Gdy Twoja ukochana porcelana zostanie uszkodzona to...nie przejmuj się i wykonaj naprawę

Są takie prace, które wydają się naprawdę trudne do wykonania. Do takich niewątpliwie zalicza się naprawa porcelany. Wystarczy tyko chwila nieuwagi, by stłuc ulubioną zastawię, która jest w rodzinie od wielu lat. Większość osób uważa, ze porcelany nie można naprawić i nadaje się tylko i wyłącznie do wyrzucenia. Ale nie jest to prawda i w dzisiejszym wpisie poradzimy Wam, jak naprawić porcelanę i co będzie Wam do tego potrzebne.

Jak naprawić porcelanę – co warto wiedzieć?

Jak wiadomo, moda często powraca i to co jeszcze wczoraj uznawane było za przestarzałe, aktualnie znowu wraca do łask. Tak jest na pewno w przypadku porcelany. Gdy już przekonacie się do jej piękna, to czasem okazuje się, że na skutek zwyczajnej nieuwagi niechcący ją uszkodzicie. O ile porcelana nie rozpryśnie się w drobny mak (to zdarza się rzadko), to można ją naprawić. Czas więc przejść do kolejnego kroku.

Przygotowanie do naprawy jest ważnym elementem

Oczywiście, gdy potłuczemy kubek, filiżanki czy całą zastawę, to nie możemy z marszu od razu przejść do jej naprawy. Otóż musicie pamiętać, że wszystkie elementy, ale i pozostałości należy odpowiednio przygotować. Na pewno trzeba je umyć. Ale nie chodzi nam tutaj o mycie pod bieżącą wodą, lecz po prostu przetarcie wszystkich elementów wilgotną ściereczką. Następnie należy odtłuścić ich powierzchnię. Aby usunąć wszelki tłuszcz czy też zaschnięty brud, przyda się benzyna lakowa, ewentualnie mocny alkohol lub rozpuszczalnik. Gdy odtłuścimy powierzchnię, oczywiście musimy jeszcze wszystkie elementy opłukać wodą i pozostaje już tylko czekać aż wszystko dokładnie wyschnie. Jeżeli chcecie przyspieszyć nieco ten czas, to możecie użyć ręczników bawełnianych. Mamy dla Was jeszcze jedną radę, a mianowicie przed klejeniem należy przetrzeć krawędzie drobnoziarnistym papierem ściernym. Wtedy też praca będzie łatwiejsza. Klejenie kamienia takiego jak porcelana wymaga nieco wprawy, ale efekt może przerosnąć Wasze oczekiwania.

Jak kleić porcelanę krok po kroku?

Skoro wszystkie krawędzie są już wyrównane, a poszczególne elementy porcelany czyste i odtłuszczone, można przejść do kolejnego etapu, a więc klejenia. W tym przypadku musicie pamiętać, by użyć odpowiedni klej do kamienia. Najlepiej sprawdzi się tutaj produkt zawierający żywicę epoksydową. Warto wybrać model o bezbarwnej fakturze. Czas rozpocząć klejenie. I zaczynamy je od nałożenia kleju na krawędź elementu porcelanowego, przy czym musicie pamiętać, że należy rozpocząć klejenie od największego elementu. Następnie dociskamy do niego kolejny fragment. Jeżeli nałożycie zbyt dużo kleju i zacznie on wychodzić bokiem, to koniecznie powinniście przetrzeć jego nadmiar, najlepiej zwilżoną ścierką bądź też ściereczką nawilżoną w spirytusie. Należy to zrobić możliwie jak najszybciej, gdyż klej epoksydowy naprawdę szybko się wiąże.  W kolejnym kroku znowu dociskamy następny fragment i usuwamy nadmiar kleju. W naprawie porcelany może występować jedna trudność- otóż taka praca może być bardzo czasochłonna. W przypadku klejenia porcelany trzeba wiedzieć, że kolejne elementy można doklejać dopiero w sytuacji, gdy poprzednie już wyschły, a klej w pełni się związał. Tylko wtedy można liczyć na trwałe łączenie.

Kupować czy naprawiać? Co wybrać w przypadku porcelany?

Przyzwyczailiśmy się do tego, że gdy coś się psuje, to zwyczajnie to wyrzucamy. Ale są rzeczy, których lepiej się nie pozbywać, szczególnie jeśli mają wartość sentymentalną bądź są drogie. Na pewno w przypadku porcelany lepiej podjąć się trudu naprawy, gdyż często porcelana przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Swoją drogą wraz z upływem lat wartość porcelany rośnie. Musicie też wiedzieć, że współcześnie bardzo trudno jest znaleźć stylową i elegancką porcelanę. Jeżeli już takową znajdziecie, to najczęściej okazuje się, że jest ona bardzo droga. Dlatego też w przypadku porcelany bezwzględnie należy podejmować się próby naprawy, tym bardziej że wystarczy tylko nieco cierpliwości i dobrych chęci, a efekt przerośnie Wasze oczekiwania.

Porcelana jest jednym z najpiękniejszych materiałów, a zastawa z niej wykonana rzeczywiście przyciąga uwagę i jest ponadczasowa. Warto zatem dbać o rzeczy z porcelany, a w razie uszkodzenia podejmować się ich naprawy.