Ciepło ucieka przez poddasze? Sprawdź, jak to zmienić

Fachowcy oceniają, że zarówno dach, jak i samo poddasze mogą odpowiadać za poważne straty ciepła w domach jednorodzinnych. Jeśli rzeczywiście okaże się, że z naszego domu ucieka ciepło, warto zacząć temu przeciwdziałać. W jaki sposób?

Straty ciepła w budynku

Instalacja grzewcza powinna zapewniać nam komfort cieplny. Montowane na grzejnikach specjalne pokrętła pozwalają na dostosowanie stopnia grzania do indywidualnych preferencji. Jeśli jednak, pomimo ustawienia maksymalnego grzania, w domu nadal nie jest wystarczająco ciepło, a od zamkniętych okien wyraźnie wieje, oznacza to, że mamy znaczne straty energii cieplnej.

W domach jednorodzinnych bardzo często winą za stratę ciepła całkiem słusznie obarcza się nieszczelny dach i nieocieplone poddasze. Dlaczego? Ciepłe powietrze jest lżejsze od chłodnego, dlatego unosi się ku górze. Jeśli w porę nie zostanie zatrzymane przez ocieplenie poddasza i ocieplenie dachu, bezpowrotnie je stracimy i narazimy się na wysokie rachunki. Przez dach z wnętrza budynku do atmosfery może przenikać od 10 do nawet 25 proc. ciepła. Im więcej go zatrzymamy we wnętrzu pomieszczeń, tym bardziej zmniejszymy koszty ogrzewania.

Jak wykonać prawidłowo ocieplenie poddasza?

W domu, w którym mamy nieużytkowe i nieogrzewane poddasze, warto obłożyć je izolacją termiczną. Do tego celu możemy wykorzystać płyty styropianowe lub wełnę mineralną i ułożyć materiał na stropie.

UWAGA!

Brak izolacji cieplnej stropów pomiędzy ogrzewanymi i nieogrzewanymi pomieszczeniami może generować nawet do 20 proc. wszystkich strat ciepła, z jakimi możemy mieć do czynienia w domu.

Jeśli jednak poddasza używamy jako powierzchni mieszkalnej i ogrzewamy je, może istnieć potrzeba odpowiedniego docieplenia dachu. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy wykorzystali do tego styropianowe płyty, choć dużo lepsze efekty daje ocieplenie dachu wełną mineralną o grubości minimum 15-20 cm. Do wypełnienia konstrukcji sufitu podwieszanego na poddaszu wystarczy 5 cm, ale jest to zbyt mała izolacja dla ograniczenia strat cieplnych.

Ocieplenie domu sposobem na redukowanie strat energii cieplnej

Samo ocieplenie dachu nie przyniesie spodziewanych efektów, podobnie jak ocieplenie poddasza, jeśli ściany pozostaną nieocieplone. Przez ściany ucieka około 20-30 proc. ciepła, a przez okna, które najczęściej są określane jako „mostki termiczne” – od 15 do 25 proc.

Zdecydowanie najwięcej ciepła ulatnia się z domu przy procesie wentylacji. Straty te można zminimalizować przez zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Rekuperatory pozwalają oszczędzić nawet do 95 proc. ciepła z usuwanego z pomieszczeń powietrza, dlatego warto zainteresować się tymi urządzeniami. Fachowcy od wentylacji, jakich znajdziemy na przykład w serwisie Fixly.pl, pomogą nam w dokonaniu trafnego wyboru.

W tego typu serwisach możemy znaleźć też specjalistów od ocieplania ścian czy dachu. Ocieplenie domu jest koniecznością w przypadku budownictwa energooszczędnego. Powinniśmy wyeliminować w swoich domostwach jak najwięcej mostków termicznych, czyli miejsc w obrębie ścian zewnętrznych, w których następuje najwięcej strat ciepła. Na ograniczenie przenikania ciepła z wnętrza domu na zewnątrz wpływa zastosowanie odpowiednich okien, które charakteryzować się powinny podwyższonymi parametrami termicznymi. Należy wybrać odpowiednią wielkość i usytuowanie okien od strony południowej.

Ocieplenie domu i poddasza dla wyeliminowania strat energii cieplnej

Dzięki wykonaniu fachowego docieplenia budynku – ścian i dachu czy poddasza – można ograniczać straty energii oraz skutecznie zmniejszać rachunki za ogrzewanie. Warto zainwestować w ocieplenie domu dla długofalowych korzyści i własnego komfortu termicznego.