Listwy sufitowe – czy stosować w nowoczesnych wnętrzach?

0
6391

Aranżacja wnętrz mieszkalnych jest najczęściej sposobem na ekspozycję własnego gustu. Owszem, chętnie wzorujemy się na stylach, niezwykle modnych w urządzaniu pomieszczeń, dobierając podstawowe elementy i dekoracje, zgodne z przesłaniem określonego trendu. Jeżeli styl, który jest w modzie, odpowiada naszemu gustowi, z radością kompletujemy wyposażenie i dodatki. Z kolei w przypadku, gdy modny styl aranżacyjny nie jest do końca zgodny z własnymi przekonaniami i chęcią do mieszkania w kolorystyce i stylistyce, zgodnej z trendami, możemy postawić na swoim, dobierając kilka modnych dodatków, a pozostałą część wnętrza zaplanować, zgodnie z własnymi chęciami. Istotną rolę w efekcie końcowym mają nie tylko doskonale dobrane stylistycznie i kolorystycznie elementy wystroju, ale przede wszystkim jakość wykonania prac wykończeniowych. Jeżeli pomieszczenie posiada równe, gładkie ściany, na których kolor jest równomiernie nałożony, a podłoga doskonale współgra tonacją oraz jest położona dobrze, wnętrze zyskuje na atrakcyjności. Zdarza się jednak, że pewne przestrzenie należy zamaskować. Najczęściej mowa w tym przypadku o łączeniu pomiędzy ścianami i sufitem oraz pomiędzy ścianami i podłogą.

Listwy sufitowe – czy stosować w nowoczesnych wnętrzach?

Aranżacja wnętrz mieszkalnych jest najczęściej sposobem na ekspozycję własnego gustu. Owszem, chętnie wzorujemy się na stylach, niezwykle modnych w urządzaniu pomieszczeń, dobierając podstawowe elementy i dekoracje, zgodne z przesłaniem określonego trendu. Jeżeli styl, który jest w modzie, odpowiada naszemu gustowi, z radością kompletujemy wyposażenie i dodatki. Z kolei w przypadku, gdy modny styl aranżacyjny nie jest do końca zgodny z własnymi przekonaniami i chęcią do mieszkania w kolorystyce i stylistyce, zgodnej z trendami, możemy postawić na swoim, dobierając kilka modnych dodatków, a pozostałą część wnętrza zaplanować, zgodnie z własnymi chęciami. Istotną rolę w efekcie końcowym mają nie tylko doskonale dobrane stylistycznie i kolorystycznie elementy wystroju, ale przede wszystkim jakość wykonania prac wykończeniowych. Jeżeli pomieszczenie posiada równe, gładkie ściany, na których kolor jest równomiernie nałożony, a podłoga doskonale współgra tonacją oraz jest położona dobrze, wnętrze zyskuje na atrakcyjności. Zdarza się jednak, że pewne przestrzenie należy zamaskować. Najczęściej mowa w tym przypadku o łączeniu pomiędzy ścianami i sufitem oraz pomiędzy ścianami i podłogą. Aby ukryć drobne błędy, można zastosować listwy maskujące, które pełnią funkcję dekoracyjną i użytkową. Czy listwy sufitowe odpowiednie są do nowoczesnych wnętrz, w których króluje minimalizm? Zdecydowanie tak. Należy jednak dobrać listwy w taki sposób, aby pasowały do wystroju pomieszczenia oraz do listew przypodłogowych, z którymi stworzą spójną, efektowną całość.

Jak dobrać listwy sufitowe do wystroju i wielkości pomieszczenia?

Listwy sufitowe, oddzielające, lub spoglądając z innej strony, łączące ściany z sufitem przede wszystkim powinny być dobrane kolorystycznie do sufitu. Jeżeli posiadamy sufit w odcieniu bieli, listwy sufitowe również powinny być białe. W takim przypadku tworzy się doskonałe oddzielenie od innego koloru, który pokrywa ściany pomieszczenia. Znakomity efekt przynosi dostosowanie listew sufitowych do listew przypodłogowych. Jeżeli są utrzymane w tym samym stylu, wydobędą z pomieszczenia wrażenie dopracowania w każdym szczególe. Listwy sufitowe dostępne są w wielu szerokościach i wzorach, dlatego wybierając odpowiedni typ do swojego wnętrza, warto sugerować się stylistyką pomieszczenia. Do wnętrz nowoczesnych najlepiej dobierać listwy, pozbawione elementów dekoracyjnych, które wzmocnią efekt prostych, gładkich kształtów. Listwy sufitowe gładkie doskonale prezentują się w towarzystwie stonowanych barw natury. Do białego sufitu oraz gładkich listew doskonale pasują odcienie beżu, szarości oraz niebieskiego. Białe listwy świetnie komponują się z białą ramą okien, których nowoczesny wystrój nie zakrywa ramy całkowicie. Rolety rzymskie będą przesłoną, która znakomicie skomponuje się z minimalistycznymi listwami sufitowymi oraz podłogowymi, które doskonale byłoby dostosować stylistycznie i kolorystycznie do listew sufitowych. Białe listwy podłogowe o prostym kształcie są bardzo modne i wyglądają doskonale. Zwłaszcza w zestawieniu z listwami sufitowymi podobnego typu. Proszę pamiętać, że wysokie listwy odpowiednie są do dużych, wysokich pomieszczeń.

Listwy sufitowe, a wysokość wnętrza

We wnętrzach, których wysokość przekracza 2,5 m doskonale sprawdzą się listwy sufitowe o wysokości 10 cm i wyższe. Im wyższe pomieszczenie, tym nasze listwy sufitowe mogą być bardziej okazałe. We wnętrzach o typowej wysokości, pomiędzy 2,30 m, a 2,50 m dobierajmy listwy sufitowe o wysokości do 10 cm, natomiast na poddaszach i w pomieszczeniach niższych, najlepiej zastosować najniższe listwy, pełniące funkcję użytkową, maskującą nierówności. W niskich pomieszczeniach warto wybrać jasną kolorystykę ścian, które optycznie będą wydawały się wyższe, łącząc się z sufitem. Wyraźne oddzielenia kolorystyczne optycznie skrócą wnętrze. Idealne połączenie stworzą listwy sufitowe oraz listwy podłogowe, które będą stanowiły harmonijnie dobraną całość. Wyjątkowy charakter każdego wnętrza wzmacniają starannie dobrane elementy, wieńczące prace wykończeniowe. Warto więc zadbać o szczegóły, dobierając odpowiednie listwy. Dzięki nim stworzymy pomieszczenie, w którym powstaną idealne, równe linie oraz brak kabli, ukrytych wewnątrz listew. Wnętrze nabierze wysmakowanej elegancji, odpowiedniej zarówno w pomieszczeniach nowoczesnych, jak i urządzonych rustykalnie. Listwy gładkie z powodzeniem mogą ustąpić miejsca listwom zdobionym, które we wnętrzach w stylu kolonialnym wydobędą nieprzeciętność.