Kalkulator kredytu hipotecznego - oblicz koszty, wylicz raty

Kredyt hipoteczny dla wielu osób jest jednym z największych i najpoważniejszych zobowiązań pieniężnych, które podejmują w swoim życiu. Zabezpieczeniem zaciąganego kredytu jest hipoteka. W przypadku, gdy raty kredytu przestaną być spłacane, bank udzielający zobowiązania ma prawo przejąć nieruchomość. Zatem ten rodzaj wsparcia finansowego, dedykowany jest między innymi osobom, stojącym przed decyzją zakupu swoich wymarzonych czterech kątów, ponieważ niewystarczająca ilość środków, pozwalająca w całości pokryć cenę zakupu, często jest przeszkodą w pełnym sfinalizowaniu transakcji.

Warto zaznaczyć, że ten rodzaj kredytu często jest również zawierany nie tylko na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym bądź wtórnym, lecz także na zakup działki, na budowę domu, bądź wykończenie lub modernizację istniejącej już nieruchomości. Osoba, decydująca się na zaciągnięcie zobowiązania, uzyskane finanse musi przeznaczyć na konkretny, sprecyzowany w umowie cel. Nie może samodzielnie dysponować uzyskanymi środkami i przeznaczać je na odmienne zadania.

Raty kredytu muszą być spłacane zgodnie z ustalonym harmonogramem. Kwota zostaje powiększana o odsetki i inne obciążenia (prowizje, opłaty, ubezpieczenie czy produkty dodatkowe np. karta kredytowa) , które finalnie wpływają na wysokość comiesięcznej raty.

Aby znaleźć jak najkorzystniejszą dla siebie ofertę, warto sięgnąć po kalkulator kredytu hipotecznego. Te narzędzie pozwala na szybkie porównanie propozycji różnorodnych banków i wybranie spośród nich tej najkorzystniejszej, spełniającej wszelkie założone oczekiwania.

Jak działa kalkulator kredytu hipotecznego ?

Kalkulator kredytu hipotecznego dostępny na stronie https://www.bankier.pl/smart/narzedzia/kalkulator-kredytu-hipotecznego-raty-koszt to narzędzie, które doskonale sprawdzi się na etapie wstępnej analizy finansowej. Dzięki uzyskanym wyliczeniom, będziemy mogli sprawdzić, czy stać nas na zakup wymarzonej nieruchomości, i czy będziemy w stanie sprostać spłacie comiesięcznych rat. Najprościej ujmując – kalkulator pozwoli ocenić nasze potencjalne zdolności finansowe. Jest to narzędzie bardzo intuicyjne i niezwykle proste w obsłudze. Pozwala na szybkie oszacowanie kwoty kredytu oraz orientacyjne i poglądowe ustalenie sumy zobowiązania wobec banku. Po wpisaniu wszelkich, niezbędnych do wyliczeń danych w odpowiednie rubryki, algorytm wyszukuje i zestawia dostępne w bankach oferty. Kalkulator raty kredytu hipotecznego pozwala orientacyjnie określić ratę, w zależności od pełnej sumy kredytu oraz ilości rat. Dzięki niemu możemy w łatwy sposób zobaczyć, jakiej potencjalnej raty można spodziewać się przy określonej kwocie, okresie spłaty i oprocentowaniu.

Symulacja kredytu hipotecznego pozwala uzyskać obszerną wiedzę na temat wszelkich kosztów, które wiążą się z pożyczeniem pieniędzy od banku. Zazwyczaj uzyskuje się ją w komplecie wraz z całościową ofertą od banku, jednak można je wstępnie zweryfikować nie wychodząc z zacisza własnego domu. Pozwala na to symulator internetowy, który wstępnie zilustruje nam, jakie wydatki będziemy musieli ponieść w związku z zaciągnięciem kredytu. Aby uzyskać przybliżoną prognozę, wystarczą przede wszystkim trzy czynniki – wartość nieruchomości, wysokość zadłużenia i czas spłacania rat kredytu. Należy też pamiętać, że na wysokość każdej, spłacanej przez kredytobiorcę raty składają się odsetki, część kapitałowa, prowizje bankowe i szereg innych opłat.

Należność można spłacać wedle dwóch systemów: raty stałe oraz raty malejące. Charakter tych ostatnich polega na tym, że zobowiązania początkowo są wyższe, później maleją. W przypadku rat stałych kwota pozostaje niezmieniona przez cały okres spłacania kredytu. To również najchętniej wybierana opcja przez spłacających, bowiem jej główną zaletą jest przewidywalność.

Warto zaznaczyć, że symulacja kredytu hipotecznego jest niezwykle wartościowym narzędziem. Można dostosować do niej własne plany kredytowe i dopasować oferty banków do swoich potrzeb. Trzeba być jednak świadomym, że wysokości rat obliczone za pośrednictwem symulacji, stanowią wartości przybliżone i w żaden sposób nie stanowią oferty handlowej.

Kalkulator kredytu hipotecznego przyda się również w przypadku, gdy będziemy rozważać nadpłacenie zaciągniętego długu. Pozwoli wówczas sprawdzić, jak nadpłata może wpłynąć na wysokość spłacanych rat.

Podsumowując, kalkulator raty kredytu hipotecznego, jest pierwszym krokiem, stawianym w przygotowaniach do zaciągnięcia zobowiązania w instytucji bankowej. Pozwala oszacować wysokość rat i odsetek. Następnym krokiem, po wstępnym ustaleniu kosztów kredytu mieszkaniowego, jest dogłębne rozeznanie się i przeanalizowanie ofert kredytodawców. Po wstępnych ustaleniach warto zwrócić się do placówki bankowej lub pośrednika, który udzieli wszelkich informacji i dalszych wskazówek, które należy spełnić aby uzyskać finansowe wsparcie na zakup nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że jest to dosyć trudny i czasochłonny proces, wymagający zgromadzenia wielu niezbędnych dokumentów, do których należą m.in. zaświadczenie o zatrudnieniu, wycena nieruchomości, wyciągi z rachunków i wiele innych zaświadczeń.