Plexi

Pleksi – tworzywo od wielu lat wykorzystywane przez wiele specjalistycznych gałęzi przemysłu znajduje ostatnio coraz więcej zastosowań również w naszych domach. Bardzo często pleksi możemy wykorzystać jako bezpieczniejszy zamiennik tradycyjnego szkła. Sprawdźmy więc, czy plexi zamiast szyby to dobry pomysł i jakie jeszcze inne zastosowania ma ten materiał.

Pleksa do kabiny prysznicowej

Bardzo dobra przezroczystość, niewielki ciężar i względy bezpieczeństwa sprawiają, że pleksa do kabiny prysznicowej to bardzo dobra alternatywa dla klasycznej ścianki prysznicowej z hartowanego szkła. Plexi do kabiny prysznicowej to przede wszystkim rozwiązanie tańsze niż kabiny szklane. Dodatkowo szyba do prysznica ze szkła akrylowego jest zdecydowanie bardziej odporna na uderzenia i ewentualne stłuczenie. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to nieco bardziej wymagająca pielęgnacja takiej szyby prysznicowej z plexi. Powierzchnia szkła akrylowego jest stosunkowo wrażliwa na zarysowania i działanie niektórych chemikaliów. Do mycia pleksi do kabiny prysznicowej powinniśmy stosować więc wyłącznie delikatne detergenty i miękkie szmatki.

Plexi zamiast szyby

Pleksa do kabiny prysznicowej to oczywiście niejedyna sytuacja, w której możemy wykorzystać plexi zamiast szyby. Innym coraz popularniejszym sposobem na wykorzystanie tego materiału jest plexi do drzwi. Szkło akrylowe to zdecydowanie bezpieczniejszy materiał na przeszklenie drzwi niż tradycyjna szyba. Plexi szyba to często również tańsze rozwiązanie, jeśli musimy wymienić uszkodzoną szybę w drzwiach. W zależności od modelu drzwi i naszych potrzeb, zamiast klasycznej plexi bezbarwnej wykorzystać możemy też taki materiał jak plexi mleczna 5mm.

Plexi w kuchni – jak je wykorzystać?

Po to praktyczne i uniwersalne tworzywo sztuczne możemy sięgnąć również w przypadku aranżacji kuchni. Plexi w kuchni może z powodzeniem zastąpić płytki nad kuchennym blatem roboczym. Docięty na wymiar panel z plexi ochroni ścianę przed zachlapaniem i będzie bardzo łatwy w pielęgnacji. Ze względów estetycznych zamiast takiego materiału jak plexi przezroczysta – 10mm możemy wykorzystać na przykład plexi czarną, białą, satynową czy mleczną. Na rynku dostępne są również dekoracyjne panele kuchenne plexi z nadrukowanym po wewnętrznej stronie wzorem.

Plexi lustro – praktyczna dekoracja

Plexi sprawdzi się świetnie również jako element dekoracyjny. Pleksi ozdobne wykorzystać możemy na wiele różnych sposobów. Możliwość laserowego cięcia tego materiału pozwala na uzyskanie nawet skomplikowanych kształtów. Z pleksi możemy więc wycinać litery, ozdobne ażurowe panele czy inne dekoracje. Ciekawym dodatkiem do różnych aranżacji wnętrz może być również plexi lustro. Ten materiał pozwala na stworzenie lustrzanych powierzchni o praktycznie dowolnych wymiarach. Zaletą takiego lustra z plexi są oczywiście również kwestie bezpieczeństwa. Nawet jeśli dojdzie do uszkodzenia powierzchni plexi, to nie powstaną w jego wyniku ostre odłamki, jak w przypadku klasycznego lustra.

W kategorii pleksi ozdobne warto wspomnieć o jeszcze jednym zastosowaniu tego tworzywa. Szkło akrylowe sprawdza się świetnie jako zamiennik szyby w antyramie czy klasycznej ramce na zdjęcia. Plexi do ramek jest mniej więcej o połowę lżejsza od szkła. Plexi do ramki to też często dobry sposób na szybką naprawę pękniętej szklanej ramki.

Plexi ochronna na biurko lub stół

Na koniec mamy dla Was jeszcze jeden pomysł na to, jak wykorzystać plexi w domu, a konkretnie w pokoju dziecięcym lub domowym biurze. Plexi na biurko to praktyczny sposób na zabezpieczenie blatu przed zarysowaniem czy innymi uszkodzeniem mechanicznymi. To również dobry sposób na organizację pracy czy nauki. Pod przezroczystą plexi możemy umieścić potrzebne materiały, które zawsze będziemy mieli pod ręką. Samo wykonanie takiej plexi ochronnej na biurko jest banalnie proste. Wystarczy zamówić formatkę z plexi o odpowiednich wymiarach. W razie konieczności taką plexi na stół czy biurko możemy przymocować do blatu za pomocą kilku kawałków dwustronnej taśmy.