Zbrojenie, czyli stalowe pręty, które wykorzystywane są do wzmocnienia konstrukcji betonowych to duże utrudnienie podczas prac remontowych. Szczególnie, jeśli ingerują one w konstrukcję nośną obiektu. Jak skutecznie poradzić sobie z problemem? I jak może pomóc detektor zbrojenia?
Detektor zbrojenia – co to jest?
Konstrukcja nośna budynku musi zostać odpowiednio wzmocniona, aby budynek mógł przez lata spełnić swoją funkcję. Ważne jest bezpieczeństwo, dlatego pręty zbrojeniowe umieszczane są wewnątrz mieszanki betonowej, w określonym geometrycznym układzie. Zbrojenie pełni bardzo ważną rolę, przenosi bowiem naprężenia, dzięki czemu cała konstrukcja jest solidna, wytrzymała, trwała i stabilna. To właśnie dzięki zbrojeniu ściany zabezpieczone są przed pęknięciami. Zarówno lokalizacja prętów, jak i grubość betonu może być różna. Podczas prac budowlanych to metalowe zbrojenie często przysparza wielu trudności. Obecnie można jednak uniknąć kłopotów dzięki specjalnym urządzeniom – detektorom zbrojenia.
To niewielkich gabarytów urządzenie, które świetnie radzi sobie z bardzo precyzyjną lokalizacją elementów zbrojenia. Mechanizm działania oparty jest na analizie indukcji elektromagnetycznej. Sprzęt ten jest łatwy w obsłudze i wygodny do codziennego użytkowania.
Detektor zbrojenia – do czego służy i jakie są jego zalety?
Detektor zbrojenia PM8000 to urządzenie o niewielkim rozmiarze, dzięki czemu można je mieć zawsze przy sobie. Wśród największych zalet sprzętu wymienić można precyzję działania oraz to, że określenie położenia prętów w ścianie lub stropie może zostać wykonane całkowicie bezinwazyjnie.
Wskazanie miejsca, w którym znajdują się pręty jest bardzo istotne, ponieważ pozwala wyeliminować ryzyko ich uszkodzenia. Tego typu sytuacje zdarzają się często np. podczas wiercenia, co niestety może mieć duży wpływ na bezpieczeństwo.
Wykorzystanie detektora zbrojenia ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa obiektu. Uszkodzenie pręta zbrojeniowego zawsze wymaga wykonania odpowiedniej naprawy, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz czasem.
Urządzenia wykorzystywane są w następujących sytuacjach:
- do precyzyjnego określenia lokalizacji zbrojenia – średnicy prętów, ich rozstawu oraz oszacowania grubości zastosowanej otuliny;
- wskazania miejsc, które są wolne od zbrojenia;
- sprawdzenie czy archiwalna dokumentacja dotycząca zbrojenia jest aktualna;
- w czasie odbioru obiektu detektor pozwala sprawdzić czy rzeczywiste rozmieszczenie zbrojenia zgodne jest z przedstawioną dokumentacją.
Wśród największych zalet wymienić należy wygodę użytkowania i precyzję działania. Sprzęt pomaga w ciągu kilku minut precyzyjnie wskazać, w jakich miejscach znajduje się zbrojenie. Atutem jest to, że wynik dostępny jest w czasie rzeczywistym, co nie utrudnia i nie opóźnia prac. Urządzenie PM8000 jest lekkie i poręczne, dzięki czemu test wykonać można w każdym pomieszczeniu. Dodatkowo detektory są solidne i wytrzymałe.
Jaki detektor zbrojenia dla profesjonalistów?
Urządzenie PM8000 idealnie sprawdzi się zarówno podczas budowy, jak i gruntownych remontów. Osoby wykorzystujące urządzenia w codziennej pracy powinny zwrócić szczególną uwagę na jakość sprzętu, chociaż istotna jest także funkcjonalność czy ergonomia działania. Dobrym wyborem będą małe, poręczne i co ważne – lekkie detektory. W ten sposób długotrwałe wykorzystywanie nie nastręcza wielu trudności.
Dobrym rozwiązaniem są modele wyposażone w ekran LCD, wygodne i intuicyjne menu. Profesjonaliści z całą pewnością docenią modele bez okablowania, co ułatwia wykonanie odpowiednich pomiarów w każdych warunkach. W nowoczesnych modelach możliwe jest nawet wyrysowanie siatki zbrojenia oraz wykonanie wizualizacji, co dość istotnie ułatwia pracę ekspertów, takich jak inżynierzy, architekci lub inspektorzy budowlani. Inwestycja w dobrej jakości sprzęt w przypadku zawodowców jest niezbędna.