hala

Rozwijające się przedsiębiorstwa bardzo często potrzebują nowych hal produkcyjnych. Dzięki ich budowie można rozszerzyć działalność, ale i zwiększyć produkcję. Jednak istotne znaczenie ma szybkość budowy i cena, a jednocześnie bezpieczeństwo i ochrona przeciwwilgociowa całej konstrukcji hali. Dlatego w dzisiejszym poradniku przedstawimy najlepsze rozwiązania.

Wybór materiału ma znaczenie

fabryka

Jak wiadomo rozwijając firmę trzeba szukać takich rozwiązań, dzięki którym można zaoszczędzić, a przy tym jakość usług będzie wysoka. Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się hale murowane, jednak czas ich budowy czy rozbudowy jest stosunkowo długi, a i cena niezbyt niska. Ciekawą alternatywą wydają się hale stalowe, przy czym tutaj należy pamiętać, aby zastosować wysoką jakość stali, która nie ulega korodowaniu. Oczywiście o ile sama konstrukcja może być wykonana ze stali, to dużą rolę odgrywa tutaj podłoże, które musi mieć zapewnioną ochronę przeciwwilgociową.

Płyty betonowe najlepszym materiałem na posadzkę

Jeżeli w hali produkcyjnej będą pracować ciężkie sprzęty bądź obciążenie materiałowe będzie stosunkowo duże, to trzeba pamiętać także o bardzo dokładnym wyrównaniu, ale i wzmocnieniu podłoża. Można zastosować klasyczne wylewki, jednak trzeba pamiętać, że czas ich wysychania to kilka dni i dopiero po tym czasie nabierają maksymalnej wytrzymałości. Dodatkowo beton musi być podlewany, by dobrze się związał i nie kruszył się. Jednak chcąc zaoszczędzić czas, warto wybrać płyty betonowe, które można zamontować bezpośrednio na podłożu i od razu nabierają wytrzymałości. Nie trzeba także stosować jakiejkolwiek impregnacji czy wzmocnień. Niektórzy inwestorzy chcąc całkowicie zaoszczędzić stosują podłogi drewniane, jednak takie rozwiązanie zupełnie się nie sprawdza, gdyż wytrzymałość drewna jest nieduża, a dodatkowo pod wpływem wilgoci materiał może butwieć. Innym sposobem wykończenia posadzki jest wybór żywicy epoksydowej. W tym przypadku podobnie jak przy wylewaniu betonu wykonanie jest czasochłonne, gdyż po wylaniu każdej warstwy trzeba odczekać kilkanaście godzin przed nałożeniem kolejnej. Zatem płyty betonowe są ewidentnie najlepszą opcją.

Zabezpieczenia przeciwpożarowe – ochrona osób i mienia

hala przemyslowa

Choć zasadniczo stal jest materiałem, który jest ognioodporny i nie zajmuje się szybko, to jednak w każdej hali produkcyjnej należy stosować odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe. Systemy alarmujące czy wszelkie czujniki dymu są niezbędne dla ochrony osób i mienia. W wielu przypadkach hale produkcyjne bezpośrednio sąsiadują z biurami i wtedy niezbędne jest zastosowanie ścian ognioodpornych, które w razie pożaru będą stanowiły barierę ochronną. Na wyposażeniu każdej hali muszą znaleźć się także gaśnice czy koce pożarowe. Niezbędne jest także wytyczenie drogi ewakuacyjnej. Warto tutaj pamiętać, że przepisy przeciwpożarowe jasno określają warunki i zasady bezpieczeństwa, które hala musi spełniać.

Elementy, które wchodzą w skład budowanej hali – o czym należy pamiętać?

Decydując się na budowę hali produkcyjnej trzeba pamiętać, że do wyboru są różne rodzaje konstrukcji stalowych, jak i obudowy stali. W tym przypadku nie można zapominać o tym, że stal jest podatna na korozję, dlatego musi posiadać warstwę ochronną. Konstrukcje stalowe są lekkie, zatem ich montaż zasadniczo jest szybki, jednak i tak prace należy rozpocząć od fundamentów i robót ziemnych, które także wpływają na koszty całej inwestycji. Konieczna jest także obudowa z blachy trapezowej. Można tutaj zastosować także płyty warstwowe poliuretanowe. Pomiędzy nimi znajdzie się warstwa ocieplenia. Tu najlepiej sprawdzi się pianka poliuretanowa, która obok wełny jest najczęściej stosowanym sposobem ocieplenia hal produkcyjnych i jednocześnie jest świetnym izolatorem cieplnym. Nie można również zapomnieć o systemie orynnowania. Już na tym etapie należy pamiętać o pracach dekarskich. Na dach można wykorzystać blachodachówkę, która jest lekka. Jednocześnie trzeba pamiętać, że konstrukcja dachu musi spełniać warunki obciążenia śniegowego, jakie obowiązuje na danym terenie.

Jeżeli chcecie zaoszczędzić, a przy tym szybko postawić halę, to najlepszym wyborem będzie zbudowanie jej ze stali. W tym układzie halę będzie można użytkować już po kilku miesiącach.