Podstawowym rodzajem oświetlenia funkcjonalnego, pozwalającego rozświetlić większą część przestrzeni wewnątrz danego pomieszczenia, jest oświetlenie sufitowe. Przy okazji warto jednak pamiętać, że dzięki dużej różnorodności lamp, oświetleniem sufitowym mogą być dziś już nie tylko klasyczne lampy wiszące, ale także przylegające do powierzchni sufitu modne plafony, na przykład plafony Azzardo. W związku z tym pojawia się pytanie, kiedy decydować się na wybór lampy wiszącej, a kiedy zdecydować się na plafon? W jakich wnętrzach lepiej sprawdzi się plafon Azzardo lub plafon innej znanej marki, a w których wnętrzach opłaci się postawić na żyrandol, wiszącą lampę wielopunktową czy nowoczesny spot?

Plafon – jaki i gdzie go zainstalować?

Ze względu na charakterystykę plafonów zwykle instaluje się je w niskich pomieszczeniach, w których obecność wiszącej lampy jest niewskazana lub po prostu niewygodna. Plafony Azzardo – jedna z popularnych marek lamp sufitowych, oczywiście również mogą być instalowane w pomieszczeniach o większej wysokości. W tym przypadku warto jednak zdecydować się na zakup plafonu o dużych wymiarach, tak by nie ginął na tle wysokiego sufitu i był w stanie rozświetlić większą objętościowo przestrzeń. Wśród plafonów Azzardo znaleźć można modele pasujące zarówno do wnętrz urządzonych w sposób tradycyjny – bogato zdobionych, jak i do wnętrz wyjątkowo transparentnych – nowoczesnych, gdzie stawia się na proste, przejrzyste formy i minimalną ilość dodatkowych zdobień. Plafony Azzardo występują w kilku odmianach, w zależności od typu pomieszczenia, w którym mogą być zainstalowane. Są to m.in. plafony przeznaczone do instalacji w przestronnych salonach, jak również plafony do sypialni, pokoju dziecięcego czy do łazienki.

Lampa wisząca – jaka i gdzie ją zainstalować?

W sprzedaży znajdziesz wiele rodzajów lamp wiszących, w tym różne rodzaje żyrandoli, lamp jedno- i wielopunktowych, nowoczesnych lamp na listwach instalowanych do sufitu czy funkcjonalnych spotów. Klasyczne żyrandole zwykle instalowane są w przestronnych salonach urządzonych w tradycyjny sposób. Tego typu lampy są bardzo dekoracyjne, a zatem stylowo nie pasują do wnętrz nowoczesnych, urządzonych w sposób minimalistyczny. Jeśli mieszkanie urządzasz w nowoczesny sposób, lepszym wyborem będzie zakup lamp jedno- lub wielopunktowych, lub lamp na listwie mocowanej do sufitu. Takie lampy mają klosze skierowane w dół, a zatem rozświetlają głównie przestrzeń znajdująca się bezpośrednio pod nimi. Lampy tego typu najczęściej instaluje się nad stołami i ławami w salonach, jadalniach czy na styku pokoju dziennego i aneksu kuchennego. Alternatywą dla nisko wiszących lamp sufitowych mogą być spoty, czyli lampy w formie listew, do których mocowane są obrotowe reflektorki. Takie lampy charakteryzują się dużą funkcjonalnością, ponieważ pozwalają w prosty sposób rozświetlić wybrane części przestrzeni w danym wnętrzu. W praktyce ten rodzaj lamp sufitowych najczęściej instalowany jest w mniejszych pomieszczeniach, takich jak kuchnia czy sypialnia.