Łazienka z oknem, tak czy nie

Okna w łazience to już nie fanaberia, a standard. W nowoczesnym budownictwie taki dodatek jest wręcz wymagany. Jednak pomimo takiego trendu wcale nie jest łatwo zdecydować się na odpowiednie okno do łazienki. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę nie tylko swoją wizję idealnej łazienki, ale także uwzględnić wymagania związane z przepisami.

Okno w łazience – czy wielkość okna zależy od metrażu łazienki?

Jeśli łazienka jest oddzielnym pomieszczeniem, wtedy powinna liczyć około pięć do siedmiu metrów kwadratowych. Nie oznacza to jednak, że i w mniejszych przestrzeniach tego typu nie da się zamontować okna. Jednak z uwagi na przepisy techniczno-budowlane, musimy pamiętać o tym, że w łazience powinno znaleźć się okno, które będzie mieć co najmniej 0,34 metra kwadratowego. Zatem najmniejsze okno, jakie można wstawić w łazience to takie o wymiarach 60 cm x60 cm.

Jakie okno w łazience jest wskazane?

Oczywiście możemy wstawić takie okno do łazienki, jednak nie będzie ono ani praktyczne, ani funkcjonalne w codziennym użytkowaniu. Przede wszystkim do łazienki dotrze minimum potrzebnego światła dziennego. Poza tym ościeże – gdy je zamontujemy, nie będziemy mogli ich wygodnie użytkować, a także zadbać o to, by były w pełni czyste. Chcąc więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie okno w łazience jest wskazane, warto zasugerować się standardowym rozwiązaniem, czyli oknami, które mają wymiary 86,5 cm x 83,5 cm.

Okno w łazience – o czym należy pamiętać?

Zatem zdecydowaliśmy się na wariant standardowy. Okno jest większe, wpada więcej światła, więc niby wszystko jest po naszej myśli. Jednak nie do końca, ponieważ jeżeli zainstalujemy okno pod nadprożem, to klamka w oknie znajdzie się na wysokości 180-182 centymetrów nad podłogą. Jeśli wszyscy w naszej rodzinie są dryblasami, nie ma wtedy problemu. Jednak jeżeli chociaż jedna osoba w domu będzie mieć problem z dosięgnięciem klamki, wtedy takie okno zwyczajnie się nie sprawdzi.

Lepszym wyborem może być więc okno, którego powierzchnia całkowita nie przekracza 1,5 metra kwadratowego. Przekładając to na konkretne wymiary, okno powinno mieć metr szerokości i półtora metra wysokości.

Okno łazienkowe – funkcjonalność i wygoda

Okno łazienkowe musi sprostać wielu oczekiwaniom. Przede wszystkim dostarczać odpowiednio dużo dziennego światła. Jednak dzięki niemu można stwierdzić też, czy w łazience jest właściwa wentylacja. Poza tym okno w tym pomieszczeniu powinno dać nam poczucie prywatności tak, by wścibskie spojrzenia nie zaglądały przez szybę. Dobrze dobrane okno pozwoli nam się również uporać z nadmierną wilgotnością w łazience.

Łazienka z oknem, tak czy nie?

Biorąc pod uwagę wszystkie te funkcje i rozwiązania, okno o wcześniej ustalonych wymiarach metr na półtora nie będzie najlepszym wyborem. Musimy sobie wyobrazić te wymiary. Przed oczami mamy więc niewielki prostokąt, przez który nie wpadnie zbyt wiele światła. Będzie nam to szczególnie doskwierać w sezonie jesienno-zimowym. Mniej światła to także większy problem z utrzymaniem odpowiedniej temperatury w łazience. Wybierając więc okna, powinniśmy wziąć pod uwagę najbardziej dogodne wymiary, ale także to, by okno nie miało nawiewników zewnętrznego powietrza.

Najlepiej zdecydować się na okucia obwiedniowe rozwierano-uchylne. Za pomocą tych okuć będziemy bowiem mogli całkowicie otworzyć okno, bądź tylko stopniowo. Okno z okuciami to brak problemu z wilgocią wtedy, gdy się wytwarza – wystarczy wtedy otworzyć okno. Natomiast, gdy uda nam się skutecznie pozbyć wilgoci, możemy ponownie zamknąć okno, by z łazienki nie uciekało ciepłe powietrze, które zapewnia nam poczucie komfortu.

Problem wścibstwa i braku prywatności można rozwiązać, gdy zdecydujemy się kupić szybę zespoloną jednej tafli nieprzeziernego szkła. Chociaż okno zapewni nam prywatność, to jednak kosztem gorszych parametrów związanych z przenikalnością cieplną. Dzieje się tak dlatego, ponieważ powłoki termoizolacyjne są rozmieszczone w taki a nie inny sposób.

Jeśli zależy nam na poczuciu prywatności, możemy sobie je zagwarantować w inny sposób – wybierając albo rolety, albo żaluzje. Wybór takich dodatków jest bardzo szeroki, jednak przy zakupie warto zwrócić uwagę na te produkty, które są odporne na wilgoć.