Maszyna do szycia dla początkujących – kilka porad przed zakupem

0
556

Kupno pierwszej maszyny do szycia to poważna sprawa. Co prawda, niemal każdy amator lub amatorka szycia prędzej czy później stanie przed takim zadaniem. Wówczas, warto sięgnąć w pierwszej kolejności po maszyny dedykowane właśnie dla osób początkujących, które dopiero stawiają pierwsze kroki w tej materii. Poniżej udzielamy porad skierowanych do osób planujących taki zakup. Dowiesz się jakie maszyny są dedykowane dla osób początkujących, w co powinna być wyposażona dobrej jakości maszyna do szycia oraz na podstawie jakich kryteriów warto dokonać zakupu.

Maszyna od podstaw dla początkujących

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z szyciem szukają zazwyczaj maszyn o dość prostej konstrukcji, wyposażonych w podstawowe funkcje i akcesoria oraz stosunkowo tanich. Warto od razu zaznaczyć, że oferta dostępnych maszyn do szycia jest bardzo zróżnicowana i znajdziesz w niej produkty o wartości zarówno 500, jak i 5000 złotych. Różnica pomiędzy konstrukcją poszczególnych modeli, oferowanymi przez nie możliwościami oraz standardem pracy jest również bardzo duża.

Dlatego zakupy warto rozpocząć od ustalenia podstawowej sprawy – do wykonywania jakich czynności dana maszyna będzie Ci potrzebna? Czy będziesz na niej wykonywać proste przeróbki, obszycia poszew i prześcieradeł, lub inne podstawowe zadania? Czy też zamierzasz rozwijać się dalej w oparciu o własną maszynę do szycia – poszerzać repertuar swoich umiejętności oraz coraz sprawniej i szybciej wykonywać skomplikowane prace?

Najważniejsze i podstawowe kryteria doboru maszyny

Osoby początkujące powinny kierować się zgoła odmiennymi kryteriami niż zaawansowani użytkownicy maszyn do szycia. Przede wszystkim – nie ma potrzeby przepłacać i sięgać po urządzenia z dodatkowymi, profesjonalnymi funkcjami. O wiele lepiej będzie sięgnąć po prostą maszynę mechaniczną lub komputerową. Na co warto zwrócić uwagę?

Na ilość ściegów. W maszynach dla osób początkujących, nie powinno być ich zbyt wiele. Najważniejsze to ścieg prosty oraz do obrzucania. Przydają się również ściegi elastyczne i osobny ścieg do dzianin. Niektóre maszyny pozwalają na regulację szerokości i gęstości ściegu. Warto sięgać po maszyny o skokowej regulacji, które są tańsze oraz mniej wymagające. Do takich należy maszyna do szycia Janome, dostępna w rozmaitych wersjach dedykowanych dla różnych grup odbiorców.

Regulacja położenia igły to również ważna sprawa. Podstawowa regulacja obejmuje zakres od środka stopki do lewej. W niektórych urządzeniach znajdziesz możliwość płynnej regulacji położenia igły, co może przydać się w czasie rozmaitych prac.

Osoby początkujące powinny też zwrócić uwagę na obecność kilku dodatkowych funkcji. Najważniejszą jest nawlekacz igły oraz wmontowany w obudowę nożyk do obcinania nici. Płytka ściegowa z prostą podziałką pomoże Ci na szycie proste i równomierne. Ważna jest też regulacja stopnia docisku stopki.

W niektórych modelach znajdziesz także opcję regulacji prędkości szycia oraz funkcję pozycjonowania igły. Ta ostatnia gwarantuje, że niezależnie w jakim momencie przerwiesz prace, maszyna dobije igłę ku dołowi lub górze, pozostawiając ją powyżej płytki ściegowej.