Budownictwo modułowe

Budownictwo modułowe już od kilku lat zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Obecnie należą do jednego z najprostszych i najszybszych sposobów na stworzenie nowego budynku. Są zatem idealnym rozwiązaniem dla osób, które pragną zacząć korzystać z nowego miejsca w jak najszybszym czasie.

Czym charakteryzuje się budownictwo modułowe?

Budownictwo modułowe, w tym pawilony modułowe, charakteryzuje się przede wszystkim specyficznym sposobem powstawania. Konstrukcje powstają poprzez połączenie ze sobą kilku lub kilkunastu gotowych elementów. Komponenty łączone są ze sobą dopiero na miejscu budowy.

Jedną z najważniejszych cech budownictwa modułowego jest ich łatwe rozbudowanie lub zmodyfikowanie. Czas ich powstawania również jest dużo krótszy, niż w przypadku tradycyjnych budowli. Proces tworzenia budynku modułowego obejmuje zazwyczaj maksymalnie kilka miesięcy.

Ich niewątpliwym plusem jest również proces ich produkcji. Już na tym etapie mają przygotowane podstawowe instalacje, takie jak wodna, elektryczna i kanalizacyjna.

Współczesne materiały i konstrukcje budynków modułowych umożliwiają tworzenie całorocznych budynków. Firmy obecne na rynku często oferują gotowe projekty, ale również istnieje możliwość zaadaptowania własnych projektów do potrzeb budowy.

Jak wyglądają budynki modułowe?

Tworzone obecnie budynki modułowe nie odbiegają wyglądem od tradycyjnych budowli. Są atrakcyjne wizualnie i w zdecydowanej większości przypominają nowoczesne budownictwo.

Najczęściej mają ocieplane ściany, podłogę oraz dach, przez co są energooszczędne. Ich parametry ograniczają zużywanie energii i obniżają koszty ogólnych rachunków. W większości ocieplane są wełną mineralną lub styropianem.

Budownictwo modułowe może być wykonywane przy użyciu różnych technologii. Ściany mogą być wykładane od wewnątrz płytami wiórowymi, gipsowo-kartonowymi, gipsowo-włóknowymi lub gipsowo-kartonowymi. Ich wykończenie w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji.

Budynki najczęściej są wykonywane w dwóch konstrukcjach. Szkieletowa oznacza, że rdzeń wykonany jest z drewna lub stali. Konstrukcja wykonana z keramzybetonu to stalowa rama z wypełnieniem z wypalonej gliny wymieszanej z betonem.

Ile wynosi koszt budynku modułowego?

Cena jest zależna od wielu czynników, jednak są one zdecydowanie tańsze, niż większość budowli tradycyjnych. Do ceny samych konstrukcji należy doliczać kwotę wykonania fundamentów, działki oraz projektu. Nie można zapominać także o kosztach montażu.

Kwota wykonania budynku modułowego jest uzależniona przede wszystkim od jego wielkości. Ważne są także kształty – inne niż standardowe zazwyczaj wymagają większych kosztów.

Nie bez znaczenia pozostają też różnego rodzaju udogodnienia i dodatki technologiczne oraz rodzaj konstrukcji budynku. Do najtańszych konstrukcji dostępnych na rynku, należy konstrukcja szkieletowa.

Cena budownictwa modułowego obejmuje przede wszystkim koszty instalacji, elewacji, a także koszty wykonania i montażu okien oraz drzwi. Należy doliczyć również kwotę związaną z pokryciem dachowym i instalacjami elektrycznymi, wodnymi i kanalizacyjnymi.