Czy warto używać oświetlenia LED

Jednym z najważniejszych etapów wykańczania mieszkania jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Czy warto zdecydować się na oświetlenie LED?

Coraz popularniejsze w ostatnich latach stają się żarówki LED, ze względu na liczne zalety względem tradycyjnych żarówek. Z pewnością istotnym jest aspekt finansowy – oświetlenie LED jest znacznie bardziej oszczędne i pobiera około 80% mniej energii niż zwykłe żarówki, służąc 15 do 30 razy dłużej. Kolejną zaletą jest wytrzymałość – żarówki LED są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, wstrząsy i uderzenia. Nawet w przypadku stłuczenia, diody LED nie stanowią zagrożenia dla ludzi i środowiska, ze względu na brak rtęci i innych szkodliwych substancji.

Oświetlenie LED znacznie lepiej niż świetlówki sprawdza się w miejscach, w których światło nie jest zapalane na długo – na przykład w toalecie czy w przedpokoju. Diody LED świecą z pełną mocą od razu po włączeniu i gasną zaraz po wyłączeniu w przeciwieństwie do wyżej wspomnianych świetlówek, a nawet tradycyjnych żarówek, które potrzebują na to kilka sekund. Oświetlenie LED może również pełnić funkcję estetyczna – dostępne w sprzedaży jest wiele kolorów, pozwalających dostosować światło do wystroju pomieszczenia. Czy warto stosować oświetlenie LED? Jest ono niestety droższe niż tradycyjne, ale na dłuższą metę pozwala oszczędzić znaczne ilości energii. Oprócz tego jest znacznie bezpieczniejsze, co odgrywa dużą rolę tam, gdzie tradycyjne żarówki są szczególnie narażone na stłuczenia. Oprócz tego większość energii elektrycznej jest zamienia nie na ciepło, lecz na światło, co pozwala uniknąć ciemnych plam na ścianach i sufitach, ma to również duże znaczenie w miejscach, gdzie konieczne jest dobre oświetlenie przy zachowaniu niskiej temperatury.

Podsumowując, oświetlenie LED stało się poważną konkurencją dla dotychczasowych metod oświetlenia, a oprócz kosztów samych żarówek, góruje nad nimi w każdym aspekcie. Warto więc rozważyć ich montaż zarówno w domu, jak i w miejscach pracy.

Oświetlenie LED znajdziesz na stronie sklepu internetowego: https://sklep.elektrospark.pl/oswietlenie-led,6166.html