Brodzik płytki

Brodziki, czyli kluczowe elementy wyposażenia każdej kabiny prysznicowej, warto kupować w zestawie. Jeśli jednak dokonujesz zakupu osobnego, wówczas brodzik należy dobierać, biorąc pod uwagę kilka kluczowych parametrów. Liczy się przede wszystkim rozmiar, kształt oraz wysokość danego brodzika. Poniżej skupiamy się na brodzikach płytkich, które cieszą się popularnością wśród polskich odbiorców. Dowiesz się jakie korzyści płyną z wyboru brodzika płytkiego oraz na jakie cechy dostępnych produktów warto zwrócić uwagę, by zakup zakończył się sukcesem. 

Wysokość a głębokość brodzika – oraz pozostałe ważne rozmiary

Brodzik należy dopasować do rozmiaru kabiny prysznicowej, wraz z którą będzie użytkowany. Dlatego warto rozpocząć od sprawy najbardziej podstawowej – czyli ustalenie jakiego kształtu powinien być brodzik. Najczęściej i najchętniej wybierane są brodziki kwadratowe, o długości krawędzi 80-90 cm. Brodziki takie sprawdzą się zarówno w łazienkach różnych rozmiarów, jak i w pomieszczeniach urządzonych w różnym stylu. 

Drugą ważną sprawą jest wysokość brodzika. Wiele osób dokonujących zakupu po raz pierwszy popełnia poważny błąd. Mianowicie – mylą wysokość danego brodzika z jego głębokością. Tymczasem, są to dwa różne parametry, które co prawda mogą mieć na siebie wpływ, ale jednak określają inny aspekt urządzenia. Wysokość to parametr określający ile centymetrów powyżej powierzchni podłogi będzie sięgał dany brodzik. Głębokość natomiast określa, jaki dystans dzieli dno brodzika do końca jego krawędzi. 

W przypadku brodzików płytkich warto zwrócić uwagę nie tylko na ich całkowitą wysokość, ale również na długość krawędzi. W najmniejszych dostępnych brodzikach krawędzie wyrastają na zaledwie kilka centymetrów wysokości. Jest to duża zaleta o charakterze praktycznym – wchodzenie do takiego brodzika jest ułatwione, zwłaszcza jeśli z kabiny korzystają osoby starsze lub z problemami w przemieszczaniu się. 

Najbardziej wymagającym odbiorcom polecamy kabiny bezbrodzikowe, typu walk-in, w których nie montuje się żadnej podstawy. Wybór takiej kabiny wiąże się jednak z koniecznością sięgnięcia po specjalne odpływy liniowe, podłogowe, które będą pełnić funkcje konwencjonalnego syfonu. 

Konstrukcja i materiał wykonania 

Brodziki akrylowe są obecnie najchętniej wybierane. Ten niezwykle wytrzymały materiał idealnie pasuje do warunków panujących w łazience. Jest odporny na długotrwałe działanie wilgoci oraz na wielokrotne czyszczenie z użyciem detergentów i innych środków chemicznych. Jest także wyjątkowo lekki, co również stanowi jego korzyść. Transport brodzika – nawet dużych rozmiarów – nie jest problematyczny, niezależnie czy będziesz go wnosić po schodach, czy też w innych, niekorzystnych warunkach. 

Wybierając brodziki, warto też zwrócić uwagę na sposób wyprofilowania jego dna. Popularne są brodziki o dnie gładkim, jak i modele wyposażone w ochronne wypustki, przeciwdziałające poślizgom. Dno może być także wyposażone w dodatkowe półki lub podwyższenia, pomocne w organizacji i przechowywaniu kosmetyków używanych do kąpieli.