Skuteczne pranie w kilka chwil – jak to możliwe?

Każdy, kto prowadzi aktywny tryb życia, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest szybkie i bezproblemowe wykonywanie obowiązków domowych. Szybkie rozprawienie się z nimi nie miałoby jednak sensu, gdyby nie dobrej jakości sprzęty, które gwarantują bezproblemowe działanie. Jednym z takich sprzętów jest pralka – jej używanie pozwala oszczędzić naprawdę mnóstwo czasu. Warto dowiedzieć się, jakie systemy i funkcje pomogą zrobić pranie szybko i dobrze!

Szybkie pranie pełną parą!

Mogłoby się wydawać, że skrócony program prania nie może zagwarantować takiego samego efektu, jak program pełnowymiarowy. Okazuje się jednak, że w obecnie dostępnych na rynku pralkach stosuje się rozwiązania, dzięki którym spokojnie można pozbyć się obaw przed niedopranymi ubraniami. Producenci opracowują coraz nowsze sposoby na skrócenie cyklu prania przy zachowaniu wszelkich cech programu standardowego. Jako przykład może posłużyć system Quick Drive opatentowany przez markę Samsung i obecny np. w modelu WW70M644OBW. To rewolucyjna technologia pozwalająca na skrócenie cyklu prania nawet o 50%. Jak to możliwe? Pralka Samsung QuickDrive WW70M644OBW/EO posiada specjalnie skonstruowany bęben i pulsator, czyli tylną ścianę pralki, która obraca się niezależnie od bębna w różnych kierunkach.  Oprócz tego, bęben w systemie Quick Drive został specjalnie wyprofilowany, co pozwala na przyspieszenie procesu płukania i wirowania. Oprócz modelu Samsung WW70M644OBW pralki Quick Drive to także WW90M741NOO, WD90N740NOA i inne. Ciekawe rozwiązanie proponuje swoim klientom także marka Bosch np. w modelu WAE2046SPL – dzięki specjalnej funkcji możliwe jest zmierzenie stopnia załadowania bębna i dostosowanie optymalnej ilości wody oraz czasu potrzebnego do uprania danej partii odzieży. W ten sposób oszczędza się nadmiar wody, a także energii elektrycznej, które zostałyby zużyte podczas całego cyklu o standardowej długości.

Nie można nie wspomnieć także o specjalnych programach mających na celu ustawienie krótkiego programu prania. Wiele pralek różnych producentów posiada opcję ustawienia programu błyskawicznego – zwykle jest to 15-minutowy cykl, który można wykorzystać do delikatnego odświeżenia niezbyt zabrudzonej odzieży. Taki program posiada np. model Amica AWB510D, a w przypadku pralki LGF12U2TDN0 program ten trwa 14 minut. Wiele modeli pralek daje użytkownikom możliwość samodzielnego skrócenia czasu prania w dowolnym programie. Oznacza to, że wybierając np. program do prania odzieży sportowej można samodzielnie określić preferowaną długość cyklu – powinna być ona uzależniona od objętości załadunku bębna i stopnia zabrudzenia. Najczęściej wartość tę reguluje się przy pomocy specjalnych przycisków na panelu sterowania danego urządzenia. Taką możliwość mają użytkownicy pralek takich marek jak Whirlpool, Electrolux czy Bosch. Pralki Samsung, takie jak pralka Samsung QuickDrive WW70M644OBW/EO, posiadają także program Super Szybki, który pełny cykl prania wykonuje w 39 minut. Jest to możliwe dzięki wspomnianej wcześniej technologii Quick Drive oraz funkcji Eco Bubble, która podczas prania uwalnia aktywną pianę błyskawicznie dopierającą zabrudzenia. Co więcej, w przypadku modelu WW70M644OBW program ten wykorzystuje niższą temperaturę, co sprawia, że do wykonania cyklu potrzeba znacznie mniej energii.