Czy opłaca się zainstalować panele fotowoltaiczne

Żyjemy w takich czasach, że nikogo już nie dziwi pozyskiwanie energii z promieni słonecznych. Słońce jest niewyczerpalnym i ekologicznym źródłem, z którego możemy korzystać bez żadnych opłat i do woli.

Panele fotowoltaiczne montują zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Taki system pozwala uzyskać duże oszczędności w rachunkach za prąd i ogrzewanie.

Co ma największy wpływ na montaż paneli fotowoltaicznych?

Każdy, kto zdecyduje się na to, aby zamontować panele fotowoltaiczne, pragnie uzyskać maksymalną wydajność takiego urządzenia. Żeby jednak to osiągnąć, musimy wziąć pod uwagę wiele bardzo ważnych czynników.

Przede wszystkim istotny jest wybór konkretnej instalacji oraz wykonanie montażu przez fachowców. Inwestor musi także zdecydować się o tym, gdzie będzie zainstalowana fotowoltaika, ponieważ musi to być miejsce, gdzie będzie docierało jak najwięcej promieni słonecznych. Umożliwi to pozyskanie tyle energii, aby wystarczyło do zasilania całego domu czy budynku firmowego.

Tylko wykwalifikowani specjaliści powinni zajmować się montażem, ponieważ panele muszą być ustawione pod odpowiednim kątem 30-40 stopni. Dodatkowo ważna jest odległość paneli od siebie i od dachu, aby co kilka miesięcy można było wykonać konserwację, przeprowadzić czyszczenie, a także niewielkie naprawy.

Jakie korzyści osiągniemy montując fotowoltaikę?

Jeśli panele fotowoltaiczne zostaną prawidłowo dopasowane i zamontowane przez fachowców to mamy wtedy gwarancję, że osiągniemy maksymalną wydajność całego urządzenia. Korzyści, które uzyskamy dzięki całemu systemowi to przede wszystkim mniejsze rachunki za prąd i ogrzewanie, oszczędność własnej energii oraz gwarancja użytkowania sprzętu przez wiele lat. Warto w tym kontekście sprawdzić ofertę – panele fotowoltaiczne Gdańsk – jeżeli pochodzimy z tych okolic.

Pracownicy, którzy od wielu lat zajmują się takimi zadaniami, na początek muszą przyjechać do firmy lub w domu klienta, aby wykonać odpowiednie obliczenia zapotrzebowania energetycznego budynku i na tej podstawie wybrać odpowiednie panele. Każdy inwestor już zaledwie po kilku miesiącach działania fotowoltaiki będzie mógł zauważyć realne oszczędności w rachunkach za podgrzewanie wody oraz użytkowanie prądu.

Z której strony budynku powinno być zamontowane panele fotowoltaiczne?

Mimo tego, że montaż fotowoltaiki nie jest zbyt skomplikowanym procesem to jednak zawsze musi być wykonany przez specjalistów, którzy mają doświadczenie w takich zleceniach. W ten sposób osoba zamawiająca system, będzie miała pewność, że wszystko będzie sprawnie działać oraz będzie zabezpieczony przed wpływem silnych wiatrów, które mogłyby doprowadzić do uszkodzeń.

Instalacja zajmuje dość dużą powierzchnię, więc tylko nieliczne osoby wybierają jej montaż na dole obok budynku. Zdecydowanie lepiej jest postawić na dach albo elewacje.

Dach jest zawsze najlepszym rozwiązaniem, ponieważ tam panele nikomu nie będą przeszkadzać oraz nie będą narażone na cień padający z drzew rosnących obok, które mogłyby zakłócić pozyskiwanie energii. Ostateczną decyzję powinniśmy podjąć po rozmowie z fachowcami realizującymi takie zlecenia.