Pianka PIR jest z powodzeniem używana na świecie już od blisko 50 lat. W naszym kraju wciąż jest to stosunkowo nowy materiał, a jego stosowanie nie jest zbyt powszechne. Jeśli jednak uświadomimy sobie, jak wiele zalet posiadają płyty dachowe poliizocyjanurowe, może się okazać, że to bardzo dobre rozwiązanie. Poznaj ich zalety i dowiedz się, dlaczego warto się im przyjrzeć.

Lekka, nowoczesna i ognioodporna

Pianka PIR wykorzystywana między innymi w płytach dachowych ma szczególne właściwości chemiczne. To nowoczesny materiał, uzyskany w wyniku wieloletnich badań. Piankę poliizocyjanurową wyróżnia wysoka termoizolacyjność. Zapewnia niewielkie straty ciepła. Jest wytrzymała na rozciąganie i ściskanie, co zapewnia stałość wymiarów płyt, w których się ją wykorzystuje. Charakteryzuje ją także niska nasiąkliwość na poziomie ok. 2%. Wszystko dzięki temu, że 90% komórek pianki PIR jest zamknięta. Pianka poliizocyjanurowa jest stosunkowo lekka, zwłaszcza w zestawieniu z tradycyjnymi materiałami izolacyjnymi, takimi jak wełna mineralna. Najważniejszym atutem jest jednak to, że w porównaniu do pianki PUR pianka PIR zapewnia o wiele większe bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Posiada wyższą odporność temperaturową i niższy stopień palności. Takie płyty produkuje na przykład firma Gór-Stal z Gorlic.

Budynki stare i nowe

Unikalne cechy pianki PIR przekładają się na liczne zalety płyt dachowych. Są lekkie i łatwe w montażu, co wpływa na obniżenie ciężaru całej konstrukcji dachowej. Z powodzeniem można stosować je nie tylko w nowych budynkach, ale również przy docieplaniu już istniejących konstrukcji. Są odporne na nacisk i bardzo elastyczne, dzięki czemu nie odkształcają się na przykład przy odśnieżaniu dachu, skrajnie niskich i skrajnie wysokich temperaturach czy w innych sytuacjach. Posiadają najniższy współczynnik przewodności cieplnej spośród wszystkich materiałów termoizolacyjnych dostępnych na rynku. W praktyce oznacza to, że płyta PIR może być o wiele cieńsza niż na przykład warstwa wełny mineralnej, czy styropianu przy zachowaniu takich samych parametrów izolacyjnych. Dachy wykonane z płyt PIR wyróżniają się wysoką energooszczędnością. Same płyty spełniają natomiast najwyższe europejskie normy stawiane materiałom budowlanym, również pod względem bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Należy spodziewać się, że w najbliższym czasie płyty dachowe poliiziocyjanurowe będą używane coraz powszechniej, a dzięki temu ich technologia poprawi się jeszcze bardziej, a koszt produkcji i zakupu – zmniejszy.