Jak dobrać ramę do plakatu? Poznaj najprzydatniejsze wskazówki!

0
1359

W ostatnich latach atrakcyjne i przystępne cenowo plakaty podbiły serca polskich konsumentów. Nie tylko stanowią one doskonałą alternatywę dla wielkoformatowych obrazów, ale także z łatwością można je dopasować do każdego wnętrza, ze względu na niezwykłą różnorodność ofert. Zdarza się jednak, że sam plakat nie wystarczy, aby ożywić bądź dopełnić domową przestrzeń. Wtedy warto zdecydować się na niebanalną ramę, która podkreśli znacznie ściennej dekoracji. Jak dobrać ramę do plakatu? Poznaj najprzydatniejsze wskazówki, które z pewnością ułatwią rearanżację mieszkania!

Jak dostosować rozmiar ramy do plakatu?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, decydując się na zakup ramy do plakatu dekoracyjnego, jest rozmiar. Zdecydowana większość plakatów dostępnych na rynku charakteryzuje się standardowymi rozmiarami, a dokładnie 40 × 50 cm oraz 50 × 70 cm, dzięki czemu nie powinno być problemu ze znalezieniem ramy idealnie dopasowanej do wymiarów plakatu. Zdarza się jednak, że pomimo różnorodności dostępnych ram trudno znaleźć taką, która będzie odpowiadać indywidualnym gustom. Jeśli decyzja padnie na ramę nieco większą niż plakat, warto zakupić również paspart lub brystol. Oczywiście w sprzedaży można również znaleźć plakaty ścienne dostępne w indywidualnych rozmiarach m.in. na Scandi Poster, gdzie podczas składania zamówienia istnieje możliwość zakupienia ramy dedykowanej plakatowi.

Na jaki rodzaj ramy warto się zdecydować?

Ramy wyróżniają się przede wszystkim nienaganną estetyką oraz wysoką jakością wykonania. Niemniej w sprzedaży można znaleźć oprawy wykonane z różnorodnych materiałów m.in. aluminium, drewna bądź szkła. Niezwykle popularne w ostatnim czasie stały się ramy wykonane z długo żywotnego drewna, które świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach w stylu tradycyjnym. Jednak jeśli rama zostanie pokryta białą bądź złotą farbą, świetnie sprawdzi się także w przestrzeniach skandynawskich oraz eklektycznych. Nie można również zapomnieć o niemałej popularności antyram, które ze względu na to, że nie posiadają charakterystycznego obramowania, doskonale wkomponują się w każde pomieszczenia, także o charakterze usługowym. Zdecydowanie wyróżniają się on niepodważalną lekkością oraz praktycznością.

Czy oprawa powinna być dopasowana do grafiki?

Na to pytanie odpowiedź jest jednoznaczna. Oczywiście, że rama powinna być dopasowana do grafiki przedstawionej na plakacie. Współczesne grafiki np. formy geometryczne czy słynne prace graficiarza Banksy będą świetnie komponować się z najprostszymi ramami, nieposiadających jakichkolwiek zdobień. Plakat tematyczne, nawiązujące do natury i przedstawiające krajobrazy najlepiej łączyć z ramą z drewna, idealnie pasującymi do przestrzeni urządzonych w stylu boho. Ciekawie będą się również prezentować oprawy w kolorze srebra, złota oraz czerni, dzięki czemu nawet jeśli pokoje zostaną przearanżowane lub odświeżone to grafiki będą mogły ponownie zdobić nagie ściany. Natomiast w przypadku przestrzeni w stylu skandynawskim czy glamour zdecydowanie najlepiej postawić na dodatki oraz ramy w odcieniach bieli, które będą komponować się z pozostałymi dekoracjami w pomieszczeniach.