Czym są i do czego można wykorzystać sprężarki

Sprężarki są powszechnie wykorzystywane w wielu branżach. Ich zadaniem jest podwyższanie podwyższenie ciśnienia lub wymuszanie przepływu gazy, dzięki czemu powstaje energia kinetyczna.

Sprężarki powietrza to urządzenia, które wykorzystuje się zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów sprężarek, które różnią się między sobą budową i zastosowaniem.

Rodzaje sprężarek

Urządzenie podwyższa ciśnienie gazu do ustalonego poziomu wskutek procesu sprężania. W czasie pracy sprężarki pojawia się duża ilość ciepła, dlatego musi być ono kontrolowane przez specjalne chłodnice, które są elementem urządzenia.

Sprężarki Air-Com można podzielić ze względu na budowę, najpopularniejsze typy to wyporowe i przepływowe, które następnie dzielą się na inne rodzaje. Ze względu na typ sprężanego czynnika można wymienić maszyny sprężające powietrzne i gazowe. Inna klasyfikacja uwzględnia stosunek sprężania, według niej wyróżnia się wentylatory, dmuchawy i kompresory. W sklepach można również znaleźć sprężarki jednostopniowe i wielostopniowe.

Zastosowanie sprężarek w domu

W marketach budowlanych można znaleźć sprężarki przeznaczone do użytku domowego – są to najmniejsze tego typu urządzenia. Charakteryzują się one niewielką mocą, małą wagą i mobilnością. Domowe kompresory mogą być wykorzystywane do napełniania powietrzem kół rowerowych, piłek czy basenów. Mogą być one również stosowane do czyszczenia innych domowych urządzeń i przedmiotów. Sprawdzają się świetnie zwłaszcza tam, gdzie zabrudzona powierzchnia jest trudnodostępna. Sprężarki powietrza są też bardzo przydatne podczas malowania ścian pod ciśnieniem. Zastosowanie sprężarki powietrza do nanoszenia farby na ścianę lub inną, dowolną powierzchnię pozwala na dużą precyzję, jak i na oszczędność emulsji. Znajdują one również zastosowanie podczas zasilania różnego rodzaju narzędzi i przyborów, np. wiertarek.

Zastosowanie sprężarek w przemyśle

Kompresory to jedne z ważniejszych elementów wielu systemów pneumatycznych, a ich rolą jest dostarczenie zasilania. Modele o dużych rozmiarach i mocy są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, można je spotkać m.in. na liniach produkcyjnych. Sprężarki o mniejszych gabarytach można również z powodzeniem stosować np. w warsztatach.

Sprężarki Air-Com charakteryzują się wysoką jakością i niezawodnością. Dzięki szerokiemu wyborowi klient może wybrać produkt, który w jak największym stopniu spełnia jego wymagania i potrzeby.