Jak zabezpieczyć dom z piwnicą przed włamaniem?

Piwnice, podobnie jak poddasze, nie muszą być składzikami, w których przechowuje się wszystkie rzeczy, które kiedyś mogą się przydać. Coraz częściej tego typu pomieszczenia pełnią role użytkowe. Warto więc zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie.

Zabezpieczenie domu z piwnicą przed włamaniem nie musi być skomplikowane, ani kosztowne. Nawet podstawowy system może być skuteczny. Z pewnością centralnym punktem takiej infrastruktury jest odpowiednio dobrana do indywidualnych potrzeb centrala alarmowa, taka jak integra 64. Pozostałe elementy należy dobrać, mając na uwadze jej możliwości, a także cel w jaki cała infrastruktura jest instalowana.

Podstawowe sposoby na zabezpieczenie domu

Zabezpieczenie własnego domu nie musi być jednoznaczne z inwestowaniem w złożone systemy monitorujące i alarmowe. Zupełnie podstawowy poziom bezpieczeństwa, szczególnie w spokojniejszej okolicy, zapewni kierowanie się zasadami, które dyktuje zdrowy rozsądek. Nie należy więc zostawiać otwartych drzwi wejściowych i okien, to właśnie przez nie najłatwiej dostać się do środka nie wzbudzając podejrzeń sąsiadów. Równie istotne jest także zwracanie szczególnej uwagi na podejrzanie wyglądających ludzi znajdujących się w bezpośredniej okolicy. Dużo pomóc może zainstalowanie domofonu lub wideofonu, który, wyposażony dodatkowo w kamerę, pokaże mieszkańcom kto puka do ich drzwi. Oczywiście furtka powinna zostać odpowiednio zabezpieczona – przydatna może okazać się zwora elektromagnetyczna lub elektrozaczep. Nie powinno się zapominać o zamkach odpowiedniej jakości. Bezpieczne zamki, to takie, które są atestowane, pochodzą z wiarygodnych źródeł i są sprawdzone przez innych użytkowników. Będąc przy temacie kluczy, należy unikać zostawiania ich w umówionych miejscach, pod potocznie przyjmowaną wycieraczką. Dodatkowo, należy pouczyć wszystkich, szczególnie młodych, mieszkańców, że nie powinno się otwierać drzwi obcym, ani wpuszczać ich na teren posesji – nie tylko pod nieobecność dorosłych domowników. Wszystkie cenne przedmioty, takie jak samochody, motocykle, rowery itp należy przechowywać w zamkniętych pomieszczeniach, wyposażonych w atestowane zamki i kłódki. Warto poprosić także sąsiadów o przyjmowanie poczty podczas dłuższej nieobecności mieszkańców w domu, a także o zwracanie uwagi na osoby, które pukały do drzwi lub w jakiś podejrzany sposób zwracały na siebie swoją uwagę.

Zabezpieczenie piwnicy przed włamaniem

Piwnica jest coraz częściej wykorzystywana jako miejsce przystosowane do rozwijania własnego hobby. Trzymając tam wartościowe przedmioty, należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Podstawowym elementem każdego systemu alarmowego czy monitorującego jest centrala alarmowa, do której podłączane są pozostałe narzędzia, takie jak czujniki i kamery. Miejsca takie jak łączenia ścian, bramy, wejścia (w tym także do garażu) powinny być monitorowane. Przechodząc do samej piwnicy – warto zadbać o zabezpieczenie wszystkich znajdujących się okien. Oklejenie ich folią która utrudni ich rozbicie powinno wystarczyć w połączeniu z atestowanym zamkiem. W przypadku naruszenia miru domowego, zainstalowany alarm powiadomi domowników i policję o zdarzeniu. Czasami wystarczający może okazać się wyjący alarm i atrapy kamer – często sam widok zabezpieczeń odstrasza włamywaczy.

Czytaj także: Bezpieczny strych- jak urządzić?