Jak urządzić salon w stylu loft

Lofty to pomieszczenia urządzone ze smakiem i stylem. Są chętnie wybierane przez osoby aranżujące swoje cztery kąty, które pragną stworzyć komfortową i estetyczną przestrzeń życiową. Ponieważ lofty wymagają zastosowania nie tylko konkretnych zestawów mebli i urządzeń, ale także elementów wykończeniowych i ozdób, postanowiliśmy przygotować krótki poradnik poświęcony temu tematowi. Dowiesz się z niego jakie wybrać oświetlenie, systemy osłonowe na okna oraz inne elementy wyposażenia salonów urządzonych w stylu loft. 

Oświetlenie loftowe do salonu 

Lofty są wyposażone w duże lampy sufitowe, najczęściej pozbawione abażurów i kloszy. Mogą mieć formę podłużnej listwy metalowej, do której przyczepiono regulowane reflektory. Jest to jeden z najchętniej wybieranych i najczęściej spotykanych typów lamp loftowych. Jej zaletą jest możliwość wyboru pomiędzy rozmaitymi wersjami, o odmiennej ilości źródeł światła i sposobie sterowania. Warto wybierać lampy sufitowe zawierające przynajmniej 3 osobne punkty świetlne. 

Pozostałe oświetlenie w loftowym salonie to przede wszystkim kinkiety oraz lampy podłogowe. Pierwsze z nich również mogą być utrzymane w stylu industrialnym – na przykład prezentować duże, epokowe żarówki oraz posiadać mosiężne, polerowane powierzchnie. Lampy podłogowe warto wybierać zgodnie z podstawowymi zasadami minimalizmu. Najlepiej sprawdzają się lampy o ograniczonej konstrukcji, pozbawionej zdobień, ograniczonej do prostych kształtów i harmonijnych proporcji. 

Systemy osłonowe na okna w loftach 

Lofty mogą być wyposażone w różne formy systemów osłonowych. Popularnym wyborem są żaluzje oraz rolety plisowane, idealnie odpowiadające estetycznym wyznacznikiem stylu loft. Warto pomyśleć zwłaszcza o wyborze rolet zewnętrznych, których sterowanie jest bardzo wygodne, a możliwości osłonowe wysoce precyzyjne. Znajdziesz je w ofercie https://rolety24.net/

Rolety montowane od wewnątrz również mogą okazać się dobrym wyborem do salonu loft. Zwłaszcza jeśli wybierzesz rolety w odcieniach beżu, granitu lub metalicznego. Możesz pomyśleć także nad wyborem rolet typu dzień-noc, których atrakcyjny wygląd stanowi dodatkową zaletę oraz ozdobę salonu loftowego. 

Dodatki i ozdoby w salonach loftowych 

By uzyskać efekt aranżacji loftowej, warto zdecydować się na wybór konkretnych typów ozdób, które ustawisz w swoim salonie. Nie należy oczywiście sięgać po ozdoby drogie ani wykonane z ekskluzywnych materiałów. Aranżacja loftu wymaga raczej skupienia się na walorach użytkowych oraz prostocie estetycznej.

Wielu aranżerów decyduje się na wybór sprzętów i mebli wykonanych stylu warsztatowym – takich jak małe blaciki, podnóżki, siedziska czy regały. Najlepiej, jeśli ich powierzchnia będzie nieoszlifowana oraz utrzymana w jasnych tonacjach kolorystycznych. Nie polecamy ustawiać w salonie loftowym antyków ani mebli epokowych. Ich przemysłowe odpowiedniki mogą natomiast okazać się wyborem trafionym.

Wśród mebli kluczową rolę odgrywają regały. Pozwalają wyeksponować dużą liczbę przedmiotów osobistych (książek, ozdób, fotografii), które pomogą Ci spersonalizować wygląd salonu. Warto ustawiać regały w ciągach, wzdłuż jednej ściany, a w trakcie aranżacji trzymać się zasada harmonii i umiaru.