Wymiana stolarki okiennej

Wymiana stolarki okiennej to czynność mieszcząca się w dziedzinie poważniejszego remontu domowego. Wymiana ta jest w głównej mierze przeprowadzana w sytuacji, gdy zależy nam na polepszeniu termoizolacji, trwałości, bezpieczeństwa, oszczędności, dostarczeniu większej ilości światła słonecznego i zapewnieniu lepszych walorów estetycznych. Dodatkowymi aspektami, kiedy będzie wymagana wymiany stolarki okiennej, jest gdy nasze obecne okna są nieszczelne, zostały uszkodzone bądź źle wymierzone i zamatowane oraz kiedy chcemy wybrać okna o lepszych parametrach lub takie co będą spełniać nasze wymogi estetyczne. Jeżeli w Twoim przypadku stolarka okienna wymaga wymiany to poniżej znajdziesz najistotniejsze informacje, które wyczerpują temat.

Czy na taką wymianę potrzebne jest pozwolenie?

Jeżeli mamy zamiar wymiany okna na inne o takich samych rozmiarach, wtedy nie wymagana jest zgoda, ani potrzeba zgłaszania faktu wymiany stolarki okiennej. Jeżeli jednak planowana jest wymiana wymagająca poszerzenia lub pomniejszenia otworów okiennych, wtedy taką zgodę musimy uzyskać.

Na co zwrócić uwagę wybierając daną stolarkę okienną?

Wybierając nowe okna, należy szczególnie zwrócić uwagę na ich prawidłowy rozmiar. Następnie bardzo ważną kwestią są parametry, jakie ma ono posiadać. Są to współczynniki przenikania ciepła, izolacja akustyczna i przepuszczalność światła przez szyby. Podczas wyboru warto się skupić także nad wyborem estetycznym, który będzie pasował do reszty naszego pomieszczenia.

Montaż stolarki okiennej

Jeżeli decydujesz się na ekipę montażową, to w ich obowiązku powinien leże demontaż starych okien. Czasem wymagane jest także wymiana parapetu na nowy. Aby ułatwić pracę należy wszystkie meble i inne znajdujące się blisko miejsca pracy przedmioty usunąć tak, aby nie przeszkadzały i był zapewniony łatwy dostęp do prac remontowych. Warto mieć też na uwadze, że podczas takich prac remontowych wydziela się wiele kurzu i pyłu, więc warto zabrać z pokoju dywan i inne przedmioty, które mogą ulec pobrudzeniu lub nawet zniszczeniu. Po zamontowaniu nowych okien, warto poczekać z zerwaniem z nich foli ochronnej, zanim wszystkie prace remontowe nie zostaną ukończone. Wymiana jednego okna to z reguły czas około jednej bądź dwóch godzin. Dlatego należy się uzbroić w cierpliwość. Najważniejsze aby okno było dobrze zamontowane.