Nowoczesne domy modułowe są nie tylko atrakcyjne pod względem wizualnym, ale także wpasowują się idealnie w architekturę miejską. Co więcej spełniają coraz częściej standardy energooszczędnego budownictwa. Sprawdźmy co to oznacza oraz o czym należy pamiętać decydują się na dom modułowy?
Czy potrzebujemy pozwolenia na budowę?
Domy modułowe pasywne oraz energooszczędne redukują opłaty związane bezpośrednio z zapotrzebowaniem na energię cieplną. Rozwiązania zastosowane do montażu, jak i także prefabrykacji pozwalają także obniżyć koszty eksploatacyjne budynku. Co po niektóre z nowoczesnych modułowych domów posiadać mogą system samodzielny ogrzewający czy też ogromne, modułowe okna. Zapewniają one nam dostęp do naturalnego światła.
Dom modułowy stać się może budynkiem mieszkalnym pełnoprawnym, a więc podlegającym pod zasady spisane bezpośrednio w prawie budowlanym. Budowę takowego domu musimy zgłosić, a następnie czekać aż stosowny urząd wyda nam pozwolenie.
Całkiem innym rozwiązaniem mogą być modułowe domy bez pozwolenia. Są one najczęściej niezwiązane z gruntem czy też posiadają one do 35 metrów kwadratowych powierzchni, a do tego stanowić rodzaj wypoczynkowego domu.
Jaki jest koszt modułowego domu?
Jeśli chodzi o cenę domu modułowego, to jest ona zależna od bardzo wielu czynników. Są one jednak znacznie tańsze od domów tradycyjnych. Zanim wybierzemy projekt, warto znaleźć działkę odpowiednią. Jej koszt także doliczyć możemy do całej wartości inwestycji. Cena modułowego domu uzależniona jest głównie od wielkości budynku, specyfikacji technologicznej oraz jego kształtu. Najtańszą technologią jest po prostu konstrukcja szkieletowa. Jeśli zdecydujemy się dodatkowo na budowę sezonowego domu, niezespolonego w żadnym wypadku z gruntem, to unikniemy wielu niepotrzebnych kosztów oraz procedur.
Cena modułowego domu (w powyższej sytuacji) to koszt 800 złotych za 1 metr kwadratowy. Tanie domy modułowe całoroczne jednak będą wymagały położenia fundamentów. Zwiększy to koszt do około 1400 złotych. Przeglądając sobie oferty producentów, warto pod uwagę wziąć sam fakt, że ceny domów dotyczą najczęściej kosztu samego budynku jeszcze bez usług montażu. Gotowe projektu możemy w sposób minimalny zmodyfikować, podnosząc chociażby kąt nachylenia dachu. Wszystko po to, aby był zgodny z planem miejscowym zagospodarowania przestrzennego czy też adaptując poddasze.
Jak są ogrzewane domy modułowe?
Domy modułowe całoroczne są ogrzewane w bardzo podobny sposób jak domy tradycyjne. Zależnie od wybranej konstrukcji możemy wybrać także sposób zabezpieczenia naszego budynku. Najczęściej większość inwestorów decyduje się na ocieplenie swojego domu styropianem czy też wełną minimalną. Wełna odporna jest na wysoką temperaturę oraz dostosowuje się bardzo łatwo do miejsca izolowanego. Styropian z kolei charakteryzuje się sporą lekkością, jak i także znacznie niższą ceną. Często wybieraną alternatywą jest pianka polietylenowa czy też pianka poliuretanowa. Wyróżnia się niską przewodnością cieplną, dobrą przyczepnością do podłoża oraz odpornością na zawilgocenie.
Decyzja należy do nas, ale warto budownictwo modułowe brać pod uwagę.