Kinkiety kojarzą się głównie ze ściennymi lampami, często uzupełniającymi główne oświetlenie pokoju. Bywa też, że są jedynym źródłem światła, na przykład w kawiarniach lub długich korytarzach, w których nie zdecydowano się na zamontowanie lamp na suficie. Warto jednak pamiętać także o kinkietach zewnętrznych – pełnią one zarówno funkcję użytkową, jak i dekoracyjną. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze takiego oświetlenia.
Po co montować kinkiety zewnętrzne?
Kinkiety zewnętrzne różnią się od tych instalowanych we wnętrzach – muszą być odporne na trudne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz czy silny wiatr. Jest to ważne nie tylko ze względu na uchronienie lampy przed zniszczeniem, ale także dla bezpieczeństwa – wiadomo, że dostanie się wody do instalacji elektrycznej może spowodować zwarcie.
Wśród wielu form oświetlenia ogrodowego, kinkiety zewnętrzne często najlepiej integrują się z elewacją, a dobrze dobrane – potrafią podkreślić jej walory. Z tego powodu warto dobierać je tak, by pasowały do stylu i kolorystyki budynku – na szczęście producenci ułatwiają to, produkując lampy we wszystkich możliwych wzorach.
Zastosowanie kinkietów zewnętrznych znacznie zwiększa bezpieczeństwo, i to z kilku powodów. Po pierwsze, ułatwia domownikom czy gościom bezpieczne dojście do drzwi, bez potykania się lub ślizgania na śliskiej nawierzchni. Po drugie, jeżeli mają zamontowane czujniki ruchu, mogą odstraszyć intruza, a światło z zewnątrz może zaalarmować domowników lub sąsiadów.
Jeszcze jednym zastosowaniem takich lamp jest połączenie oświetlenia z numerem domu – wygląda to szczególnie dobrze na minimalistycznych, nowoczesnych lampach z płaskim kloszem. Jest to bardzo estetyczny i praktyczny sposób zadbania o wyraźną numerację budynku.
Kinkiety zewnętrzne przydadzą się jednak nie tylko przy frontowej elewacji – równie dobrze sprawdzą się na tarasie, przy wyjściu do ogrodu lub garażu. Jest to dobry sposób na jednoczesne zadbanie o wygląd budynku i bezpieczeństwo użytkowników. Przydatnym rozwiązaniem są lampy solarne, które w dzień ładują się dzięki energii słonecznej, a po zmierzchu włączają się samoczynnie. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o ich włączaniu.
Na jakie cechy zwracać uwagę kupując kinkiety zewnętrzne?
Najważniejsza jest zastosowana instalacja – warto się przyjrzeć, czy jest na pewno wodoodporna i jakie żarówki można zamontować w lampach. Najpraktyczniejsze są lampy ze standardowym gwintem E 14 lub E 27 (tak zwany „mały” i „duży” gwint) lub wyposażone w dobrej jakości wbudowaną diodę LED. Podane typy gwintów umożliwiają montowanie żarówek, które oświetlają jak najszerszy kąt, a diody zapewniają długą żywotność i niski pobór prądu. Istotne jest także mocowanie do ściany – niektóre najmniejsze lampy solarne można nawet przykleić do ściany, ponieważ nie wymagają podłączenia do prądu. W innych modelach jednak ważne jest to, by całość była stabilna i odporna zarówno na zmiany pogody, jak i ewentualne naprężenia – na przykład gdy ktoś zahaczy o lampę. Aby oświetlenie dobrze nam służyło, powinno więc być wykonane z dobrej jakości materiałów.
Ważnym czynnikiem wpływającym na wybór kinkietów zewnętrznych jest także ich wygląd – a konkretnie to, czy dobrze pasuje do budynku. Lampy w różnych stylach można znaleźć na przykład na stronie https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/122-kinkiety. Dla właścicieli starych domów wymagających gruntownego remontu dobrą wiadomością będzie, że produkowane są także współczesne lampy w stylu retro. Posiadanie funkcjonalnego i stylowego oświetlenia jest więc możliwe nie tylko we wnętrzach, ale także na elewacjach.