Jak wybrać stylową lampę do domu?

W każdym domu można znaleźć mnóstwo lamp. Dobre oświetlenie jest bardzo ważne nie tylko dla naszej wygody, ale też zdrowia. Każdy potrzebuje lampy na suficie, aby oświetlała cały pokój czy małej lampki do podświetlania np. czytanej książki. A jednocześnie dzięki żyrandolom, lampom stojącym, kinkietom i plafonom można stworzyć wnętrze o niepowtarzalnym charakterze. Jak zatem wybrać najlepszą, a do tego stylową lampę?

Od progu
Już od wejścia w mieszkaniu powinno być jasno, dlatego warto najpierw pomyśleć o lampach do przedpokoju. Zazwyczaj w małych mieszkaniach przedpokój jest ciemny, więc potrzebuje dodatkowego doświetlenia. Można zamontować plafon na suficie, kinkiety na bocznych ścianach albo też postawić lampę stojącą w rogu przy wejściu. Ciekawie wyglądają modele retro albo w geometryczne wzory.

Dobre światło w kuchni
Kuchnia też nie zawsze jest dobrze oświetlona. Zwykle zawieszamy żyrandol lub plafon pod sufitem i to tyle. Ale trzeba też oświetlić blaty i zlewozmywak. Dobrze jest zawiesić pod wiszącymi szafkami lampy LED, które dają białe, jasne światło i pozwalają na pracę w kuchni o każdej porze. Dodatkowo są one schowane w meblach, więc nie ingerują w wystrój tego pomieszczenia. Jednak nad stołem w jadalni dobrze jest powiesić jakąś ciekawą lampę, która oświetli centralnie środek stołu, ale nie będzie razić po oczach. Mogą to również być lampy ledowe albo duże, okrągłe lampy z żółtymi żarówkami w tylu industrialnym.

Ciemna łazienka
Tutaj również warto zastosować białe światło ledowe, zwłaszcza jeśli w łazience nie ma okna. Niemożna tutaj zawieszać dużych lamp i żyrandoli, ponieważ nie będzie to ani trochę praktyczne, a do tego tylko przytłoczy to małe pomieszczenie.

Sypialnia
Tutaj koniecznie trzeba postawić na delikatne światło z ładnych kinkietów, lampek a’la Tiffany postawionych na stolikach nocnych i kryształowego żyrandola pod sufitem. Światło musi padać z wielu punktów, ale jego ramy muszą być delikatne, zmysłowe i tajemnicze, jak sama sypialnia powinna być.

Oświetlenie w pokoju dziennym
Zwykle najtrudniej jest wybrać lampy do salonu, ponieważ oświetlenie musi oświetlać cały, zazwyczaj duży pokój, a do tego idealnie pasować do rodzinnego charakteru tego miejsca. Dobrze jest więc wybrać eleganckie kinkiety, dużą lampę zwisającą z sufitu i lampę stojącą do postawienia obok kanapy. Wszystkie w jak najbardziej uniwersalnym kształcie.