią i zimą spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach więcej czasu niż w pozostałe miesiące. Szczególnie w ostatnim czasie, kiedy wiele osób dodatkowo ogranicza kwarantanna i lęk przed pandemią, spędzanie czasu w domu wydłuża się, (nie rzadko jest to spędzanie w domu czasu przez całą dobę). Wilgotność powietrza w mieszkaniach zwiększa regularne wietrzenie pomieszczeń, jednak dla osób żyjących w miastach propozycja ta może nie wydawać sie atrakcyjna ze względu na duże zanieczyszczenie i smog. Alergicy i astmatycy powinni unikać przebywania na wolnym powietrzu, kiedy panuje smog oraz nie wietrzyć mieszkania w nocy, gdy zazwyczaj ilość pyłu i dwutlenku węgla w powietrzu przekracza normy.

Korzyści wynikające z posiadania nawilżacza powietrza.

Trujące substancje są z nami niestety na co dzień, ale ich natężenie większe niż dopuszczalne może przyczynić się do groźnych chorób płuc i nowotworów. Powoduje złe samopoczucie, brak energii i bóle głowy. Niedotlenie objawia się też trudnością z koncentracją uwagi. Poza zwiększeniem poziomu zanieczyszczeń zimą dodatkowo suche powietrze w mieszkaniu może powodować bóle gardła, podrażniać śluzówkę gardła, nosa i oczu. Szkodzi na cerę, która zimą i tak cierpi z powodu mrozu i zimnego wiatru. W trosce o nasze zdrowie i naszych bliskich rozsądne będzie oczyszczanie i nawilżanie powietrza w domu.

Nawilżacz powietrza – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Przed wyborem naszego nawilżacza powietrza, powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • Nawilżacz ultradźwiękowy (połączony z oczyszczaczem powietrza lub osobny) rozbija cząsteczki wody i w ten sposób tworzy chłodną mgiełkę. Mgiełka jest przyjemniejsza niż gorąca para wodna z nawilżaczy parowych.
  • Wbudowana funkcja jonizacji powietrza zlikwiduje negatywny wpływ telewizorów i innych urządzeń domowych.
  • Jeśli chcemy, żeby nasze urządzenie było wydajne, powinniśmy wybrać taki oczyszczacz i nawilżacz, który będzie odpowiednio dostosowany do wielkości pomieszczenia, w którym będzie miał pracować. Zwykle dane te podane sa w opisie przedmiotu przez producenta.
  • Ustalenie stałej wilgotności to wartościowa funkcja szczególnie dla osób, które lubią mocno grzać w mieszkaniu. Ustalenie stałej wilgotności zwolni z ciągłej konieczności monitorowania stanu powietrza. Zwykle dane takie wyświetlane są na wyświetlaczu urządzenia.
  • Sterylizacja promieniami UV – skuteczna forma sterylizacji, która nie wymaga wymiany.
  • Osoby, które nie lubią hałasu powinny także zawrócić uwagę na głośność pracy urządzenia. Zwykle ciche oczyszczacze pracują poniżej 35 dB (np. Blaupunkt AHS803)
  • Wielkość pojemnika na wodę – nawilżacze z większymi pojemnikami na wodę z jednej strony będą wygodniejsze, bo nie będą wymagały częstego napełniania, z drugiej strony im większy pojemnik na wodę, tym większe urządzenie, zajmujące więcej miejsca.