Armatura wodociągowa a najpopularniejsze komponenty – co warto wiedzieć?

0
12

Armatura wodociągowa stanowi bardzo istotny element infrastruktury, który umożliwia dostarczanie wody do domów czy firm. Odpowiedni dobór, montaż i konserwacja armatury są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego systemu. Co jednak warto wiedzieć o armaturze i jakie komponenty są niezbędne do zaopatrywania ludzi w wodę?

Zasuwy do wody – jakie są ich zadania?

Zasuwy do wody są jednym z podstawowych elementów armatury wodociągowej. Ich nadrzędnym zadaniem jest kontrolowanie przepływu wody w rurach wodociągowych. Dzięki zasuwom możliwe jest zatrzymanie przepływu wody w danym odcinku rurociągu, co jest istotne podczas napraw, konserwacji czy modernizacji sieci. Zasuwy zapewniają także regulację ciśnienia wody w sieci. Ma to kluczowe znaczenie dla utrzymania stabilności systemu i zapobiegania szeroko pojętym awariom. Zasuwy mogą być stosowane zarówno w pionowych, jak i poziomych odcinkach rurociągów, co sprawia, że zakres ich zastosowań jest bardzo szeroki. W zależności od potrzeb danego projektu można stosować albo zasuwy ręczne, które są otwierane i zamykane za pomocą dźwigni, albo automatyczne – sterowane zdalnie. Ich konstrukcja powinna być odporna na korozję, a także na działanie sporego ciśnienia i zmiennych warunków pogodowych. Wybór odpowiedniej zasuwy dla wielu osób jest poważną zagwozdką, jednak pamiętaj, że on zależy od średnicy rurociągu, ciśnienia roboczego, a także specyfiki instalacji. W przypadku wątpliwości warto poradzić się specjalistów. Jeśli szukasz dobrej armatury wodociągowej w przystępnych cenach, to sprawdź ofertę producenta armatury ANWOD. Więcej znajdziesz na stronie: https://www.anwod.com.pl/.

Jakie kształtki wodociągowe wybrać?

Kształtki wodociągowe to komponenty łączące różne części rurociągu. Mogą to być chociażby kolana, trójniki czy kołnierze. Ich podstawową funkcją jest umożliwienie odpowiedniego układania rur, zmiany kierunku ich biegu, a także łączenie odcinków rurociągu o różnych średnicach. Kształtki wodociągowe powinny być wykonane z materiałów wytrzymałych na korozję. W ich procesie produkcyjnym często wykorzystywane jest chociażby żeliwo, stal nierdzewna, mosiądz bądź tworzywa sztuczne. Ważne jest, aby wybrać kształtki o odpowiedniej średnicy i kształcie, albowiem wpływają one na wydajność całego systemu. Oszczędzanie na kształtkach jest zatem stanowczo odradzane. Pamiętaj o tym, że komponenty te powinny być również dobrze zabezpieczone przed wpływem czynników zewnętrznych. Wilgoć, mróz czy promieniowanie ultrafioletowe mogą stanowić dla nich poważne zagrożenie, dlatego najlepiej stawiać na jakościowe i sprawdzone produkty. Dobrej jakości kształtki zapewniają nie tylko długotrwałe i bezawaryjne funkcjonowanie rurociągu, ale także zmniejszają ryzyko wycieków i innych awarii.

Za co odpowiadają nawiertki przyłączeniowe?

Nawiertki przyłączeniowe pełnią istotną funkcję w procesie przyłączania nowych odbiorców do sieci wodociągowej. Są one stosowane do robienia otworów w rurociągu głównym, które umożliwiają podłączenie przyłącza wodociągowego do budynku bądź innego obiektu. Nawiertki zapewniają wykonanie przyłącza bez obowiązku zatrzymywania przepływu wody w sieci, co jest bardzo istotne z punktu widzenia komfortu ludzi. Nawiertki przyłączeniowe muszą być zrobione z materiałów o znakomitej wytrzymałości mechanicznej, które są odporne na działanie wysokiego ciśnienia i korozji. Ich konstrukcja powinna umożliwiać dokładne wykonanie otworu w rurociągu oraz szczelne połączenie przyłącza z rurą główną. Istotnym elementem nawiertki jest na pewno zawór, który umożliwia kontrolę przepływu wody w nowym przyłączu. To właśnie w głównej mierze determinuje jakość tego komponentu.