Samodzielny montaż paneli PV czy to możliwe

Panele fotowoltaiczne są bardziej przyjazne planecie niż pobieranie energii elektrycznej z nieodnawialnych źródeł. Chociaż nie należy ukrywać, że takie rozwiązanie, jest dosyć kosztowne. Wiele osób myśli o zmniejszeniu kosztów poprzez samodzielną instalację. Jednak czy taki pomysł jest dobry, zależy od kilku kwestii.

Wiedza to podstawowy element.

Zakup paneli fotowoltaicznych w porównaniu do ich montażu jest mało skomplikowanym zadaniem. Wystarczy poczytać opinie innych lub poradzić się doświadczonej osoby, która zajmuje się sprzedażą tychże urządzeń.

Niestety, jeśli chodzi już o samą instalację, może nie być tak kolorowo. Brak wiedzy stanowi największą przeszkodę, gdy chcemy sami podjąć się montażu. Wiadome jest oczywiści to, że zakup samych paneli fotowoltaicznych jest o wiele tańszy w porównaniu do kupna ich wraz z montażem.

Jeżeli jednak ktoś ma odpowiednią wiedzę, a nawet doświadczenie to możliwość samodzielnego montażu nie powinna stanowić żadnych przeszkód. Pozwoli to wtedy naprawdę zaoszczędzić pieniądze i cieszyć się jeszcze mniejszymi wydatkami.

Montaż przez profesjonalistów to gwarancja działania przez lata.

W momencie, kiedy zdecydujemy się na samodzielny montaż, należy liczyć się z tym, że panele PV mogą nie być tak wydajne niż gdyby montażem zajmowała się doświadczona ekipa.

Gdy chodzi o panele fotowoltaiczne to bardzo ważna, jest precyzja i dokładnie przemyślane działanie. Nawet niewielkie przeoczenia mogą doprowadzić do pewnych strat, a przecież panele PV powinny przynosić wyłącznie zyski.

Najlepszym sposobem na uniknięcie ewentualnych konsekwencji samodzielnego montażu jest zlecenie go pracownikom znającym się na tym. Oczywiście wcale nie jest powiedziane, że popełnilibyśmy jakiś błąd jednak nie, warto ryzykować, że coś może pójść nie po naszej myśli.

Samodzielny montaż, a co z gwarancją?

Jeżeli panele były montowane samodzielnie, a po pewnym czasie wystąpiła usterka to niestety, musimy problem ten rozwiązać sami. W przypadku, gdy zajmuje się tym firma to, dostajemy gwarancję na wypadek jakichś usterek.

Natomiast jeśli, zabraliśmy się za to sami to nie, mamy co liczyć na naprawę w ramach gwarancji, chyba że panel PV okazał się wadliwy. Wtedy jak najbardziej mamy prawo do reklamacji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.