Indywidualne i gotowe projekty domów – które wybrać

Podjęcie decyzji o budowie własnego domu wiąże się z koniecznością wybrania odpowiedniego miejsca, projektu i rozwiązań technologicznych. Jednym z ważniejszych kroków jest zaprojektowanie budynku, w którym będziemy mieszkać. Mamy w tej kwestii wybór – możemy udać się do architekta, by zaprojektował dom zgodnie z naszymi oczekiwaniami lub wybrać jeden z tysięcy gotowych projektów. Które rozwiązanie jest lepsze?

Indywidualne projekty domów

Indywidualne projekty domów są idealnym rozwiązaniem dla klientów dysponujących większym budżetem i mających niestandardowe wymagania. Są one droższe od gotowych, jednak ich zaletą jest możliwość dokładnego spełnienia najbardziej nietypowych oczekiwań inwestora. Ze względu na to, że powstają dopiero po złożeniu zamówienia, ich wykonanie może trwać od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy, jednak warto czekać na wymarzony efekt. Wybór indywidualnego projektu domu jest rozwiązaniem także dla osób, które planują postawienie większego domu – najwięcej jest gotowych projektów małych i średnich budynków.

Gotowe projekty domów

Na wybór gotowego projektu domu decydują się nie tylko osoby z nieco niższym budżetem, ale przede wszystkim takie, które mają raczej standardowe oczekiwania, a do tego pragnące szybko rozpocząć budowę. Wybór gotowych projektów jest tak wielki, że łatwo znaleźć taki, który sprosta naszym oczekiwaniom. Ich ogromną zaletą jest cena – różnica między kosztem indywidualnego a gotowego projektu domu potrafi być nawet dwukrotna! Oprócz tego są dostępne „od ręki” – oznacza to, że od momentu zakupu projektu do jego otrzymania mija tyle czasu, ile potrzeba na dostawę.

Czy można od razu rozpocząć budowę?

Gotowe projekty domów wymagają zaadaptowania do działki, na której powstaną – trzeba więc zatrudnić architekta, który dokona stosownych poprawek. Jest to jednak o wiele mniej pracy, niż wykonanie projektu od podstaw, a więc wiąże się z niższymi kosztami i szybkim czasem realizacji. Dopiero po dostosowaniu projektu do działki można uzyskać pozwolenie na budowę. Czas wznoszenia budynku oczywiście zależy od wielkości domu i materiałów, na jakie się zdecydowaliśmy.

Czy gotowe projekty domów mogą być energooszczędne?

Energooszczędność jest coraz częściej brana pod uwagę nie tylko ze względu na chęć obniżenia kosztów ogrzewania, ale także z uwagi na rosnącą świadomość ekologiczną. Twórcy gotowych projektów domów zdają sobie z tego sprawę i tworzą wiele energooszczędnych propozycji, a co więcej – w wielu wypadkach uwzględniają możliwość modyfikacji projektu. Takie zmiany mogą dotyczyć nie tylko rozmieszczenia okien czy detali estetycznych, ale także właśnie zastosowanych materiałów, a więc i wynikającej z tego energooszczędności.

Na co zwracać uwagę przy wyborze projektu domu?

Przy każdej większej inwestycji konieczne jest dokładne przemyślenie swoich oczekiwań i możliwości – nie inaczej jest z budową domu. Wiele osób ma swój wymarzony dom zaplanowany od dawna i kwestia wykonania projektu jest formalnością – niektórzy mogą jednak podjąć decyzję o inwestycji dość spontanicznie. Aby uniknąć rozczarowań, warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • wielkość domu – w tym ilość pięter i pokoi. Szczególnie warto przemyśleć, czy planujemy powiększać rodzinę – jeżeli tak, to dom, który obecnie jest dla nas idealny, w przyszłości może nie spełniać naszych oczekiwań;
  • energooszczędność
  • wielkość i rozmieszczenie okien – są osoby, które lubią mieć w domu półmrok, jednak powinna to być świadoma decyzja, a nie przykra niespodzianka.

Zanim ostatecznie zdecydujemy się na jakiś projekt, najlepiej przejrzeć ich jak najwięcej, np. tutaj: https://pracownia-projekty.dom.pl/. Niezależnie, czy zdecydujemy się na projekt gotowy, czy zlecimy architektowi wykonanie go od podstaw, określenie podstawowych wymagań ma kluczowe znaczenie dla komfortowego mieszkania w nowym domu.