Czy da się ochronić kanapę przed zabrudzeniami?

Kanapa w salonie to ulubione miejsce wypoczynku wielu osób. Dlatego też jest szczególnie narażona na uszkodzenia. Każdy materiał może być poplamiony. Wcale nie musi to być podczas domowej imprezy, może to być po prostu wypadek podczas picia kawy czy zabawy z dziećmi. Niestety nie wszystkie zabrudzenia da się usunąć, więc tym bardziej trzeba uważać na swoją ulubioną kanapę.

Planując mieszkanie zwykle przykładamy bardzo dużą wagę do każdego szczegółu, a tym bardziej do tak dużego elementu jakim jest kanapa w salonie. Nie da się ukryć, że to zwykle największy mebel w tym pokoju i najlepiej widoczny. Dlatego nikt nie chce, aby witał gości wielką plamą i tłumaczeniem, że niestety nie dało się tego domyć.

Impregnacja skóry
Najdroższe kanapy mają skórzane obicie. Do ich pielęgnacji potrzebne są odpowiednie preparaty. Jednak można użyć na nich także impregnatu, który ochroni skórę przed zniszczeniem, popękaniem, zalaniem płynem albo powstaniem plamy. Dzięki rozpyleniu impregnatu można mieć pewność, że nawet jak wylejemy coś na kanapę będzie można to niemalże w 100 % usunąć bez śladu. A jeśli niestety taki pozostanie trzeba będzie użyć innych środków przeznaczonych do skórzanych kanap i niczego innego.

Koc albo narzuta
W wielu salonach można zobaczyć kanapy przykryte kocem albo narzutą. Nie są to tylko elementy dekoracyjne, ale też zabezpieczające przed uszkodzeniami kanapy. Położenie koca jest zwykle zabiegiem ratującym kanapę przed podrapaniem przez domowe zwierzęta czy pozostawieniem sierści na niej. Jednak koc czy narzuta mogą dodać uroku temu mebli i podkreślić jego kształty. Wcale nie trzeba wybierać jednolitych rzeczy, można pobawić się wzorem czy fakturą i nadać nowe życie kanapie.

Specjalny pokrowiec
Od niedawna w sprzedaży można znaleźć specjalne pokrowce na kanapy. Nie jest to ani jak zmiana tapicerki, ani jak dobrze dopasowana narzuta. Jest to pokrowiec nakładany na cała kanapę. Pokrowce wyposażone są w zamki błyskawiczne, dzięki czemu łatwo je nałożyć. Dostępne są póki co w najbardziej popularnych rozmiarach i do powszechnych modeli kanap. Ale ich popularność ciągle rośnie.