jak urządzić małe mieszkanie

Białe ściany, lustra, minimalizm… Na pewno znasz te zasady. Jednak nie wiesz wszystkiego. Magda Knappe, projektantka wnętrz z Warszawy zebrała „gorącą dwudziestkę” wskazówek, wśród nich prawdopodobnie jest kilka sztuczek, które możesz zastosować już dziś.

Są na świecie ludzie, dla których życie w małym mieszkaniu jest najciekawszym przeżyciem, pełnym niespodzianek, niestandardowych rozwiązań i codziennych kompromisów. Dla większości jest to jednak trudna rzeczywistość. Oczywiście małe przestrzenie mają zarówno zalety, jak i wady. Jednak w każdym przypadku właściciel małego mieszkania będzie musiał iść na kompromisy i uprościć niektóre obszary życia.

W tym przewodniku przedstawiamy zbiór pomysłów na udekorowanie małych mieszkań, które z pewnością pomogą Ci stworzyć przytulniejszą, wygodniejszą i przyjazną przestrzeń do życia.

Białe ściany

Biel odbija światło i wypełnia nim nawet słabo oświetlone wnętrza. Obfitość światła wizualnie powiększa przestrzeń. Białe ściany dają również niemal nieograniczone możliwości dekoracyjne. Na takim tle każdy kolorowy szczegół staje się jeszcze widoczniejszy, a ciekawy pomysł przykuwa wzrok nawet najbardziej nieuważnego gościa.

Kolorowe akcenty

Dynamiczny wystrój kolorowych i kontrastujących kolorów wnosi do otoczenia nie tylko poczucie energii i dynamiki, ale także tworzy iluzję objętości i różnorodności.

Jak dobrać kolory do salony przeczytasz w artykule kolory salonu.

Kreatywne pomysły na przechowywanie

Zaawansowane systemy przechowywania dla małych przestrzeni mają kluczowe znaczenie. Każdy pomysł jest tutaj brany pod uwagę. Jeśli masz możliwość wyposażenia „mikropiwnicy” w szafki, gdzie będziesz mógł trzymać odzież wierzchnią lub książki – nie wahaj się zabrać się do pracy.

Wykorzystanie ścian

Proponuję zacząć myśleć pionowo. Na przykład wybierz szafki i półki sięgające sufitu. Jeśli uda Ci się zagospodarować przestrzeń nad drzwiami to koniecznie wykorzystaj to miejsce.

Meble wielofunkcyjne

Rozkładana sofa, rozkładany fotel, wąska konsola, lekkim ruchem ręki zamienia się w stół jadalny dla kilku osób, domowe biuro schowane w szafie. Istnieje wiele opcji mebli, które mogą jednocześnie pełnić kilka funkcji.

Światło „górne”

Lampy podłogowe mają oczywiście prawo istnieć, ale nie w małym pomieszczeniu, gdzie liczy się każdy centymetr podłogi. Lepiej jest skupić źródła światła na suficie, a tym samym maksymalnie uwolnić podłogę i meble. Będzie więc więcej „powietrza” i mniej kurzu.

Zróżnicowane oświetlenie

Lampa sufitowa nie musi ograniczać się do jednego żyrandola. Oświetlenie ścian, stołu jadalnego, kącika do czytania, sofy itd. samo w sobie stwarza wrażenie różnorodności w bardzo małym pomieszczeniu. Oczywiście, jeśli przestrzeń nie jest za duża, ​​potrzeba posiadania wielu punktów oświetleniowych nie jest potrzebna.

Przekształcanie systemów przechowywania w elementy dekoracyjne

Nie ma miejsca na szafę? Przechowuj ubrania na wolnostojącym wieszaku z drążkiem, trzymaj książki na otwartych półkach, przedmioty kolekcjonerskie na wąskich półkach zawieszonych na ścianie. Innym sposobem na udekorowanie przestrzeni jest pomalowanie lub wyklejanie wewnętrznej przestrzeni półek, tapetą w kontrastowych kolorach.

Otwarte półki

Głębokie szafy z drzwiami zajmują dużo miejsca, a nawet wizualnie negatywnie wpływają na wnętrze. Regały bez drzwi z otwartymi półkami wyglądają na delikatniejsze i w ogóle nie obciążają przestrzeni.

Miniaturowe meble

Zasada proporcji wciąż obowiązuje – ogromna sofa w maleńkim pokoju raczej nie będzie dobrze wyglądać. Ale mały nie znaczy zły. Teraz nawet w kolekcjach znanych fabryk można znaleźć takie miniaturowe perełki.

Mniej szczegółów

Poczucie bałaganu jest niedozwolone w żadnych okolicznościach. Kilkanaście ramek do zdjęć, kolekcja wazonów i trzy rośliny doniczkowe to za dużo nawet na przestronny pokój.

Lustra

Nie znudzi nam się powtarzanie, że powierzchnie odbijające takie jak lustro, jak nic innego, potrafią rozszerzać, a nawet multiplikować przestrzeń. Jeśli pokryjesz całą ścianę lustrem, przestrzeń na pewno się podwoi. Oczywiście wizualnie.

Osobiste dodatki

Dobrze zaprojektowana przestrzeń z minimalistycznym wyposażeniem może wydawać się pozbawiona życia. Rośliny, akwarium, zdjęcia rodzinne mogą pomóc rozwiązać ten problem.

Porządek

Logiczna, ale nie zawsze przestrzegana zasada porządku jest jednym z głównych wrogów małych mieszkań. Nie można dopuścić do zaśmiecania przestrzeni nawet przez krótki czas.

Wizualnie lekkie materiały

Szkło, pleksi i plastik to najlepsze materiały dla małych mieszkań. Na przykład plastikowe krzesła otaczające szklany stół zmieniają jadalnię w ducha.

Może Cię również zainteresować strona projektanta wnętrz https://mkdezere.eu/

Meble alternatywne

Sofa i stolik kawowy tworzą ze sobą nierozłączny duet. Jednak czy na pewno stolik kawowy jest niezbędny? A sama sofa? Być może wystarczy Ci wygodny fotel i regał na książki. Pomyśl o tym.

Odsłoń okna

Okno w zasadzie to dziura w ścianie, która łączy pomieszczenie ze światem zewnętrznym. Zasłony to przegroda, która odcina świat od pokoju. Jaki jest wniosek tych rozważań? Precz z zasłonami!

Przegrody mobilne

Lepiej kupić parawan lub mały regał na kółkach, niż budować ścianę z płyt gipsowo-kartonowych między salonem a innym pomieszczeniem. Nie ma co do tego wątpliwości.

Meble na wymiar

Meble na wymiar to idealne rozwiązanie do każdej przestrzeni, ale do małego mieszkania to raczej konieczność. Najlepszą opcją byłyby przemyślane, przekształcalne meble, które montuje się na miejscu. Przy odpowiednim podejściu, nawet w malutkiej kawalerce, można zorganizować wszystkie niezbędne obszary funkcjonalne. Oczywiście w miniaturze.

Przemyślana podłoga

Nie zapomnij o podłodze. Małe mieszkanie powinno zachwycać detalami. Na przykład naturalną podłogą z drewna, korka, kamiennych płytek z dywanem w jasnych kolorach.

Zobacz również inny ciekawy artykuł projektanta: https://projektowaniewnetrz24.eu/styl-industrialny