Oświetlenie w skandynawskiej sypialni

Masz w planach stworzenie wymarzonej sypialni w skandynawskim stylu? Podczas projektowania aranżacji koniecznie zwróć uwagę na wybór oświetlenia. Odpowiednie lampy nie tylko zapewnią harmonię wystroju, ale także wprowadzą do pomieszczenia niepowtarzalną atmosferę. Sprawdź, jakie cechy są charakterystyczne dla popularnych lamp skandynawskich do sypialni.

Naturalność

Naturalność oświetlenia w stylu skandynawskim odnosi się do kilku kwestii. Przede wszystkim należy postarać się o to, żeby światło było możliwie jak najbardziej naturalne, co przy okazji sprzyja relaksowi. Taki efekt mogą zapewnić żarówki i diody LED z temperaturą barwową w przedziale od 4000 do 4500K. Ponadto warto zwrócić uwagę na surowce, które również powinny kojarzyć się z naturą. Przykładowo niektóre lampki nocne ze strony https://skleplamp.pl/Skandynawskie-lampki-nocne-c91 mają podstawę z drewna o dość surowym wyglądzie. Często można też spotkać się z abażurami wykonanymi z naturalnych tkanin.

Minimalizm

Styl skandynawski uwielbia prostotę i minimalizm. Nie oznacza to jednak wcale, że lampy do sypialni inspirowanych szwedzkimi, duńskimi czy też norweskimi domami są nudne. Wręcz przeciwnie, mile widziane są oryginalne projekty z nutą nowoczesności, geometrii czy też futuryzmu. Prawdziwym hitem są przykładowo lampy wiszące z drewnianymi ramami przewiązanymi długimi, zwisającymi przewodami zakończonymi niebanalnymi żarówkami bez klosza. Dodatkowo żarówka może znajdować się np. w drewnianej, sześciokątnej oprawie. Do takiego oświetlenia sufitowego można dokupić lampki nocne w niemal identycznym stylu. 

Przytulność

Choć w sypialni urządzonej w skandynawskim stylu panują minimalizm i nowoczesność, to pomieszczenie powinno być przytulne. Odrobinę domowej atmosfery może wprowadzić właśnie odpowiednie oświetlenie. Zdecydowanie warto wybrać ciepłą bądź naturalną barwę światła żarówek. Ponadto świetnie mogą sprawdzić się lampy w jasnych, ciepłych kolorach. Dobrym przykładem są bukowe modele z mlecznobiałymi kloszami z internetowego sklepu SklepLamp.pl. Przytulny charakter sypialni zapewni również obecność lamp z elementami z naturalnych, miękkich tkanin.

Funkcjonalność

Wnętrza w stylu skandynawskim cieszą się ogromną popularnością w dużej mierze ze względu na funkcjonalność. Wszystkie elementy wyposażenia pomieszczenia powinny być praktyczne, zapewniać wygodę i spełniać potrzeby domowników. Dotyczy to również oświetlenia. Mile widziane są zwłaszcza lampy z możliwością regulacji natężenia, koloru czy też kąta padania światła.

Nowoczesność

Innowacyjne rozwiązania idealnie pasują do funkcjonalnego charakteru skandynawskich sypialni. Warto zatem poszukać nowoczesnych lamp, które podniosą komfort korzystania z pomieszczenia. Oprócz wspomnianych opcji dotyczących regulacji światła niemałym zainteresowaniem cieszy się również możliwość kontroli oświetlenia za pomocą pilota, bądź aplikacji mobilnej. Dodatkowo nowoczesne oświetlenie może także być elementem systemu inteligentnego domu.