Jak zaaranżować taras, aby służył całej rodzinie?

Dobrze zaaranżowany taras to dla każdego domu stylowe i przede wszystkim funkcjonalne przedłużenie wnętrza. Zobacz, jakie są sprawdzone sposoby na urządzenie domowego patio dla całej rodziny.

Taras – do czego może się przydać?

Zdecydowana większość z nas zapewne zdaje sobie sprawę z tego, że uzyskanie dodatkowej przestrzeni mieszkalnej może okazać się wyzwaniem, zwłaszcza jeśli nasz dom nie należy do największych. Na szczęście istnieją proste, a zarazem sprawdzone sposoby na to, aby dokonać swego rodzaju „przedłużenia” części mieszkalnej. Jednym z nich jest odpowiednia aranżacja tarasu.

Spora ilość osób mieszkających w domach jednorodzinnych traktuje taras na zasadzie obszernego wejścia. To błąd, ponieważ w praktyce wspomniane wejście – zwłaszcza jeśli umieszczone jest na tyłach budynku – może z powodzeniem służyć w charakterze przestrzeni wypoczynkowej dla całej rodziny. W jaki więc sposób dokonać aranżacji tarasu?

Jak się za to zabrać?

W pierwszej kolejności warto zakupić odpowiednie meble – koniecznie odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak chociażby deszcz czy też porywisty wiatr. Warto, by na naszym tarasie znalazły się wygodne fotele bądź krzesła, a także stół, dzięki któremu możliwe będzie wspólne zjedzenie posiłku na świeżym powietrzu. Miłośnicy relaksu przy książce powinni rozważyć zakup sofy lub niezwykle oryginalnych, wiszących foteli – nie dość, że są bardzo wygodne, to dodadzą miejscu charakteru.

Ochronę przed zbyt mocnym słońcem czy też deszczem zapewni domownikom zadaszenie, dzięki któremu nawet ulewa nie będzie w stanie przerwać zabawy. A jeśli już o warunkach atmosferycznych mowa, to kolejnym, wartym rozważenia pomysłem jest wyposażenie tarasu w specjalne promienniki kwarcowo–halogenowe, dzięki którym mamy możliwość dopasowania panującej temperatury do naszych potrzeb. Ponadto warto zainstalować oświetlenie, które pozwoli spędzać na dworze także letnie wieczory.

Projekt domu Evita Optima wersja A WRD2693
Projekt domu Evita Optima wersja A WRD2693

Wśród dodatkowych, niezwykle klimatycznych rozwiązań dedykowanych potrzebom projektów domów z tarasem, należy wymienić także przyścienny kominek, który wręcz idealnie sprawdzi się w roli miejsca do urządzenia grilla.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem tarasu są kwiaty. Nie może zabraknąć ich w naszej strefie relaksu. Pamiętajmy jednak, aby wybierając ich rodzaj, mieć na uwadze nie tylko aspekt estetyczny. Trzeba brać pod uwagę również warunki panujące na tarasie, w tym m.in. ilość docierającego tam światła. Niektóre rośliny uwielbiają duże nasłonecznienie, inne wolą schować się w półcieniu.