kinkiety z abażurem

Choć obecnie króluje moda na nowoczesne, a nawet lekko awangardowe mieszkania, to wiele osób wcale nie chce iść z duchem czasu i wciąż pragnie otaczać się klasycznymi wnętrzami. Trudno się dziwić, szczególnie jeśli zobaczy się dzisiejsze aranżacje w tym stylu. Jeśli są dobrze urządzone, to naprawdę ciężko im cokolwiek zarzucić nawet przy dzisiejszej modzie. Na ostateczny wygląd wnętrza największy wpływ mają małe dodatki, które albo podkreślają, albo kłócą się z prezentowaną stylistyką. Jednym z takich elementów jest oświetlenie ścienne, które, choć nie jest niezbędne, stanowi bardzo funkcjonalne doposażenie wnętrza. Najlepsze do klasycznych wnętrz są oczywiście kinkiety z abażurem, które można idealnie zgrać nie tylko z główną lampą wiszącą, ale także z całym pozostałym wyposażeniem.

Kinkiety z abażurem w stylu klasycznym

Największą kategorię kinkietów z abażurem stanowią te przeznaczone typowo do wnętrz o tradycyjnej stylistyce. Zwykle są one montowane na krótkim wysięgniku, którego mocowanie do ściany ukryte jest pod okrągłą lub kwadratową osłoną w eleganckim stylu. Chodzi tu nie tylko o użyte materiały, które często są solidnym metalem, ale także o kolor nawiązujący do klasyki wystrojów. Klasyczne kinkiety z abażurem często są w kolorach złota, srebra lub mosiądzu, co pozwala pięknie wpasować się do wnętrza bogatego w tego typu ozdoby. Wszystko to okraszone jest zwykle stożkowym materiałem w jasnym kolorze, który w przyjemny sposób rozprasza światło. Istnieją także kinkiety z abażurem szklanym, które tak samo dobrze odnajdą się w tradycyjnym wnętrzu.

Piękne i eleganckie kinkiety prowansalskie do francuskich wnętrz

Nazwa stylu prowansalskiego bierze się z Prowansji, czyli krainy położonej w południowo-wschodniej Francji. Charakterystyczne naturalne wnętrza z białymi drewnianymi meblami są głównymi wyznacznikami tego niezwykłego stylu. Z tego też powodu kinkiety prowansalskie w odróżnieniu od tych klasycznych są utrzymane w całkowicie jasnej stylistyce bez elementów w kolorze srebra lub miedzi. Oznacza to w pewnym sensie całkowicie minimalistyczny styl, gdyby nie kształt, który jest dobrze znany z wnętrz tradycyjnych. Kinkiety prowansalskie z abażurem odnajdą się więc we wnętrzach utrzymanych w jasnej stylistyce z białymi rzeźbionymi meblami. Wszystko to warto uzupełnić odpowiednim, również białym, żyrandolem oraz licznymi naturalnymi dodatkami i tkaninami.

Nowoczesne kinkiety z abażurem do wnętrz stylizowanych na klasyczne

Kinkiety z abażurem przeszły jednak swój renesans i obecnie dostępne są także w całkowicie nowoczesnej stylistyce. Najczęściej oznacza to lampy o bardzo prostych kształtach pozbawione jakichkolwiek ozdób. Zwykle same abażury utrzymane są w minimalistycznej stylistyce nie tylko pod względem kształtu, ale także koloru. Jeśli z kolei chodzi o resztę lampy, to mamy tu do czynienia albo z jednolitym kolorem (na przykład czarnych lub białym), albo też z chromowaną powierzchnią.

Kinkiety z czarnym abażurem

Szczególnie dużą popularnością cieszą się czarne kinkiety z abażurem. Są one najchętniej wybieranym oświetleniem tego typu, ponieważ pasują do większości nowoczesnych wnętrz. Szczególnie dobrze sprawdzą się w minimalistycznych stylizacjach utrzymanych w szarościach i czerniach. Tego typu kinkiety z abażurem pomimo nowoczesnego koloru potrafią być jednak stylizowane na klasyczne modele, dzięki czemu możemy wprowadzić ciekawy dysonans do naszego modnego wnętrza.