Lakierowanie proszkowe to doskonała alternatywa dla malowania w sposób tradycyjny. Zanim przystąpimy jednak do pokrywania przedmiotów specjalną farbą proszkową, musimy wiedzieć, czy w ogóle się one do tego nadają! Koniecznie trzeba wziąć bowiem pod uwagę fakt, że nie każdy materiał jest odpowiedni do malowania wspomnianą metodą.

Metal i spółka

Do malowania proszkowo najbardziej nadają się przedmioty wykonane z metalu – a to ze względu na ich doskonałe właściwości przewodzące. Naelektryzowane za pomocą pistoletu cząsteczki farby utrzymują się bowiem na powierzchni za sprawą działania sił elektrostatycznych. Nie oznacza to jednak, że musimy ograniczać się wyłącznie do metalu i nie wolno nam nałożyć farby proszkowej na nic innego. Nowoczesne metody pozwalają bowiem na malowanie w ten sposób także takich materiałów, jak aluminium, stal, szkło, a ostatnio nawet drewno! Trzeba przyznać, że zakres przedmiotów, które można poddać lakierowaniu proszkowemu znacznie poszerzył się w ostatnich latach, dzięki czemu ta metoda stała się poważnym rywalem dla tradycyjnego nakładania pędzlem farby ciekłej. Nasze możliwości w zakresie wykorzystania malowania proszkowego nieustannie rosną – dziś wiele przedmiotów możemy polakierować nawet samodzielnie, w zaciszu własnego garażu. Dotyczy to szczególnie elementów o niewielkich gabarytach, przeznaczonych do codziennego użytku. Jeśli chcemy pomalować tą metodą nieco większe elementy, najlepiej poprosić o pomoc fachowców – w każdym mieście z pewnością jest co najmniej kilka lakierni specjalizujących się w malowaniu proszkowym.

W garażu, domu i ogrodzie

Zastanawiając się nad tym, jakie dokładnie przedmioty można pomalować farbą proszkową, łatwo dojść do wniosku, że… nie sposób wymienić ich wszystkich! Warto jednak wiedzieć, że podstawowym obszarem zastosowań, od lat pozostają części samochodowe. Proszkowa powłoka lakiernicza tworzona jest zarówno na dużych elementach karoserii, jak i felgach czy częściach o przeznaczeniu typowo dekoracyjnym (np. spojlery albo dodatkowe progi). Wśród innych przedmiotów, poddawanych często lakierowaniu proszkowemu, wymienić można także m.in. grzejniki, bojlery, różnorodne elementy przeznaczone do wykonywania ogrodzeń (np. siatki, bramy, przęsła), akcesoria ogrodnicze (jak np. obudowy kosiarek) czy przyrządy sportowe (klasycznym przykładem może tu być rama od roweru). Zanim pomalujemy proszkowo wybrany przedmiot, powinniśmy zastanowić się jednak, czy będzie on narażony na działanie czynników zewnętrznych, czy też będzie znajdował się wyłącznie w pomieszczeniach. Większość z wymienionych wcześniej elementów, z wyjątkiem bojlerów i grzejników, to rzeczy stale wystawione na zewnątrz lub użytkowane poza domem. Do tego typu przedmiotów powinniśmy używać specjalnych farb, odpornych na działanie czynników zewnętrznych.

Nowe życie sprzętu AGD

Wraz z postępem technologicznym w lakierowaniu proszkowym, możliwe stało się malowanie materiałów z natury wrażliwych na ciepło, takich jak np. płyty MDF (przed pomalowaniem farbą proszkową musimy jednak pokryć je specjalną warstwą przewodzącą), niektóre elementy drewniane, ceramika (także po pokryciu warstwą przewodzącą) oraz szkło – choć w tym przypadku, wspomniana technika sprawdza się tylko w określonych sytuacjach, kiedy nie ma innego odpowiedniego rozwiązania. Dobrą wiadomością dla domorosłych majsterkowiczów z pewnością będzie też fakt, że za pomocą lakierowania proszkowego można dziś pomalować wiele artykułów przeznaczonych do dekoracji wnętrz, takich jak np. karnisze, stelaże czy krzesła. A jeśli jesteśmy już w temacie domu, nie sposób pominąć również takich elementów wyposażenia, jak… sprzęt AGD! Możliwość pomalowania tych przedmiotów farbą proszkową nie tylko ułatwia całkowitą metamorfozę kuchni czy łazienki, ale pozwala także na renowację starych urządzeń.

Technologia malowania proszkowego nieustannie się rozwija – obecnie trwają prace nad usprawnieniem lakierowania tworzyw sztucznych za pomocą tej metody. Niewykluczone, że za kilka lat, nakładanie farb proszkowych stanie się tańsze i bardziej powszechne, co otworzy przed nami wiele nowych możliwości.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani usługami lakierni proszkowej – zapraszamy na stronę firmy KOLORBUD w Kielcach.