Chociaż wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż zakup czajnika to jednak wcale nie jest to takie proste zadanie. Obecnie na rynku istnieje bardzo dużo czajników. Jak zatem wybrać ten najlepszy? Czym różnią się poszczególne modele?

Jak wybrać odpowiedni czajnik

 Kupując czajnik pierwszą z rzeczy na jaką musisz zwrócić uwagę jest jego pojemność? Jaka będzie dla Ciebie optymalna? Jeśli gotujesz wodę dla jednej lub dwóch osób, to polecamy wybrać czajniki o pojemności od 0,4 l do 1,7. Dla rodzin powyżej pięciu osób najlepiej sprawdzą się modele powyżej 17,7 l. Jeśli Twoja rodzina jest jednak większa to zalecamy kupić produkt o pojemności nawet do 3 litrów. Kolejnym aspektem przy kupowaniu czajnika jest wybór materiału z jakiego został on wykonany. Najbardziej popularne są te czajniki wykonane ze stali nierdzewnej. My polecamy jednak zwrócić uwagę na czajniki ceramiczne lub szklane. Te są o wiele bardziej wytrzymałe i posłużą nam stanowczo na dłużej. Jeśli kupujesz czajnik elektryczny to zwróć uwagę na grzałkę jaka się w nim mieści. Na rynku dostępne są grzałki spiralne oraz płytowe. Pierwsza z nich jest cicha w pracy jednak sprzyja osadzaniu się na jej powierzchni kamienia. Z kolei na tej drugiej nie osadza się osad ani kamień jednak jej praca jest o wiele głośniejsza. Samemu więc musisz zdecydować co jest dla Ciebie priorytetem. Jeśli chodzi o grzałkę spiralną to ta potrzebuje również mniejszej mocy niż ta płytowa.

 Czajnik dostosowany do rodzaju kuchni  

 Na rynku znajdziemy kilka rodzajów czajników. Najbardziej popularnym są czajniki tradycyjne, czyli te przeznaczone na kuchenkę gazową. Modele te są zazwyczaj wykonane ze stali, jednak niektóre z nich posiadają dodatkowe pokrycie emalią. Jeśli chodzi o plus tych czajników to do wyboru masz najróżniejsze modele i kolory. Dzięki temu samemu możesz zdecydować jaki kolor i wzór będzie pasował do Twojej kuchni. Do wyboru masz naprawdę dużo modeli. Kolejnym rodzajem czajników są te elektryczne. Co je wyróżnia? Przede wszystkim to, że przygotowują wodę znacznie szybciej niż czajniki przeznaczone do kuchenek elektrycznych. Jednym z rodzajów czajnika elektrycznego jest ten bezprzewodowy. Niektóre z takich modeli posiadają takie dodatki jak, np. regulację temperatury. Kolejnym rodzajem czajników są te przeznaczone do gotowania na płytach indukcyjnych. Takie czajniki muszą być wykonane z materiałów, które przyciągają magnes, czyli, np. stali i żelaza. Jeśli posiadasz tego typu kuchenkę to omijaj czajniki szklane, aluminiowe, ze stali nierdzewnej, ceramiczne oraz o wypukłym dnie czy nóżkach. Niektóre modele czajników przeznaczonych do płyt indukcyjnych posiadają specjalne oznaczenie w postaci cewki (zwoju)..

Jeśli chcesz kupić czajnik, który posłuży Ci na lata, to w pierwszej kolejności musisz określić rodzaj kuchenki jaki posiadasz. Jeśli twoja kuchenka jest gazowa to możesz zaszaleć i wybrać niemal każdy z powyższych rodzajów czajnika (oczywiście z wyjątkiem elektrycznego). Jeśli Twoja kuchenka jest indukcyjna to tylko czajnik indukcyjny. Możesz także postawić na czajnik elektryczny ten z przewodem lub bez. Sam zdecyduj jaki wzór i kolor czajnika wybierzesz. Niech ten stanie się modnym dodatkiem, który ożywi Twoją kuchnię.