enzo muratore

Czy w czasach drapaczów chmur kogokolwiek może pociągać dawna architektura? Pytanie to postawiła przed sobą genialna pani architekt Joanna Ferens – Hofman.

Jednym z jej najbardziej rozpoznawalnych dokonań jest projekt restauracji Enzo Muratore w Lublinie. Jest niewielka, na pozór niczym niewyróżniająca się spośród innych kafejek. Z zewnątrz widzimy piaskowe ściany i drewniany umocowany nad wejściem szyld „Enzo Muratore. Craft Italian Coffee”.

Zaskakująca jest jednak aranżacja restauracji w stylu steampunk. W czasach, gdy większość z nas decyduje się raczej na spoglądanie w przyszłość i pogoń za coraz to modniejszymi dodatkami, autorka projektu „chwyta spojrzenie przeszłości na przyszłość”.

Lokal więc łączy w sobie wiktoriański styl i punkową przekorę. Do dziedziny steam – pary, wokół której kręcił się świat ówczesnych Brytyjczyków, zaliczymy ciężkie drewniane meble, miękkie fotele zaczerpnięte z dziewiętnastego wieku czy czarne, gładkie rzeźby.

Zupełnie kontrastowo prezentują się cuda techniki. Liczne sieci, figury robotów i modele środków transportu stwarzają dość niepokojące wrażenie. Połączenie tradycyjnego angielskiego wystroju z wręcz laboratoryjnym wyposażeniem budują mroczny, niepokojący nastrój.

enzo

Cały ten kontrast wydaje się tak nierealny, że do steam zaczyna wkradać się punk.

Przekora wobec świata właściwa dwudziestowiecznym nastolatkom zdaje się przyglądać wystrojowi pomieszczenia z przymrużeniem oka. jednak nie mylmy go z brakiem szacunku! Steampunk nie jest niczym kiczowatym. Łączy w sobie mrok i kawałek dobrej historii, znanej z modnego serialu „Sherlock Holmes” z Robertem D. Juniorem. Także amerykańska pisarka Cassandra Clare (znana między innymi z serii „Dary Anioła”) niedawno stworzyła trylogię „Mechaniczne Maszyny”. Osadzony w dziewiętnastowiecznym Londynie bestseller prędko stał się jednym z wyznaczników dobrego smaku przy tworzeniu steampunku.

muratore

Mrok, tajemniczość, nieuchwytny urok – to główne założenia koncepcji. Dajmy się im porwać! Przyjdźmy na kawę do Enzo Muratore. Bądź, jeśli nie mamy takich możliwości, sami zaparzmy sobie małą czarną. I przed laptopem obejrzyjmy projekty kawiarni na stronie http://ferensdesign.pl/interior/lokale-uzytkowe/.