Urządzenia ogrodowe ruszyły do pracy! Sezon wiosenno-letni zmusza do zadbania o trawniki, o optymalne przygotowanie wszystkich urządzeń i ciągłego ich serwisowania. Kosy spalinowe są jednymi z częściej używanych urządzeń tego typu, pozwalając między innymi na wykonanie rozlicznych prac w zakresie pielęgnacji trawników, usuwania zarośli oraz chwastów. Przyjrzyjmy się zatem, jak wyglądać powinna eksploatacja tych urządzeń i co jest wymagane przy ich wykorzystywaniu.

Jak zbudowane są kosy spalinowe?

Urządzenia te zbudowane są w bardzo prosty sposób. Głównym źródłem napędu dla nich jest rzecz jasna silnik. Tutaj posłużono się klasycznymi konstrukcjami dwusuwowymi, które cechują się nieco mniejszymi gabarytami, korzystnym współczynnikiem zużycia paliwa oraz niską masą. Zintegrowanie systemu smarowania, chłodzenia i napędu pozwala wygodnie obsługiwać urządzenie i umożliwia precyzyjne ruchy w trakcie wykonywania wszelkich prac ogrodowych. Za pomocą kos spalinowych możliwe jest usuwanie zarośli, wykaszanie przy krzewach, ogrodzeniach oraz elewacji budynków. Kosa może być wygodnie zamocowania i oparta na barku z wykorzystaniem specjalnego, dedykowanego paska.

Napęd w kosie przekazywany jest z silnika za pomocą wałka i łożyska na elastyczny wał napędowy. Wprawia on w ruch głowicę, na której umieszczone są elementy tnące: żyłki oraz ostrza. Ergonomiczny kształt oraz optymalne wyważenie gwarantują komfortową i bezproblemową pracę.

Jak wyglądać powinno serwisowanie kosy spalinowej?

De facto całość prac serwisowych jest wyjątkowo prosta. Nie trzeba się niczym specjalnie przejmować – wystarczy zastosowanie zoptymalizowanych elementów tnących, regularna wymiana paliwa oraz stosowanie się do zaleceń producenta, które zostały umiejscowione w instrukcji obsługi urządzenia tnącego.

Warto zwrócić uwagę na następujące elementy: sporządzanie mieszanki (przed zalaniem zbiornika, we właściwych proporcjach), właściwe smarowanie i czystość elementów chłodzących, kontrola stanu żyłek tnących, ocena działania wału napędowego, cykliczne smarowanie tłoków i łożysk, ocena napędu i wymiana świec.

Jak się obchodzić z kosą spalinową?

Nie ma specjalnie wielu prac konserwując kosy spalinowe. Na pewno dobrze jest zadbać o to, aby wszystkie elementy bezproblemowo działały i żeby było możliwe ciągłe kontrolowanie ich stanu technicznego. W kosach spalinowych korzystnie jest prowadzić również działania konserwacyjne przy przygotowaniu ich do dłuższego okresu nieroboczego. Gwarantuje to naprawdę bardzo dobre rezultaty.