Wcześniejsza spłata hipoteki – czy warto?

0
718

Wcześniejsza spłata hipoteki jest jak najbardziej możliwa, jeśli tylko dysponuje się odpowiednio wysokimi funduszami. Ale czy jest opłacalna? To już zależy. O dziwo nie zawsze warto decydować się na spłacenie wszystkich rat kredytowych przed terminem. Należy więc upewnić się, czy w jakimś konkretnym przypadku to rozwiązanie będzie opłacalne i czy w ogóle będzie możliwe.

Kredyty hipoteczne w ciągu ostatnich kilkunastu lat wyraźnie zyskały na popularności. Specyficzny charakter tej odmiany pożyczki doprowadził do tego, że zainteresowało się nią mnóstwo młodych osób. Mało którego dwudziestoparolatka stać bowiem na zakup własnego mieszkania czy budowę nowego domu. A kredyt hipoteczny pozwala zrealizować te marzenia o własnym kątku. Zapewnia dość korzystne warunki, bo charakteryzuje się niskim i atrakcyjnym oprocentowaniem, a przy tym jest bardzo elastyczny, bo nie ma jakichś sztywnie ustalonych terminów spłaty. W kontekście pozyskiwania nowych nieruchomości kredyt hipoteczny tak naprawdę jest jedyną dobrą opcją do wyboru. Warto więc się nad nim zastanowić.

W momencie, gdy młody człowiek zaciąga taki kredyt, na ogół stara się wydłużyć swój okres kredytowania. Boi się po prostu, że nie poradzi sobie ze spłacaniem rat w terminie. A banki zazwyczaj przystają na propozycję usługobiorców i na ich prośbę wydłużają ten okres, co przyczynia się równocześnie do obniżenia wysokości rat miesięcznych. W ten oto prosty sposób można też zapewnić sobie lepszą zdolność kredytową, by szybciej uzyskać pożyczkę. Warto jednak już na tym etapie zastanowić się, czy wcześniejsza spłata hipoteki w razie czego będzie później możliwa. Jak to więc z nią jest? No i czy w ogóle opłaca się spłacać hipotekę przed terminem?

Rozwiązanie to jak najbardziej jest dostępne dla wszystkich kredytobiorców. Od momentu, gdy w 2017 roku w prowadzono nowe przepisy, kredytobiorca ma pełne prawo spłacić swoje raty kredytowe przed terminem i może sam zdecydować, czy chce spłacić wszystkie, czy tylko te wybrane. Czy jest to jednak rozwiązanie opłacalne? Jak najbardziej tak. Jeśli tylko ma się akurat większe pieniądze, które pozwoliłyby na wcześniejszą spłatę hipoteki, wręcz należy skorzystać tego rozwiązania. Pozwoli ono wyraźnie zmniejszyć koszt całego kredytu. Zniweluje bowiem odsetki, przez które traci się dużo więcej, niżeli się pożyczyło.

Odpowiedź na tytułowe pytanie może być więc tylko jedna. Wcześniejsza spłata hipoteki zawsze ma więcej zalet niż wad, tyle że problem w niej jest taki, że mało kto może sobie na nią pozwolić.

Więcej przeczytasz na https://kazo.pl/poradniki/dlaczego-tak-wazna-jest-mozliwosc-wczesniejszej-splaty-hipoteki/.