Solidne drzwi wejściowe – dla bezpiecznego i komfortowego mieszkania

0
820

Drzwi wejściowe powinny nie tylko dobrze się prezentować, ale również stanowić solidne zabezpieczenie. Nie mamy na myśli tylko zabezpieczenia przed włamywaczami i innymi nieproszonymi gośćmi, ale również – przed chłodem, wiatrem, hałasem, zapachami i innymi niepożądanymi czynnikami zewnętrznymi. Niezależnie czy mieszkasz w mieszkaniu czy w domu rodzinnym, warto wybrać solidne drzwi wejściowe wykonane z trwałych materiałów, o wysokich parametrach izolacyjnych. W tym poradniku podpowiemy, jak wybrać optymalne drzwi wejściowe.

Drzwi wejściowe drewniane – lider wśród drzwi zewnętrznych

Najpopularniejsze w naszym kraju są niezmiennie drzwi wykonane z drewna. Sięgamy po różne odmiany tego surowca – sosna, świerk, dąb, buk, olcha, mahoń, teczyna. Znajdują zastosowanie zarówno jako drzwi wewnętrzne, jak i zewnętrzne. W przypadku tych ostatnich drewno jest szczególnie dobrym wyborem – jest to materiał wytrzymały, odporny na zmienną pogodę, opady, mrozy i upały. Dobrze izoluje wilgoć oraz chłód. Warto jednak podkreślić, że drzwi drewniane należy montować pod zadaszeniem.

Standardowe skrzydło drzwi drewnianych składa się z ramy usztywniającej, płyt oraz znajdującego się między nimi wypełnienia. To ostatnie jest materiałem izolacyjnym, który stanowi solidną barierę akustyczną oraz termiczną.

Metalowe drzwi wejściowe – wybór optymalny i estetyczny

Drzwi metalowe to kolejny, chętnie wybierany rodzaj drzwi zewnętrznych. Są skuteczne w izolacji przed zimnem i dźwiękami dochodzącymi spoza domu.

Drzwi metalowe zbudowane są z dużych, metalowych arkuszy przymocowanych do ramy. Pomiędzy nimi znajduje się warstwa izolacyjna, wykonana z pianki poliuretanowej, styropianu, wełny mineralnej lub innych materiałów. By poprawić parametry termoizolacyjne, używa się też płyt drewnianych, którymi obudowuje się metalową ramę.

Zaletą drzwi metalowych jest także wysoki stopień odporności na uszkodzenia, takie jak silne uderzenia, kopnięcia i zarysowania. Tym samym, mają najwyższe parametry antywłamaniowe spośród wszystkich rodzajów drzwi. Są trudne do wyważenia i sforsowania.

Drzwi metalowe są ponadto bardzo estetyczne. Pasują zarówno do budynków urządzonych w stylu rustykalnym, jak i skandynawskim. Większość oferowanych drzwi jest pokryta folią dekoracyjną, o atrakcyjnych wizualnie strukturze i barwach. Mogą imitować wygląd naturalnie występujących materiałów – drewna, marmuru, kamienia. Osobom zainteresowanym takim wyborem polecamy drzwi 4iQ, o nowoczesnych i wysoce estetycznych frontach.

Próg w drzwiach metalowych jest najczęściej wykonywany ze stali nierdzewnej. Pozwala to na wykorzystanie go do otrzepywania butów ze śniegu w środku zimy, bez obaw, że przez nadmiar wilgoci pokryje go korozja.

Drzwi wejściowe PCV

Drzwi wykonane z PCV również są stosowane jako drzwi zewnętrzne. Skrzydła takich drzwi wykonane są z płyt wzmocnionych specjalnymi panelami bocznymi oraz uszczelnieniem piankowym. Zazwyczaj stosuje się też elementy stalowe, ocynkowane lub aluminiowe. Wypełnieniem są płyty z PCV, MDF lub warstwa blachy aluminiowej.

Warto jednak podkreślić, że nawet najlepszej jakości drzwi PCV nie zagwarantują takiej izolacji ani bezpieczeństwa jak drzwi drewniane lub metalowe. Mimo to znajdują zastosowanie w różnego typu zabudowaniach – nie tylko domach mieszkalnych, ale również altanach czy budynkach gospodarczych.