Współczesne technologie budowlane coraz bardziej służą człowiekowi. Dlatego warto korzystać z dobrodziejstw techniki. Jednym z nich są stropodachy. W jaki sposób działają?
Z czego zbudowany jest stropodach?
Stropodach to konstrukcja dachów złożona z kilku warstw. To rozwiązanie pełniące rolę dachu, w którym jednocześnie brakuje poddasza. Stropodachy możemy podzielić na wentylowane i pełne. Pierwsze z nich stosuje się w budownictwie mieszkalnym, drugie zaś w przemysłowym. Różnią się od siebie obecnością warstwy odpowietrzającej. W budowie stropodachu możemy wyróżnić osiem warstw. Pierwszą z nich jest strop, na który przychodzą kolejne elementy. Warto zwrócić uwagę na warstwę paroizolacji oraz termoizolacji. Pierwsza z nich ogranicza do dopuszczalnego poziomu zawilgocenie, które jest wywołane kondensacją pary wodnej pod zewnętrznym przykryciem. Izolacja termiczna zaś umożliwia utrzymywanie komfortu cieplnego w budynku przez cały rok. Dzięki temu ograniczamy straty energii podczas ogrzewania domu, a także zyski ciepła podczas ewentualnego chłodzenia wnętrza. Do termoizolacji wykorzystuje się granulat wełny oraz celulozy. Pierwszy z nich możemy podzielić na watę szklaną oraz wełnę skalną. Oba surowce różnią się od siebie gęstością. Stosowanie granulatu wełny jest bardzo powszechne, gdyż cechuje go duża izolacyjność materiału i przyjazność dla środowiska. Materiał ten nie wymaga konserwacji, nie absorbuje wilgoci i jest niepalny. Jest również odporny na działanie wszelkich gryzoni, a także na korozję chemiczną oraz biologiczną. Granulat celulozy natomiast uzyskuje się z papieru gazetowego. Proces ten jest przyjazny dla środowiska i nie wymaga dużego nakładu energii. Celuloza jest odporna na działanie ognia i zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni.
Docieplanie stropodachu – jakie korzyści generuje?
Kiedy rozważamy docieplanie stropodachu, to warto też wziąć pod uwagę nie tylko koszty inwestycji, ale także korzyści, jakie ze sobą niesie. A tych jest naprawdę dużo. Oprócz całorocznego komfortu cieplnego, poprawimy także efektywność energetyczną budowli. Izolacja z celulozy lub wełny nakładana jest podczas jednego procesu technologicznego, co zapobiega powstawaniu mostków termicznych. W tym miejscu dowiesz się więcej na ten temat http://stropodachy.com.pl. Poza tym docieplanie stropodachu ochroni nas przed hałasem dobiegającym z sąsiednich pomieszczeń, czy z zewnątrz. Włókniste materiały absorbują dźwięki i wypełniają puste przestrzenie w ścianach, stropach i podłogach. W ten sposób docieplanie stropodachu redukuje zjawisko rezonansu. Jak widać, rozwiązanie to wpływa korzystnie na cały budynek.