Dzisiaj w sprzedaży możemy znaleźć szeroką gamę okien doskonałych do domów jednorodzinnych. Dwa główne rodzaje okien dostępnych u sprzedawców to okna PCV oraz drewniane. Czym różnią się między sobą? Na które z nich warto się zdecydować?

Okna PCV

To zdecydowanie najbardziej popularny wybór. Okna PCV charakteryzują się niskimi cenami, wysoką szczelnością, odpornością na czynniki atmosferyczne i nie wymagają konserwacji. Możemy zakupić je w różnych wariantach pod względem liczby komór czy pakietów szybowych, a także innych czynników. Te najbardziej popularne są białe, ale możemy kupić je również w innych kolorach i w okleinach, na przykład drewnopodobnej.

Okna te jednak nie odpowiadają każdemu – ich główne wady to materiał, z którego są wykonane, czyli tworzywo sztuczne, które zaburza naturalną cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Zbyt szczelne okna PCV mogą sprzyjać powstaniu pleśni na ścianach budynku. Także okna te nie gwarantują bardzo dobrej energooszczędności, dlatego nie wszystkie modele nadają się do montażu w budynkach niskoenergetycznych.

Okna drewniane

Wykonane w całości z drewna, najczęściej dębowego, meranti lub z drewna sosnowego. Ze względu na zastosowanie naturalnego surowca okna te wspomagają cyrkulację powietrza wewnętrzach, a przy tym również wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami termicznymi. Na uwagę zasługuje również ich estetyczny wygląd.

Musimy jednak pamiętać o tym, że okna drewniane wymagają konserwacji raz na parę lat. Częstotliwość prac konserwacyjnych zależy głównie od powłok ochronnych, którymi wykończono okno. W sprzedaży znajdziemy też okna drewniano-aluminiowe, które z zewnątrz pokrywane są aluminium zabezpieczającym przed czynnikami pogodowymi, na które drewno jest wrażliwe.

Okna PCV czy drewniane – na co warto się zdecydować?

Wtedy, gdy zależy nam na niskiej cenie, wybór jest prosty – to okna PCV, które mają też uniwersalne zastosowanie. Jeśli jednak liczy się dla nas naturalny wygląd, a także ciepło, warto postawić na wysokiej klasy okna drewniane. Najlepiej wobec tego porównać kilka różnych modeli pod kątem parametrów technicznych, aby wybrać najlepszą ofertę dla siebie.