Okna to jedne z najważniejszych punktów naszego domu. Pozwalają na optyczne powiększenie bądź pomniejszenie. W zależności od materiału i koloru ramy wywołują odczucia przytulności lub chłodu. Niebagatelny wpływ na wygląd pomieszczenia mają także funkcjonalne i ozdobne rozwiązania przy i obok okien, takie jak rolety, zasłony czy firany. Ostatnio coraz częstszym sposobem na dekorację okien są właśnie rolety rzymskie – praktyczne, a jednocześnie przyjemnie wyglądające, z możliwością dopasowania do kolorystyki wnętrza. Czym są rolety rzymskie, jakie ich rodzaje wyróżniamy i dlaczego tak naprawdę warto się na nie skusić?
Czym są rolety rzymskie
Mianem rolet rzymskich określamy przesłony materiałowe zamontowane wewnątrz bądź na zewnątrz okna. Charakteryzują się automatycznym zasłanianiem i odsłanianiem dzięki wykorzystaniu mechanizmu zamieszczonego na górze rolety oraz sznurkowi (bądź koralikom). Dół tkaniny zostaje obciążony, by rozkładała się ona równomiernie. Z kolei tył rolety zostaje odpowiednio obszyty specjalną taśmą lub wyposażony w tuneliki, w które w równych odstępach (zależnych od preferencji) wkłada się fiszbiny. To właśnie one odpowiadają za fałdowanie się rolety. Rolety rzymskie oferuje wiele firm, m.in. Winrol – https://www.winrol.com.pl/rolety-rzymskie/.
Rodzaje rolet
Rolety rzymskie dzielimy przede wszystkim pod względem tkanin a także sposobu montażu.
Podział ze względu na tkaniny
Wybór tkaniny zależy przede wszystkim od efektu, jaki chcemy osiągnąć i miejsca zamieszczenia rolety. Wszystkie materiały, z których wykonane są rolety rzymskie muszą być jednak transparentne – dlatego nieważne, czy zamieścimy je w kuchni czy w sypialni, nie będą one odsłaniać zbyt wiele przechodniom i sąsiadom. Do pokojów dziennych bądź kuchni najczęściej wybieramy rolety przepuszczające promienie słoneczne, by jak najdłużej cieszyć się jasnością pomieszczenia oraz optycznie je powiększyć. W sypialniach z kolei warto skorzystać z rolet zaciemniających, które często podszywane są dodatkową tkaniną „odcinającą” nas od światła i pozwalającą na spokojny odpoczynek.
Warto także podkreślić, iż rolety rzymskie są szyte w różny sposób, pozwalający na mocniejsze podkreślenie dekoracyjnych fiszbin bądź stworzenie delikatnej, gładkiej powierzchni.
Podział ze względu na sposób montażu
W zależności od efektu jaki chcemy uzyskać, rolety rzymskie mogą być montowane tradycyjnie, a zatem do ściany, ale także do karnisza. Drugi sposób pozwala na częstsze zmienianie rolety, a także zamieszczenie na karniszu zasłony. Oba rozwiązania wymagają jednak nawiercenia uchwytów.
Dlaczego warto?
Rolety rzymskie to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które może być dopasowane do każdego wnętrza. Dzięki wykorzystaniu różnego rodzaju tkanin i kolorów wzbogacają wystrój przy jednoczesnym chronieniu mieszkańców przed słońcem oraz wzrokiem przechodniów. Dodatkowym udogodnieniem oferowanym przez wielu producentów jest tworzenie rolet na wymiar – ułatwia to dokonanie wyboru w przypadku okien o nietypowych rozmiarach, na przykład w domkach jednorodzinnych bądź apartamentach. Zaletą jest także prosty sposób czyszczenia materiałów oraz nieutrudniony dostęp do okna. Poza tym popularność tego rozwiązania wpływa znacząco na dostępność oraz różne ceny rolet rzymskich – z łatwością znajdziemy korzystną ofertę dostosowaną do naszych potrzeb.
Autor: Alicja Błysk