Jak wybierać projekty domów jednorodzinnych

Decyzja o budowie własnego domu jest jedną z najważniejszych w życiu. Jeżeli postanowiliśmy zamieszkać we własnych czterech kątach, to zależy nam na tym, by dom spełniał oczekiwania wszystkich członków rodziny. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, przeglądając projekty domów jednorodzinnych.

Czy domy jednorodzinne są lepsze od mieszkań?

Mieszkanie w bloku czy w domku? Wiele osób tak lubi daną formę mieszkania, że nie wyobraża sobie przeprowadzki z domu do bloku i odwrotnie. Chyba każdy się jednak zgodzi, że realizacja projektu domu jednorodzinnego pozwala na swobodę, o jakiej możemy zapomnieć, mieszkając w zabudowie wielorodzinnej. Prawdą jest, że w wielu blokach ściany zapewniają dość dobrą izolację akustyczną, jednak hałaśliwi – lub wrażliwi – sąsiedzi potrafią dać się we znaki. Wyprowadzenie się z miasta do domku jednorodzinnego dla wielu osób oznacza więc wytchnienie od sąsiedzkich konfliktów. Z drugiej strony dojazdy do centrum miasta są dłuższe i mniej wygodne, a o komunikacji miejskiej często możemy zapomnieć. Warto więc rozważyć wszelkie za i przeciw obu rozwiązań, by decyzja była trafna.

Na co zwracać uwagę przeglądając projekty domów jednorodzinnych?

Zanim zaczniemy budowę domu, oczywiście konieczne jest wybranie odpowiedniego projektu i uzyskanie odpowiednich zezwoleń. Przed wyborem projektu najlepiej jest zapoznać się z wytycznymi zawartymi w planach miejscowych, by od razu wiedzieć, ile pięter może mieć budynek, jaki kształt dachu czy jaka jest minimalna odległość od granic działki.

Każdy dom jest inny i istnieje mnóstwo czynników decydujących o tym, czy będzie się w nim dobrze mieszkać, a jednym z ważniejszych jest oczywiście wystrój wnętrza – przygotowywany niezależnie od wizji architekta. Oprócz tego ważne jest jednak to, jak zaprojektowany jest budynek: ile ma kondygnacji, jaki jest kształt dachu i czy przewidziany jest garaż, piwnica i inne pomieszczenia gospodarcze.

Jaki metraż wybrać?

Raczej nie ma nic zaskakującego w tym, że im większy metraż, tym droższa budowa i sam projekt. Najpopularniejsze projekty domów jednorodzinnych przewidują około 120-140 metrów, a więc powierzchnię równą dużemu mieszkaniu. Oczywiście im więcej członków rodziny, tym więcej miejsca potrzebujemy, również osoby pracujące w domu zapewne chętnie zaaranżują dodatkowy pokój na gabinet czy pracownię. Warto też pamiętać, że do metrażu domu należą także pomieszczenia gospodarcze, dlatego wiele osób decyduje się na budowę dość dużego domu. Niektórzy decydują się też na modyfikację ustawienia ścian działowych, przez co np. zamiast jednego, dużego pokoju otrzymują dwa mniejsze. Można też rozważyć zwiększenie powierzchni użytkowej przez wstawienie antresoli – wiele osób ceni sobie tak zaaranżowany kącik czytelniczy lub sypialnię.

Gdzie można obejrzeć projekty domów jednorodzinnych?

Dużą popularnością cieszą się gotowe projekty domów jednorodzinnych, o wiele tańsze od przygotowywanych indywidualnie. Można je znaleźć np. na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-projekty_domow_jednorodzinnych.html. Dużym ułatwieniem jest możliwość skorzystania z wyszukiwarki z filtrami. Dzięki temu łatwo można przejrzeć tylko propozycje zgodne z naszymi oczekiwaniami. Warto zwracać uwagę nie tylko na metraż czy ilość kondygnacji, ale też na wielkość okien czy wydajność energetyczną. Najbardziej energooszczędne projekty domów jednorodzinnych często są stosunkowo drogie w budowie, ale ten koszt dość szybko zwraca się w znacznie niższych rachunkach za ogrzewanie. Z kolei odpowiednio rozmieszczone okna sprawiają, że w środku długo można się cieszyć światłem dziennym.