Jaki kosz na bieliznę warto wybrać?

0
813

Kosz na bieliznę to ważny i pomocny element wyposażenia łazienki. Pomaga w organizacji przechowywania brudnych ubrań, utrzymaniu porządku w łazience oraz przygotowaniu odzieży do prania. Istnieje wiele typów koszy na bieliznę, które różnią się konstrukcją, wielkością, kształtem, sposobem użytkowania i obecnością dodatkowych elementów. Poniżej podpowiadamy – w jaki rodzaj kosza na bieliznę warto się zaopatrzyć.

Kosz na bieliznę – warto czy nie warto?

Kosze na bieliznę to nie element niezbędny, ale z pewnością – bardzo pomocny. Stosuje się go zwłaszcza w domach zamieszkanych przez rodziny, w których ilość prania narasta z dnia na dzień. Jeśli w danym miejscu mieszkają 3 osoby lub więcej – segregowanie brudnych ubrań staje się czynnością niezwykle pomocną i użyteczną.

Oprócz segregowania odzieży na jasną i ciemną, warto również rozdzielić bieliznę od odzieży wierzchniej. Osobne pranie bielizny przynosi korzyści – bieliznę powinniśmy prać w wyższej temperaturze niż spodnie lub t-shirt, by mieć pewność, że wszelkie niepożądane drobnoustroje i grzyby zostały „zmiecione”.

Kosze na bieliznę – o czym nie można zapomnieć w czasie zakupu

Kosze na bieliznę mogą być wykonane z różnych materiałów. Znajdziemy zarówno tkaniny, metal jak i tworzywa sztuczne. Kosze wykonane z tkaniny to najczęściej konstrukcje elastyczne, umocowane na delikatnym, aluminiowym stelażu. Ścianki takich koszy wykonane są z drobnej siatki lub cienkich warstw materiału.

Kosze metalowe to te wykonane z drutu o nieco większych „oczkach”. Często, pokryte są specjalną warstwą zabezpieczającą je przed korozją – ocynkiem, niklem, chromem lub innymi. Kosze takie nadają się zarówno jako samodzielnie stojące pojemniki, jak i zamocowania do frontu meblu lub pralki. Dzięki temu kosz pozwala zaoszczędzić odrobinę wolnego miejsca na podłodze. Kosze takie są szczególnie chętnie wykorzystywane w łazienkach małych rozmiarów. W kosze tego typu zaopatrzysz się w sklepie internetowym: Locker.

Kosze wykonane z tworzyw sztucznych tworzą najszerszą kategorię. Znajdują się w niej przede wszystkim kosze plastikowe, które mogą mieć rozmaite kształty i formy. Kosze otwierane, kosze z przegródkami, kosze modułowe – każde z tych rozwiązań może pasować do twojej łazienki lub pralni.

Popularność w ostatnim czasie zyskały kosze wykonane z wikliny lub rattanu, czyli materiałów stosowanych dotąd przede wszystkim w meblach ogrodowych. Kosze takie są wytrzymałe, solidne i stabilne, a ponadto ładnie się prezentują. Wiklina i rattan to materiały lekkie, co dodatkowo ułatwia transport prania pomiędzy różnymi pomieszczeniami.

Jaki rozmiar kosza na bieliznę?

Rozmiar może być podany zarówno w centymetrach jak i litrach. Zasada doboru wielkości kosza jest pod tym względem prosta – im więcej jest domowników, tym większy powinien być kosz na bieliznę. Warto wybierać zwłaszcza modele wysokie i chude – będą nas informować, kiedy nadejdzie pora na zrobienie prania.

Warto na koniec podkreślić, że do przechowywania brudnej bielizny najlepiej sprawdzają się kosze druciane oraz te, w których ścianach występują duże otwory. Nieświeża bielizna tworzy środowisko sprzyjające rozwijaniu się bakterii, wirusów i pleśni, dlatego – nie powinna być przechowywana w warunkach odcinających ją od dostępu światła i suchego powietrza.