Jak zakwasić ziemię w ogrodzie?

Dobra ziemia w ogrodzie to podstawa, żeby Twoje rośliny zdrowo rosły. Być może pomyślisz, że hortensja, wrzosiec lub magnolia nie potrzebują gleby o szczególnych właściwościach, o borówkach nie wspominając. Pamiętaj jednak, że o ile wiele roślin bez problemu przyjmuje się na glebach o odczynie zbliżonym do obojętnego, o tyle niektóre z nich, należące do grupy roślin kwasolubnych, potrzebują ziemi o niskim pH, czyli kwaśnej.

Od czego zacząć zakładanie ogrodu? Zanim zaplanujesz przestrzeń i wybierzesz rośliny, sprawdź, jaki jest poziom pH ziemi. To ważne, ponieważ niedopasowanie drzew, krzewów czy kwiatów do warunków glebowych utrudni wzrost roślin i pobieranie składników mineralnych.

Jeśli zamierzasz hodować:

  • iglaki – sosny, świerki, cisy,
  • różaneczniki,
  • wrzosy, wrzośce, rododendrony,
  • azalie, hortensje, magnolie,
  • borówki wysokie, żurawinę,

a więc rośliny, które lubią kwaśne podłoże, dowiedz się, jaki jest poziom pH ziemi.

Dlaczego warto wiedzieć, jaki odczyn ma ziemia w ogrodzie?

Poziom pH gleby odpowiada za prawidłowy wzrost i kwitnienie roślin. Jeśli znasz jego wartość, możesz dobrać właściwe nawozy oraz ziemię do wysadzania. Każdy ogrodnik powinien wiedzieć, że wyróżnia się trzy poziomy pH:

  • 6,6–7,2 pH – obojętny,
  • powyżej 7,2 pH – zasadowy,
  • poniżej 6,8 pH – kwaśny.

Zastanawiasz się, jak sprawdzić odczyn ziemi ogrodowej? To bardzo proste i nie wymaga od Ciebie znajomości chemicznych odczynników, a jedynie odpowiedniego narzędzia. Na początek zbierz kilka próbek gleby z różnych miejsc w ogrodzie z głębokości ok. 20 cm i następnie umieść w nich kwasomierze glebowe, elektroniczne mierniki lub zwykłe papierki lakmusowe. Określenie pH gleby to ważna wskazówka na temat roślin, jakie będziesz mógł posadzić, i sposobów ich pielęgnacji, czyli między innymi nawozów.

Co powinieneś zrobić, gdy po zbadaniu poziomu pH okazało się, że ziemia w Twoim ogrodzie ma np. zasadowy odczyn zamiast kwaśnego? Czy to znaczy, że musisz rezygnować z posadzenia roślin kwasolubnych?

Sposoby na zakwaszenie ziemi w ogrodzie

Gleba o odczynie zasadowym lub obojętnym to nie powód do zmartwień. Wystarczy, że zakwasisz podłoże. Potrzebujesz do tego torfu ogrodniczego kwaśnego, który w 100% składa się z torfu wysokiego. Taki dodatek do ziemi nie tylko doskonale obniża pH podłoża, lecz także:

  • reguluje stosunki powietrzno-wodne i stwarza w ten sposób korzystne dla roślin środowisko glebowe,
  • poprawia właściwości sorpcyjne podłoża (zdolność do zatrzymywania i wchłaniania substancji odżywczych) i dostęp tlenu do korzeni, koniecznego do prawidłowego rozwoju.

Oprócz torfu ogrodniczego pamiętaj także o ziemi do roślin kwasolubnych Ziemovit, która poprawia strukturę gleby, zapewnia optymalne warunki do zdrowego rozwoju i sprzyja lepszemu zimowaniu roślin. Zwróć uwagę, czy wybrane podłoże jest wzbogacone w nawóz. Taki dodatek dostarcza niezbędnych mikro- i makroelementów, odżywiających roślinę.

Marzysz o założeniu własnego ogrodu, a może chcesz się cieszyć krzewami borówki wokół swojego domu? Jako ogrodnik musisz twardo stąpać po ziemi i nie zdawać się na przypadek. Grunt to właściwy… grunt, czyli podłoże dla Twoich roślin. Zbadaj poziom pH, dobierz wysokiej jakości ziemię i nawozy do roślin kwasolubnych oraz innych. Wszystko, co niezbędne do pielęgnacji roślin, znajdziesz na stronie Ziemovit.pl.