Mycie rąk to ważna czynność, która pozwala pozbyć się szkodliwych drobnoustrojów z powierzchni naszych dłoni. Niestety, ale często żerują one też na powierzchni umywalek oraz obsługujących je baterii. Największe zagrożenie tworzą pod tym względem umywalki w toaletach publicznych, pracowniczych oraz dedykowanych dla klientów różnych placówek. Bardzo łatwo w nich o transmisję wirusa lub bakterii, które tylko czekają na niezbyt higienicznego delikwenta. Najlepszym sposobem, by przeciwdziałać takim sytuacjom, jest montaż baterii bezdotykowych, gwarantujących maksymalnie higieniczne warunki. Poniżej wgryzam się w temat baterii bezdotykowych oraz przedstawiamy ich najważniejszą specyfikację.
Baterie bezdotykowe a prawidłowa higiena rąk
Choć baterie są urządzeniami sanitarnymi, wykorzystywanymi w myciu rąk i twarzy, to jednak mogą również przyczynić się do rozprzestrzeniania chorób. Wynika to oczywiście z prostych przyczyn – baterie posiadają elementy użytkowe, które obsługujemy za pomocą dłoni. Są to przede wszystkim dysza lub uchwyt, uruchamiające upływ wody. Niestety, ale każde skorzystanie z baterii w miejscu publicznym wiąże się z ryzykiem ekspozycji na szkodliwe drobnoustroje.
Dlatego wiele osób decyduje się na wybór baterii uruchamianych metodą bezdotykową. Modele takich baterii znajdziesz między innymi w publicznych toaletach, urzędach, biurach, galeriach handlowych, hotelach i restauracjach. Jest to świetny sposób, by przeciwdziałać i zahamować dalszą transmisję bakterii i wirusów.
Jak działa bateria bezdotykowa?
Główną różnicą dzielącą modele baterii bezdotykowych od ich konwencjonalnych odpowiedników jest brak ruchomego elementu inicjującego upływ wody. Został on zastąpiony przez specjalne czujniki działające w podczerwieni. Jest to innymi słowy bateria z czujnikiem ruchu, zdolna do rozpoznawania obecności dłoni. Woda jest emitowana natychmiast, gdy tylko czujnik rozpozna Twoje dłonie w pobliżu.
Emisja wody rozpoczyna się i kończy w ten sam, całkowicie automatyczny sposób. Czujnik rozpoznaje moment, w których wyciągasz dłonie z miski umywalkowej i natychmiast zatrzymuje wodę. Jest to rozwiązanie o wiele korzystniejsze i bardziej praktyczne, niż baterie uruchamiające upływ na określony czas (na przykład 30 sekund). Mogą przyczynić się do ograniczenia zużycia wody, generując oszczędności.
Dodatkowe funkcje w bateriach bezdotykowych
Baterie bezdotykowe mogą oferować także dodatkowe funkcje i udogodnienia, zwiększające ich użyteczność. Ważna jest między innymi funkcja regularnie powtarzanego automatycznego wypłukiwania baterii, w czasie której usuwa się zalegającą w niej wodę. Przeciwdziała to namnażaniu się drobnoustrojów we wnętrzu urządzenia
Opcja dezynfekcji termicznej jest pożyteczna z tych samych powodów. Pozwala dokładnie wysterylizować wnętrze baterii, minimalizując zagrożenie rozwijającymi się we wnętrzu instalacji bakteriami. Dezynfekcja termiczna jest przeprowadzana w temperaturze 70 stopni C.
Na koniec warto też podkreślić, że najlepiej wypadają te baterie, których powierzchnia jest opływowa i oszlifowana. Warto też zwrócić uwagę czy w baterii nie ma zakamarków, wnęk ani innych niepotrzebnych miejsc, w których mógłby zalegać brud. Dobrym wyborem są baterie niewielkich rozmiarów o zwartym korpusie i jednorodnej bryle, które wymyjesz wyjątkowo szybko, zaledwie kilkoma machnięciami gąbki.