Girlandy są popularnym wyborem oświetlenia, nie tylko w sezonie świątecznym. Światła te są niesamowicie wszechstronne i można je wykorzystać podczas wielu imprez, okazji lub po prostu do przearanżowania wyglądu pomieszczeń czy też terenu na świeżym powietrzu. Poniższy tekst powstał z myślą o tych, którzy zainteresowani są tematem oświetlenia swojego domu i ogrodu w ten sposób. Istnieje bowiem kilka rodzajów gilrand z żarówkami a zanim zdecydujemy się na zakup któregoś z nich, dobrze jest wiedzieć, który sprawdzi się lepiej w danej sytuacji.

Najpopularniejsze style

Girlandy z żarówkami najczęściej są dostępne w dwóch stylach, które różnią się nie tylko wyglądem, ale również zastosowaniem. Najpopularniejsze są girlandy w których oprawki żarówek zamontowane są bezpośrednio na kablu – zupełnie tak jak w tradycyjnych lampkach choinkowych. Girlandy z żarówek tego typu idealnie nadają się do owijania wokół drzew czy kolumn albo wieszania na ogrodzeniach. W pomieszczeniach można owijać nimi na przykład meble, ozdobić lustra, pułki albo lady. Świetnie też nadają się do wieszania na ścianach, dając nam mnóstwo nowatorskich opcji oświetlenia naszych pomieszczeń.

Drugim popularnym rodzajem girland są takie, w których oprawki do żarówek podwieszone są na kablu głównym za pomocą krótszych kabelków. Światła te idealnie nadają się do zawieszenia między słupkami lub pod dachem, tworząc „sufit” świetlny. Girlandy z podwieszanymi żarówkami mogą zostać dodatkowo wyposażone w jakieś obudowy – na przykład klatki. Doskonale nadają się one do pomieszczeń wewnętrznych i nadają każdej przestrzeni niepowtarzalny, industrialny urok. Klatki to tylko jedna z wielu opcji – bardzo popularne są lampiony, klosze i abażury w najróżniejszych kształtach i kolorach. Tak jak poprzednio – daje to nam mnóstwo opcji, jeżeli idzie o kreowanie wyglądu wnętrza. Dobrze jest być świadomym tego ogromnego wyboru, zastanowić się porządnie przed zakupem i nie zadowalać półśrodkami.

Kwestia żarówek

Teraz, kiedy już mamy wybraną gilrandę, pora zająć się żarówkami. Do wyboru są dwa rodzaje: żarowe oraz LED. Żarówki żarowe to żarówki w starym stylu, z delikatnymi włóknami drucianymi. Żarówki LED to nowsza technologia wykorzystująca półprzewodnikowe urządzenie do przekształcania energii elektrycznej w światło. Żarówki LED mają tendencję do dłuższej żywotności, co oznacza, że ​​nie będzie potrzeby zmieniania ich tak często. Ponadto zużywają mniej energii na to samo natężenie światła, dzięki czemu można zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną.

Przy wyborze żarówki należy wziąć pod uwagę rodzaj atmosfery, którą chcemy stworzyć. Jeśli ma to być jasne i żywe światło, należy wybrać odpowiednio mocną żarówkę. Żarówki LED zawsze mają nieco niższą moc niż tradycyjne, więc należy wziąć na to poprawkę. Jeśli ma to być raczej tylko subtelne światło lub girlandy nie będą głównym źródłem światła, LEDy są dobrą alternatywą, ponieważ dają delikatne światło, które ładnie wtapia się w tło.

Ostatnią rzeczą, którą warto jest mieć na uwadze przy wyborze natężenia światła jest to, że żarówek będzie wiele i ich moc będzie się kumulować. Łatwo tutaj przesadzić, należy więc wybierać mądrze.