Poszukiwanie mieszkania to ogromne wyzwanie. Biorąc pod uwagę ilość inwestycji jakie są ciągle w realizacji oraz dynamiczną sytuację na rynku nieruchomości okazuje się, że znalezienie wymarzonego i własnego M nie jest proste.

Część konsumentów decyduje się na wynajęcie pośrednika, który ma za zadanie pomoc w znalezieniu idealnego lokum. Czy jest to dobre rozwiązanie? Z czym wiąże się zatrudnienie pośrednika, a jakie plusy ma poszukiwanie mieszkania na własną rękę? Na pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Doradca mieszkaniowy to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu. Dla takich konsumentów, którym obowiązki zawodowe (np. praca w nietypowych godzinach, częste nadgodziny lub wyjazdy) lub obowiązki prywatne (małe dzieci, opieka nad kimś z rodziny, zły stan zdrowia itp.) nie pozwalają w pełni poświęcić się poszukiwaniu mieszkania. Zadaniem doradcy będzie przeprowadzenie szczegółowego wywiadu odnośnie naszych oczekiwań mieszkaniowych, a następnie systematyczne wyszukiwanie mieszkań, spełniających nasze kryteria. To również bieżące monitorowanie nowych inwestycji deweloperskich oraz umawianie spotkań, doradztwo przy wyborze mieszkania, pomoc w negocjacji ceny oraz przy załatwianiu wszelkich formalności związanych z zakupem. Rozwiązanie naprawdę bardzo wygodne, natomiast wiąże się z dodatkowymi kosztami. Pośrednicy naliczają się opłaty, których wysokość może być różna. Najczęściej jest to określony procent od wartości zakupionej nieruchomości. Opłata może być więc dość znacząca. Niestety część kupujących zwyczajnie nie będzie mogła sobie na to pozwolić.

Na szczęście poszukiwanie mieszkania na własną rękę również ma swoje zalety. Pierwszą jest zaoszczędzenie środków, które wydalibyśmy na pośrednika. W zależności od wartości mieszkania może to być kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. A więc spora suma, którą można zainwestować w większy metraż lub wyposażenie nowego M. Po drugie – szukanie na własną rękę daje dużą dowolność. Przykładem jest strona Polnord, gdzie możemy przebierać w wielu ofertach. Nie jesteśmy ograniczeni czasem, możemy szukać tak długo jak nam się podoba. W dobie wszechobecnego internetu jest to dużo prostsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Teraz bez wychodzenia z domu można wyszukać ciekawe ogłoszenia, a nawet obejrzeć zdjęcia mieszkania. Dopiero po dokładnej selekcji poświęcić czas na obejrzenie dosłownie kilku najciekawszych. A szukanie jest równie proste – wystarczy wpisać odpowiednie hasło do wyszukiwarki internetowej np. sprzedaż mieszkań Rzeszówi gotowe.