Jak dobrze urządzić wnętrze?

0
1378

Urządzanie wnętrz tylko z pozoru wydaje się nietrudnym zajęciem. Zresztą, tak chyba jest ze wszystkim – tylko osoba, która na czymś nie zna się zbyt dobrze, jest w stanie stwierdzić, że dana rzecz nie może być za bardzo skomplikowana. Jednak im dalej w las, tym więcej drzew, jak głosi stare przysłowie. Im bliżej przyglądamy się danemu zagadnieniu, tym więcej niuansów dostrzegamy, tym więcej zależności i zagadnień powiązanych ze sobą w sposób, na który wcześniej w ogóle byśmy nie wpadli.

Tak samo jest ze wspomnianym wcześniej wystrojem wnętrz. Na pierwszy rzut oka to nic skomplikowanego, ot, wystarczy wskazać, gdzie mają się znajdować fotele, gdzie lustra a gdzie lampy wiszące. No bo przecież jaka tu może być filozofia? Okazuje się, że może jej być całkiem sporo.

Punkt centralny

Rzeczą niezwykle ważną, którą koniecznie trzeba wziąć pod uwagę projektując każde pomieszczenie jest jego punkt centralny. Miejsce to ma szczególnie istotną rolę w centralnym pokoju każdego mieszkania, czyli w salonie. Punk centralny wyznacza optykę całego pomieszczenia i to wokół niego skupiają się wszystkie pozostałe aspekty projektowania wnętrza. Od tego miejsca zaczyna się pracę nad całym pokojem, a jego pozostałe elementy dochodzą po kolei, niczym kostki domina w układance. Dlatego do wyboru punktu centralnego trzeba przywiązać dużą wagę i rozpocząć projektowanie wyglądu salonu właśnie od niego. W tym miejscu powinny się zbiegać wszystkie linie optyczne pokoju, dlatego z reguły umieszczone jest ono gdzieś po jego środku, ale nie jest to warunek niezbędny. Co może być dobrym punktem centralnym danego pomieszczenia? Najlepszym przykładem jest kominek albo duża kanapa usytuowana przed telewizorem. Dobrą opcją są również zamontowane na odpowiedniej wysokości lampy wiszące, o ile w pomieszczeniu nie ma wspomnianego paleniska.

Poprawne oświetlenie

Kwestia odpowiedniego oświetlenia danego pomieszczenia jest jedną z najważniejszych rzeczy, które musi przemyśleć projektant wnętrz. Nie wystarczy jedynie zadbać o to, by światło docierało do każdego zakątka pokoju. Trzeba jeszcze zadbać o jego balans i upewnić się, że w każdym punkcie pokoju jest wystarczająco dużo światła, by w pełni spełniał on swoją rolę – co może być istotne na przykład w przypadku miejsca do czytania. Projektowanie oświetlenia pomieszczenia zaczyna się od określenia głównego źródła światła, którym zazwyczaj są lampy wiszące. Wokół tego projektuje się całą resztę, uzupełniając widmo światła dodatkowymi jego źródłami, takimi jak kinkiety czy lampy stołowe.